Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

کهگیلویه و بویراحمد درانتظار گردشگران

كهگيلويه و بويراحمدي سرزميني است كه در ميان كوههاي مرتفع زاگرس در جنوب غربي ايران واقع شده كه نمايشگاهي از تنوع آب و هوايي ، كوه ، رود ، جنگل ، چشمه ، دشت ، ابشارو گلهاي ديدني را در معرض ديد گردشگران قرار مي دهد و اين استان به سرزمين چهارفصل معروف است .

سرزمینی با 16هزار و 264 کیلومتر مربع که در میان استانهای اصفهان، چهارمحال وبختیاری، فارس، بوشهر و خوزستان قرار گرفته و به عنوان کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور شناخته شده است.

تفاوت اب هوايي در كهگيلويه و بويراحمد مربوط به تفاوت ارتفاع است چرا كه بلندترین نقطه در این استان قله دنا واقع در شهرستان دنا باارتفاع چهار هزار و 409 متر و پست ترین نقطه ی آن «چره زن» در جنوب غربی شهرستان گچساران با ارتفاع 197 متر از سطح دریا است .

وجود دو نوع آب و هوای سردسیری وگرمسیری در کهگیلویه و بویراحمد بر زیبایی آن افزوده است. در زمانی که گلهای بهاری در مناطق گرمسیری از جمله شهرستانهای کهگیلویه، گچساران، باشت، چرام، بهمئی و لنده روییده اند در مناطق سردسیری بویراحمد و دنا برف کوهها و دشتها را سفید پوش کرده و فاصله این دو آب و هوای متفاوت کمتر از یک ساعت است.

همچنين وجود 7 درصد سرانه جنگل كشور و 20 درصد جنگل هاي زاگرس در اين استان يعني يك درصد مساحت كشور ،  283 جاذبه بکر طبیعی و 500 شاخه رودخانه دائمی و فصلی نیز در این استان هست که طبیعت دوستان می توانند آنها را مشاهده کنند.

مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه وبویراحمدگفت: در استان بالغ بر دو هزار و 630 اثر تاریخی داریم که از این تعداد، قریب به 750 اثر ثبت ملی شده است.

حمید موسوی با بيان اينكه در بحث گردشگری بالغ بر 300 تفرجگاه و نقاط تفریحی و زیارتی داریم که بعضی از این مکان ها با اعتباراتی که اختصاص داده شد، امکانات اولیه و زیرساخت ها، جاده، آب، روشنایی و کمپینگ برای اقامت میهمانان در نظر گرفته شده است گفت: 32 رشته صنایع دستی فعال در استان داریم كه دسته بافته هایی شامل گلیم، جاجیم، جا قرآنی، خورجین، سیاه چادر، نمد و گلیم مشته، حاتم کاری، معرق کاری، سبدبافی از جمله محصولات دستي اين استان است و مي تواند براي گردشگران چشم نواز باشد كه در مبادي ورودي شهرها اين دست بافت ها به نمايش گردشگران در ايام نورز قرار مي گيرد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر کهگیلویه و بویراحمد نیز به به اجرای طرح‌های هلال‌احمر در ایام نوروز اشاره و گفت: طرح امداد و نجات نوروزی از25اسفند لغایت16فروردین در استان در قالب 13 پایگاه اجرا مي شود

آقاي مثنوي افزود: طرح راهنمایی و استقبال از مسافران نوروزی در قالب 15 پايگاه سيار و ثابت از دیگر برنامه‌های اجرایی هلال‌احمر استان در ایام نوروز است كه این طرح به نام طرح سلامت مسافران با شعار بی‌گدار به جاده نزنیم اجرا می‌شود.

مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بيان اينكه 14 منطقه نمونه گردشگری در استان داریم  گفت: منطقه کاکان در شهرستان بویراحمد، دشت سی سخت در شهرستان دنا، دیل در شهرستان کهگیلویه، شلال دان در شهرستان باشت، طسوج در شهرستان چرام کمر دوغ در شهرستان کهگیلویه، موگرمون در شهرستان لنده و برم الوان در شهرستان بهمئی از جمله این مناطق است.

