Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

واکسن آنفلوانزابرای افرادحساس به تخم مرغ ممنوع است

واکسن آنفلوانزابرای افرادحساس به تخم مرغ ممنوع است


تجویز واکسن آنفلوانزا برای افراد حساس به تخم مرغ ممنوع است
فوق تخصص آسم و آلرژی گفت: از موارد عدم تجویز واکسن آنفلوانزا حساسیت به تخم مرغ است؛ زیرا ویروس آنفلوانزا در تخم مرغ پرورش داده می شود که می تواند در بعضی افراد ایجاد حساسیت نماید.
دکتر سید حسام الدین نبوی زاده در گفت و گو با خبرنگار وب دا در یاسوج افزود: این حساسیت منجر به بروز علائم آلرژی شامل خارش پوست، تهوع و استفراغ و یا علائم تنفسی از جمله سرفه های شدید، عطسه و تنگی نفس می شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح نمود: اگر حساسیت به تخم مرغ با علائمی مانند ورم دست، زبان، انقباض عضلانی در مجاری تنفسی یا شوک آنافیلاکسی همراه باشد، تجویز واکسن هایی که از تخم مرغ به دست می آیند، ممنوع است و در این موارد باید داروهایی مانند اپی نفرین و سرم های افزایش دهنده حجم خون تحویز و برای عوارض احتمالی آینده نیز از استروئیدها استفاده نمود
وی با تاکید بر اینکه . تجویز واکسن آنفلوانزا و سایر واکسن های با شرایط مشابه ممنوع است؛عنوان کرد:واکسن آنفلوانزا از راه های جلوگیری از بیماری ها برای افرادی دارای شرایط خاص پزشکی است که ابتلا به آنفلوانزا موجب وخامت حال آنها می شود.
دکتر نبوی زاده یادآور شد: افراد مبتلا به بیماری های تنفسی، بیمارانی که آسپرین مصرف می کنند، فرد مبتلا به بیماری دیابت و سرطان ها که ایمنی بدن را کاهش می دهند و همچنین افراد پیر که ابتلا به آنفلوانزا برای آنها خطرناک است؛ تجویز می شود.
 بر گرفته از سایت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج