Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

چشم انداز توسعه

چشم انداز توسعه


Loading the player...

سیمای استانی شبکه دنا در راستای پیام نوروزی مقام معظم رهبری و شعار سال 93 ویژه برنامه ای  را تدارک دیده است که هر هفته از این شبکه به روی آنتن می رود. این برنامه که چشم انداز توسعه نام گرفته با محوریت اقتصاد استان، توانمندی ها و پتانسیل های مختلف اقتصادی استان را معرفی می کند و به بیان اولویت ها، تهدید ها، چالش ها و زمینه های سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی استان می پردازد. چشم انداز توسعه با ساختار گفتگو محور و حضور کارشناسان مجرب از حوزه های مختلف اقتصادی همچنین مسئولان ادارات و نهاد ها ی اقتصادی، کار آفربنان برتر، سرمایه گذاران و علاقه مندان این حیطه در استان پخش می گردد. در این برنامه که به صورت تولیدی تهیه می گردد گزارشهای مختلف و متنوع را از اقصی نقاط استان تدارک می بینند و از تحقیقات و پژوهشهای میدانی و کتابخانه ای بهره می گیرد. موضوعات این برنامه توسط شورای طرح و برنامه مرکز مشخص شده و از حمایت آموزش و پژوهش مرکز بهره می گیرد.

سال 1393 از طرف مقام معظم رهبری با نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است. رهبر معظم انقلاب در بیان علت انتخاب شعار سال به عنوان نقشه راه کلی سال 1393 به گامهای بلند و تجربیات موفق ملت وامکانات و ظرفیت های وسیع کشور اشاره کردند و فرمودند: مسیر پر افتخار اقتدار ملی با تمرکز مسئولان و مردم به این شعار با شتاب بیشتری پیموده خواهد شد.

ایشان در تشریح عناصر اصلی قدرت یک ملت، برخورداری از تسلیحات پیشرفته را لازم دانستند اما افزودند: اقتصاد، فرهنگ و علم سه عنصر برجسته اقتدار ملی است که با یاری خداوند در 12 سال اخیر درباره علم و  دانش پیشرفتهای درخشانی داشته ایم.

رهبر معظم انقلاب اهتمام جدی درباره دو عنصر دیگر اقتدار ملی یعنی اقتصاد و فرهنگ را ضروری برشمردند و افزودند: باید اقتصاد ایران را به گونه ای قوی کنیم که هیچ تکانه ای در جهان و هیچ کس در هیچ جای دنیا چه امریکا و چه غیر آمریکا نتواند با یک تصمیم گیری و یک نشست و برخاست بر اقتصاد کشور و معیشت مردم اثر بگذارد که این همان اقتصاد مقاومتی است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به نقش اساسي و برجسته ي مشاركت و حضور مردم در «زندگي و سازندگي كشور» خاطرنشان كردند: هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، كار بدون حضور مردم پيش نخواهد رفت و گروههاي گوناگون مردمي بايد با اراده و عزم راسخ ملّي در اين عرصه ها نقش آفريني كنند.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: مسئولان هم موظفند با توكل به خداوند و با تكيه ي بر مردم، در هر دو عرصه ي اقتصاد و فرهنگ، مجاهدانه وارد ميدان عمل شوند.
ايشان تاكيد كردند: آنچه در سال جديد پيش رو داريم، عبارت است از اقتصادي كه به كمك مسئولان و مردم شكوفايي پيدا كند، و فرهنگي كه با همت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوي حركت بزرگ كشور و ملت ما را معين كند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر ضرورت استفاده از تجربه ها و عبرتهاي گذشته در تصميم گيري هاي آينده، به ارزيابي كيفيت تحقق شعار «حماسه سياسي و حماسه اقتصادي» پرداختند و فرمودند: در سال ۹۲، حماسه سياسي با حضور مردم و تلاش مسئولان در عرصه هاي مختلف نظير انتخابات، راهپيمايي هاي بزرگ و عرصه هاي ديگر به بهترين شكل تحقق پيدا كرد و با دست بدست شدن قدرت اجرايي در كمال امنيت و آرامش، حلقه ي جديدي از سلسله ي طولاني مديريت كشور شكل گرفت.

 

 

 

تهیه کننده: عبدالناصر خلیلی

مجری: دکتر زراعت کیش

تصویر برداران: مدنی، جانی پور

صدا برداران: قهرمانی، صدر زاده