Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

چوب حراج دلالان بر محصول باغداران كهگيلويه و بويراحمدي

باغداران کهگیلویه و بویراحمد همچون سالهای گذشته به دلیل کمبود سردخانه در استان مجبور شدند محصولاتشان را به بهای اندکی به دلالان بفروشند تا بازهم دسترنج یکساله آنها یک شبه در جیب دلالان برود.

كهگيلويه و بويراحمد با 7 شهرستان 13 شهر و 1700 روستا داراي جمعيتي 634 هزار نفري است كه تعداد 52 هزار نفر با جمعيتي حدود 250 هزار نفر در اين استان مشغول باغداري هستند و سالانه 300 هزار تن محصولات باغي معادل حدود 2 درصد كل توليدات باغي كشور را توليد مي كنند .

پس از آخرین برف زمستان و گرم شدن هوا در اسفند ماه، باغداران كهگيلويه و بويراحمد کار خود را با هرس درختان آغاز می کنند مشكلات سرمازدگي ، آفت ، آبياري از جمله مشكلاتي هستند كه باغداران با آن دست و پنجه نرم مي كنند اما مشكل ديگري كه اخيرا باغداران را دچار مشكل كرده ارزان فروختن محصولات باغي خود از روي اجبار است .

علي خوش از باغداران كهگيلويه مي گويد : چه فاييده اي دارد ما اين همه زحمت مي كشيم ولي در نهايت به دليل نبود مکانهای مناسبی برای نگهداری محصول، دلال می آید و چوب حراج بر محصول ما می زند.

وي افزود :از ترس ماندن محصول روی دستمان مجبوريم آن را به بهای ناچیزی بفروشم به گونه اي كه امسال نتوانستم هزينه خانواده 6 نفري خود را تأمين كنم .

ع. كرمي باغدار منطقه كاكان در شهرستان بویراحمد گفت: من دو فرزند دارم كه دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي هستند و امسال اميد داشتم باغ سيبمان هزينه تحصيل آنها را تأمين كند اما نه تنها هزينه تحصيل آنها را تأمين نكرد بلكه ميزان درآمد باغ جوابگوي هزينه هاي خود باغ و كارگر را هم نبود .

وي افزود: این منطقه یکی از مناطق اصلی تولید سیب استان است که هر ساله با رسيدن فصل ميوه سيب با كيلويي بين 200تا 500 تومان به فروش مي رسد اما آيا اين انصاف است كه همين سيب در بازارها به قيمت بالاي دو هزار تومان به فروش مي رسد .

يك باغدار ساكن شهرستان دنا كه دارای باغ انگور است هم گفت : امسال انگور خود را به قيمت كليويي 70 تومان به دلال فروختم و قضاوت را به عهده مسئولان مي گذارم كه آيا با چقدر ميزان توليد مي توانم هزينه اجاره خانه فرزند دانشجويم را در ياسوج بپردازم.

وي افزود : در صورت ادامه داشتن اين وضعيت قطع يقين تغيير كاربري خواهم داد .

یک باغدار اهل امام زاده جعفر گچساران گفت: در سالهاي اخير هزينه نهاده ها از جمله سم ، كود افزايش يافته است و باغها جوابگوي هزينه ها هم نيستند و گاهي اين مسئله ما را از باغداري نا اميد مي كند ما مجبوريم چون محصولمان كنار جاده در حال فاسد شدن است به قيمت پايين هم كه شده به دلال بفروشيم تا حداقل بتوانيم جبران هزينه هاي باغ را بدهيم .

م . عادلي یکی دیگر از باغداران شهرستان چرام نیز گفت: یک دلال محصول من را به قیمت ناچیزی می خرد و با دو تا سه برابر قیمت در بازار می فروشد اما همين قيمت ناچيزي هم كه دلال بايد پرداخت كند برخي مواقع بيش از يك سال طول مي كشد تا به ما بپردازد .

وي افزود : دلالان برخي مواقع سودجويي مي كنند و بابت محصول چك هاي بلا محل مي دهند و در حقيقت محصول را مي ربايند .

