Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

گرامیداشت یاد و خاطره 87 شهید حماسه بزرگ پدخندق

گرامیداشت یاد و خاطره 87 شهید حماسه بزرگ پدخندق


در بیست و پنجمین سالگرد حماسه بزرگ پدخندق یاد و خاطره 87 شهید این حماسه بزرگ ملی گرامی داشته شد .
در این مراسم که صبح امروز با حضور آزادگان ، رزمندگان و فرماندهان شرکت کننده در حماسه پدخندق و خانواده معظم شهدا در حسینیه ثاراله برگزار شد چند تن از فرماندهان جنگ به بیان ویژگیها و دستاوردهای حماسه پدخندق و نقش آفرینی رزمندگان استان در آن حماسه غرورآفرین پرداختند.
مسئول مهندسی نیروی زمینی سپاه در این همایش از عملیات پدخندق بعنوان نماد مقاومت بزرگ ایران در 8سال و برگ زرینی از افتخارات مردم کهگیلویه و وبویراحمد در 8 سال دفاع مقدس یاد کرد و گفت : اگر حماسه شیردلان این خطه نبود دشمن نه تنها از نوار مرزی عبور می کرد بلکه باردیگر جنوب کشور را تصرف و نتیجه جنگ را به نفع خود تمام می کرد.
سردار عظیمی فر حماسه پدخندق را از رویدادهای نادر و کم نظیر جنگ خواند و گفت : مردان رزم تیپ 48 فتح ساعتها در مرز شلمچه در برابر موشک باران بی امان زمین و هوای دشمن سینه را سپر قرار دادند و نگذاشتند دشمن بار دیگر به خاک کشورمان تجاوز کند و اگرآن مقاومت و از خود گذشتگی نبود حداقل زندگی 60 تا 70 هزار رزمنده در پشت خط مقدم تهدید می شد و عاقبت جنگ هم معلوم نبود.
استاندار هم 4 تیر سالروز حماسه پدخندق را روز افتخار کهگیلویه و وبویراحمد عنوان کرد و گفت : مقاومت تاریخی رزمندگان استان نه تنها برگ زرینی برای این مرزو بوم بجای گذاشتند بلکه نماد شجاعت دلاورمردان این خطه در دفتر خاطرات دفاع مقدس بعنوان یک سمبل مقاومت و ایثار به ثبت رسیده است .
در این مراسم همچنین از کتاب مردان ایل احساس و خاطرات پدخندق رونمایی شد .
در این دست نوشته ها که حاصل تلاش بزرگمهرنژاد از فرمانده و روایت گران جنگ است بخشی از رشادتهای رزمندگان استان روایت شده است .
همچنین سید ناصر حسینی نویسنده کتاب پایی که جا ماند به تشریح ابعاد حماسه پدخندق در قالب چند روایت پرداخت.