Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

پیست اسكی كاكان نيازمند توجه بيشتر در كهگيلويه و بويراحمد

پيست اسكي كاكان يكي از پتانسيل هاي پنهان كهگيلويه و بويراحمد است كه ظرفيت هاي زيادي را دارد .

اين مجموعه ورزشي، فرهنگي و توريستي در دامنه هاي مرتفع و زيباي دنا واقع شده است كه يكي از زيباترين پيست هاي كشور است . قرار گرفتن اين پيست در محدوده ياسوج ( مركز استان ) ، واقع شدن در يك منطقه مفرح و ديدني ، عبور جاده ياسوج ـ اقليد و فارس موجب شده تا سالانه در فصول مختلف تعداد زيادي گردشگر و مسافر از گوشه و كنار كشور از اين پيست ديدن كنند .

همچنين در ایام بارش برف جمعیت كثیری را به این مكان جذب مي شود اين پيست در فاصله 12 كيلومتري روستاي توريستي كاكان و در 17 كيلومتري شهر ياسوج  در ارتفاع حدود يك هزار و 300 متري دريا واقع شده است ویژگی های خاص پیست، موقعیت بی نظیر جغرافیایی واستقبال استانهای مجاور از این پیست بر اهمیت اقتصادی و جنبه گردشگری و ورزشی افزوده است.

از آنجايي كه پيست فوق به سبب بارندگي برف فراوان در طول پاييز و زمستان و به جهت دير ذوب شدن برف هاي اين منطقه مي تواند در حدود شش الي هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گيرد .

كارشناسان گردشگري استان معتقدند كه استان كهگیلویه وبویراحمد پتانسیل های اقتصادی و اقلیمی بزرگی را در خود جای داده است كه پیست اسكی كاكان یكی از این ظرفیت های اقتصادی است كه همچنان ناشناخته باقی مانده است.

ولي الله اميري افزود : پیست كاكان به لحاظ اهمیت اقلیمی، جغرافیایی و موقعیت بكر برای جذب سرمایه گذاری، رونق گردشگری ، ورزشی ،توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال یكی از مهمترین پتانسیل های مركز كهگیلویه وبویراحمد از جمله شهرستان بویراحمد محسوب می شود.

پیست اسكی كاكان اگرچه در 10سال پیش روند مطلوبی را برای توسعه دنبال می كرد اما برغم اهمیت اقتصادی و گردشگردی و ورزشی نه تنها توسعه و تجهیز آن مورد توجه قرار نگرفت بلكه در فرایند توسعه و محرومیت زدایی دیده نشد.

این پیست سال 73 با نصب یك دستگاه بالابر اقتتاح شد و سپس تا سال 84 امكانات آن با سه تله اسكی شامل یك دستگاه بالابر برای افراد مبتدی ودو دستگاه بالابر اسكی بازان حرفه ای افزایش یافت.

به گفته دست انداركان ماشین برف روب ودیگر تجهیزات آن بصورت دست دوم خریداری شد ،امكاناتی كه قبل از نصب حدود 30سال كار كرده بودند و ازآن زمان تاكنون امكانات دیگری به این پیست افزوده نشده است.

دبیر هیات اسكی كهگیلویه و بویراحمد گفت: پس از كاشت چمن پیست اسكی در سال 85، برگزاری مسابقات آسیایی اسكی برای این پیست در 78پیشنهاد شد و هیاتی از آن بازدید كردند كه منتهی از كوتاه بودن چمن آن ایراد گرفته شد، اگرچه از وضعیت موقعیت پیست و شرایط آن بسیار اظهار رضایت شده بود.

امید مدحتی افزود: با وجود فراهم شدن این شرایط بزرگ در این پیست به علت عدم تامین شبكه آبرسانی چمن پیست خشك شد و نه تنها از برگزاری مسابقات آسیایی خبری نشد، بلكه چمن پیست از بین رفت. وی گفت: این پیست یكی از پیست های پرطرفدار كشور است بگونه ای كه هر هفته 100نفر از استان اصفهان از این پیست استقبال می كنند.