به گفته کارشناسان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل آب و هوای متنوع و خاک مستعد و داشتن 10درصد آب کشور، می تواند به یکی از قطب های تولید میوه کشور تبدیل شود.
معاون تولید و بهبود محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این خصوص گفت: این استان در تولید سه محصول گردو، سیب و مرکبات رتبه زیر 10 را در کشور در اختیار دارد.

رضا عنایتی افزود: سطح زیرکشت گردو در کهگیلویه و بویراحمد 10 هزار هکتار است و سالانه 14 هزار تن تولید دارد و این میوه از لحاظ سطح زیرکشت در کشور رتبه چهارم و از نظر تولید رتبه هفتم کشور را در اختیار دارد.

عنایتی اظهار داشت: سیب نیز با هفت هزار هکتار سطح زیرکشت و تولید سالانه 80 هزار تن از نظر سطح زیرکشت رتبه نهم و از لحاظ تولید نیز رتبه هشتم را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی عنوان کرد: سطح زیرکشت مرکبات در کهگیلویه و بویراحمد هفت هزار و 500 هکتار است که از نظر تولید رتبه هشتم را در کشور به خود اختصاص داده است.
عنایتی افزود: سالانه 36 هزار تن انگور نیز در استان تولید می شود، که استان در این زمینه نیز در رتبه 14 کشور قرار دارد.

وی یادآور شد: سال گذشته 168هزارتن انواع میوه از باغات این استان برداشت شد و امسال توليد بيش از 100 هزار تن افزايش يافته است با همه اين وجود اساسي ترين مشكل باغداران استان نبود سردخانه عنوان شد كه در اين خصوص مدیرکل جهادکشاورزی استان گفت: درنبود سردخانه، همه محصولات وارد بازار می شود و چون قدرت جذب در بازار وجود ندارد، شاهد افت قیمت و ضرر باغدار هستیم.

گرجي پور افزود در اين استان تنها يك سردخانه دولتي مربوط به اداره تعاون با ظرفيت 3 هزار 600 تن وجود دارد و يك سردخانه ديگر هم توسط بخش خصوصي با ظرفيت 3هزار تن در حال ساخت است اميدواريم براي سال آينده قابل استفاده باشد .

وي با اشاره به اينكه ۴۰ درصد از باغات در این استان هنوز به مرحله تولید نرسیده‌اند گفت : در حال رايزني با چند شركت ديگر براي احداث سردخانه هستيم كه در آينده نزديك اين مشكل ( احداث سردخانه ) راحل خواهيم كرد .

كارشناس سازمان بازرگاني كهگيلويه و بويراحمد نيز گفت: باغداران وكشاورزان اين استان در بازاريابي براي عرضه‌محصولات توليدي خود با مشكل روبرو هستند.

نوذري از كمبودسردخانه، صنايع تبديلي‌و تعاونيهاي حمايتي در اين استان به عنوان مشكلات عمده توليدكنندگان محصولات باغي و كشاورزي نام برد.

وي اظهار داشت: اخيرا با اتحاديه تعاونيها و بنگاه‌داران ميادين ميوه و تره‌بار درمورد عرضه محصولات باغي اين استان گفت وگوهايي انجام شد.

نوذري افزود: با توجه به کمبود شدید سردخانه در استان، ایجاد سردخانه می تواند درآمد زا باشد و لازم است بخش خصوصی در این خصوص اقدام کند.

مدير كل جهاد كشاورزي استان گفت: چون قبلا در اين استان تسهيلاتي براي احداث سردخانه از سوي دولت ارائه نمي شد استقبال چنداني در اين زمينه هم از سوي بخش خصوصي انجام نشد اما به طور قطع تسهیلات لازم به متقاضیان احداث و ایجاد سردخانه در استان پرداخت می شود كه اين به بخش هاي خصوصي اعلام شد اميدواريم استقبال مناسبي براي احداث سردخانه انجام شود .

این سال زراعی گذشت و تا سالی دیگر و برداشت محصول، فرصتی است که مسئولان برای حل مشکلات باغداران این استان مستعد تولید میوه، بر همت و تلاش خود بیفزایند.
به نظر می رسد احداث سردخانه متناسب با نیاز استان، ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری و راه اندازی میادین میوه و تره بار می تواند بخشی از مشکلات باغداران این استان را رفع کند.