Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

کارگاه آموزشی سلامت زنان در گچساران

کارگاه آموزشی سلامت زنان در گچساران

مدیر شبکه بهداشت و درمان گچساران گفت: به مناسبت فرا رسیدن هفته ملی سبا «هفته سلامت بانوان ایرانی» 24 الی 30 مهر ماه و اطلاع‌رسانی در زمینه اولویت‌های سلامت زنان کارگاه آموزشی با موضوع خود مراقبتی و پیشگیری از ابتلا به سرطان‌های شایع زنان در سلامت روانی آن‌ها در سالن شبکه بهداشت و درمان این شهرستان برگزار شد.ستار اسدپور اظهار کرد:در این کلاس آموزشی جمعی از دانشجویان، رابطان بهداشتی و داوطلبان جمعیت هلال احمر برگزار شد.

وی ادامه داد: سولماز چراغی مسئول برنامه سلامت باروری شبکه بهداشت و درمان گچساران به ارائه مطالبی علمی و آموزشی در این زمینه پرداخت.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گچساران تصریح کرد: در این کلاس آموزشی در زمینه دو سرطان شایع زنان شامل سرطان گردن رحم و سرطان پستان و عوامل خطر آن آموزش‌هایی ارائه شد.

اسدپور خاطرنشان کرد: سلامت زنان به معنای برخورداری از سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی با توجه به ویژگی‌های آن‌ها در مراحل مختلف زندگی است.

مسئول برنامه سلامت باروری شبکه بهداشت و درمان گچساران نیز در زمینه با تأکید بر اهمیت انجام تست پاپ‌اسمیر اظهار کرد: گروه هدف این تست زنان 20 الی 65 ساله یک بار ازدواج کرده می‌باشند.

سولماز چراغی افزود: این تست، یک تست ساده، بدون درد و قابل اعتماد است.

وی با بیان این‌که تست پاپ‌اسمیر در راستای شناسایی سلول‌های غیر طبیعی انجام می‌شود، افزود: سرطان پستان دومین علت مرگ بر اثر سرطان‌ها در زنان بوده و تشخیص آن از روش‌هایی از جمله خودآزمایی سینه و معاینه بالینی توسط پزشک، ماما و ماموگرافی صورت می‌گیرد.

 

منبع: خبرمرکز