این در حالی است كه این پیست از امكانات رفاهی لازم برخوردار نیست و درصورت سرمایه گذاری به یك كانون گردشگری و ورزشی كشور و بین المللی تبدیل خواهد شد.

دبیرهیات اسكی كهگیلویه و بویراحمد گفت: در ایام اخیر پیست اسكی كاكان میزبان 25نفرخانوار روسی و اكراینی بود كه این امربیانگر اهمیت این پیست است .

مدحتی گفت: همواره درطول سال این مكان میزبان بازدید وتفرج گرداشگران داخلی وخارجی زیادی است و در صورت ایجاد امكانات و اطلاع رسانی مناسب به یك ظرفیت اقتصادی خوب برای استان تبدیل خواهد شد.

وی گفت: در محل پیست ظرفیت اسكان 40 نفرفراهم شده است اما امكانات موجود جوابگو نیست. مدحتی گفت: امسال برای تامین تجهیرات وخدمات رفاهی پیست 500میلیون ریال درخواست اعتبارشد و تاكنون هیچ اعتباری به این پیست داده نشده است.

وی گفت: درحالی كه نگهداری پیست ،تامین و تجهیز امكانات گرمایشی، سوخت و خدمات رفاهی آن نیازمند حمایت مالی است این مهم مورد توجه قرار نگرفته است.

رئیس هیات اسكی كهگیلویه و بویراحمد گفت: برای توسعه پیست اسكی كاكان نصب تله كابین به عنوان یكی از مصوبات سفردوم دولت بیش ازپیش ضروری است زیرا نصب تله كابین این پیست را یك پیست ملی وبین المللی تبدیل خواهد كرد.

دكتر اكبر خلیلی از پیست كاكان به عنوان یكی از پتاسیل های قابل سرمایه گذاری منطقه یاد كرد و گفت: مسوولان باید از توسعه امكانات رفاهی ،نصب تله كابین، زمین چمن و ایجاد كمپینگ گردشگردی این پیست كه به رونق گردشگری ، ورزش واقتصاد منطقه كمك می كند، حمایت بیش از پیشی از خودنشان دهند.

وی گفت: ایجاد چمن دراین پیست با هدف برگزاری مسابقات كشوری ورونق گردشگری آن نیازمند احداث شبكه انتقال آب و منبع ذخیره آب است .

وی گفت: این پیست با طول 650 متر وعرض یك كیلومتر با دو تله اسكی حرفه ای و یك تله اسكی برای مبتدیان با حداقل امكانات رفاهی درخدمت گردشگران واسكی بازان است اگرچه امسال به لحاظ بارش كم این پیست رونق چندانی نگرفته است.

وزیر ورزش و جوانان در سفر چهارم دولت به كهگیلویه وبویراحمد در خصوص درخواست مسوولان ورزشی استان برای احداث تله كابین پیست كاكان قول مساعد داد و گفت: اجرای این طرح را به عنوان یكی ازمصوبات سفر بیش ازپیش برای اجرا دنبال خواهد كرد.

محمدعباسی گفت: این پیست از یك جاذبه مطلوبی برخوداراست واز این رو توسعه آن مورد توجه مدیریت بخش ورزش است.

روابط عمومی اداره كل ورزش و جوانان كهگیلویه و بویراحمد نیز از درحال پیگیری بودن اجرای مصوبه نصب تله كابین پیست كاكان خبر داد.

آرمان قنبرزاده گفت : اجرای این طرح به عنوان یكی از مصوبات دور دوم سفر هیات دولت جزو مصوبات دور چهارم سفررئیس جمهوری به استان لحاظ شده است.

پیست كاكان یاسوج این روزها مكان مفرحی برای سرگرمی دوستداران به تفرج و ورزش اسكی محسوب می شودو برخی ازخانوارهای استان فارس واصفهان ایام تعطیل آخر هفته به این پیست سفر می كنند.