جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

گوره، بزرگ ترین تلمبه خانه پالایش نفت در خاورمیانه - نمایش محتوای خبر

 

 

گوره، بزرگ ترین تلمبه خانه پالایش نفت در خاورمیانه

رئیس شرکت نفت و گاز گچساران گفت: تلمبه خانه گوره قلب تپنده اقتصاد ایران و بزرگترین تلمبه خانه پالایش نفت در خاورمیانه محسوب می‌شود.

آقای صیدالی افزود: حدود نیم قرن است که نفت پس از استخراج از چاه‌ها در مناطق نفت خیز خشکی و دریایی سطح کشور و تفکیک در واحد‌های بهره برداری به این محل وارد می‌شود تا بعد از پالایش برای صادرات به جزیره خارک انتقال داده شود.
وی با بیان اینکه ۸۰ درصد نفت صادراتی ایران از این تلمبه خانه عبور می‌کند و همین امر اهمیت این تلمبه خانه را به نمایش می‌گذارد، افزود: در این مجموعه بزرگ صنعتی، ۹ عدد توربین نفت ورودی را پالایش و برای صادرات آماده می‌کنند.
صیدالی با اشاره به فعالیت چهار توربین در این مکان اشاره کرد و اظهار داشت: توربین‌های مذکور قادر هستند نفت سبک، سنگین و فوق سنگین را با توجه به فشار دلخواه به جزیره خارک ارسال کنند.
رئیس شرکت نفت و گاز گچساران با اشاره به ناکامی تحریم‌ها در تلمبه خانه گوره بیان کرد: پس از اعمال تحریم‌ها از دستیابی به قطعات و تجهیزات توربین‌ها محروم شدیم، ولی صنعتگران و متخصصان بومی و داخلی برای ساخت لوازم موردنیاز برای توربین‌ها آستین بالا زدند و کوچکترین خللی در صادرات نفت این مجموعه ایجاد نشد.