مدير كل سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان با بيان اينكه 2 هزار مكان ديدني و تاريخي در اين استان واقع است گفت : بیش از يك هزار برنامه فرهنگی و هنری در ایام تعطیلات نوروزی برای گردشگران و مسافران نوروزی  با محوریت فرهنگ بومی و توسط هنرمندان هم استانی اجرا می شوند.

آقاي باقري افزود: امسال طبق آمار بیش از شش میلیون نفر به عنوان مسافر و گردشگر در استان ما حضور پیدا کردند که افزایش ۲۴ درصدی مايحصل آن بود و در آماری خوب و جالب افزایش ۱۶ درصدی اقامت در شب در تعطیلات نوروزی امسال را نیز داشتیم.

وي از مهیـا شـدن شرایط مناسب برای پذیرایی از مهمانان نوروزی خبر داد و می گوید: طي اين مدت هتلها و مسافرخانه ها و با همکاری آموزش و پرورش استان همه خـانـه‌های مـعلم و بخش عظیمی از مدارس به امکانات تجهیز شده و در اختیار مسافران قرار مي گيرد.

وی برپـایی نـمایشگاه های صنایع دستی ، افـزایش سـاعات کاری موزه ها و امـاکن دیدنی برای بازدید گردشگران، زیباسازی مبادی ورودی شـهرها ، برپايي سياه چادر هاي عشايري ، فعالیت شبـانه روزی کشیک بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ، توزيع نقشه های راهنما، تدارك محل اسکان و هماهنگی های پلیسی از ديگر اقداماتي عنوان كرد كه براي رفاه حال مسافران تدارك ديده مي شود.

توزیع نقشه گردشگری استان ،تشکیل پایگاه های راهنمای مسافران در مبادی ورودی، نظافت اماکن عمومی مراکز درمانی و بهداشتی ،توزیع لوح فشرده برای معرفی جاذبه گردشگری ،نظارت ویژه بر هتل ها مهمان سراها اغذیه فروشی ها و روستوران ها ،بازرسی و رسیدگی به ترمینال های مسافربری و در ایام نوروز ، ،نصب سامانه پیامک برای اطلاع رسانی در مبادی ورودی شهر باز بودن مساجد در مسیرهای منتهی به شهر از ديگر برنامه ها اين سازمان براي ایام تعطیلات نوروزی مسافران است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان در نشست ستاد آموزش و پرورش با بيان اينكه يك هزار 472 كلاس درس در كهگيلويه و بويراحمد براي اسكان ميهمانان نوروزي اختصاص يافته است گفت: این تعداد در يكصدو 91 آموزشگاه و در13شهرستان و منطقه استان در قالب نیمه تجهیز، تجهیزکامل و ویژه به اسکان میهمانان نوروزی اختصاص یافته است.

اردشير ياري افزود: این مدارس از28اسفند تا13فروردین سال93پذیرای میهمانان نوروزی است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان گفت: علاوه برفرهنگیان، دیگر مسافران و گردشگران نوروزی نیز می‌توانند از مدارس اختصاص یافته به ستاد اسکان استفاده کنند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش وپرورش استان گفت: در تعطیلات نوروزی امسال19هزار و 929 خانوار با جمعیت حدود يكصد هزار نفر در مدارس استان اسکان داده شدند و بیشترین میزان اسکان مربوط به روز10فروردین با يكهزار 816 خانوار بوده است.

استاندار كهگيلويه و بويراحمد هـم با اشاره بـه ضرورت تشدید نظارت بر امـاکن عمومی در تعطیلات نوروزی بـرای رفـاه حال مردم و مسافران گفت: با توجه به افزایش هرساله تعداد مسافران نوروزی به استان، ارائه خدمات مناسب رفاهی و اقامتی به این مسافران در اولویت برنامه ریزی ستاد تسهیلات نوروزی قرار دارد.