Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

واکاوی مشکلات باغداران ليمو در شهرستان باشت

استان كهگيلويه و بويراحمد داراي 43 هزار هكتار باغ است كه 15 هزار هكتار آن را باغ مركبات تشكيل مي دهد و از اين ميزان هزار هكتار آن در شهرستان باشت واقع شده  است و آن را به قطب مركبات استان مشهور كرده است .

معاون توليد و بهبود محصولات كشاورزي سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد گفت: از 42 هزار هكتار باغات کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری تا كنون  210 هزار تن انواع ميوه برداشت شد و پيش بيني مي شود اين رقم به 250 هزار تن ارتقاء يابد .

رضا عنایتی افزود : کهگیلویه و بویراحمد از نظر توليد مركبات رتبه هشتم را در كشور به خود اختصاص داده است و بيشترين سطح باغ مركبات در شهرستان باشت است .

این روزها برداشت مركبات در شهرستان باشت ادامه دارد و بهره وران زحمت کش این محصول ، چندین روز است که برداشت مركبات را آغاز کرده اند اما برخی مشکلات خستگی زحمت یکساله بهره وران را دو چندان می کند.

شهرستان باشت در بهمن سال 89 از توابع شهرستان گچساران به شمار مي آمد اما از دهه فجر سال 89 اين بخش به شهرستان با نام شهرستان باشت ارتقاء يافت .

شهرستان باشت از لحاظ اب و هوايي گرم و مرطوب است و به سبب احاطه شدن توسط كوههاي بلند در زمستان ها شاهد بارش برف در ارتفاعات اين شهرستان هستيم و بارش باران ساليانه اين منطقه بين 600 تا 750 ميليمتر است .

عمده شغل ساكنان اين شهرستان دامداري و كشاورزي است و در بخش كشاورزي در سالهاي اخير تعداد زيادي از كشاورزان به شغل باغداري و آن هم مركبات روي آوردند و عمده ترين محصول آنها ليمو است ولي باغداران ليموي اين شهرستان با وجود مشكلات زياد همچنان باغهاي خود را حفظ كردند .

در اين شهرستان حدود هزار هكتار باغ مركبات وجود دارد كه حدود 800 هكتار آن را باغات ليمو تشكيل مي دهد به گفته  مدير بهبود توليدات گياهي کار برداشت لیموترش در کهگیلویه و بویراحمد تا اواسط ابان ماه ادامه دارد كه طي اين مدت حدود 500 خانوار در باغات اين شهرستان مشغول مي شوند .

عنايتي افزود : در هر هكتار بيش از 200 اصله درخت ليمو وجود دارد كه از هر درخت بطور متوسط 80 كيلو و در هر هكتار 20تن ليمو برداشت مي شود.

ناركي مدير جهاد كشاورزي شهرستان باشت با بيان اينكه پيش بيني مي شود امسال بيش از 20  هزار تن ليمو ترش از باغات اين شهرستان برداشت شود گفت : عمده باغات ليموترش در مناطق پشتكوه ، خان احمد ، مله برفي ، امام ضامن ، بوستان و حومه باشت است كه محصول آنها علاوه بر نياز استان به استان هاي همجوار از جمله فارس صادر مي شود .

محمد نظري كه داراي 40 هكتار باغ ليمو در شهرستان باشت است درگفتگو با خبرنگار واحد خبر گفت : مشکل کم آبی ، گرانی کارگر، آفات کشاورزی و سرمازدگی عمده ترین مشکلات مركبات كاران است.

وی واردات بی رویه مركبات را از مهمترین مشکلات اين قشر عنوان کرده و می گوید : این روزها که فصل برداشت مركبات در داخل کشور است ولي باز هم مركبات وارداتي از ساير كشورها مانند لبنان ، مصر و چند كشور ديگر را در بازار مشاهده مي كنيم چرا كه مجوز واردات مركبات موجب شكاندن كمر باغداران و جلوگيري از آن موجب ترغيب باغداران مي شود .

علي محمدي از ديگر مركبات كاران باشت كه داراي 20 هكتار باغ ليمو است به وجود آب ميوه هاي خارجي از جمله آب پرتقال ، آب ليمو و .... در در بازارها اشاره كرد و گفت : ميوه هاي ما به دليل عدم فروش دركنار جاده خراب و فاسد مي شوند و برخي مواقع هم مجبوريم براي ترس از خراب شدن به قيمت هاي نازل به دلالان بفروشيم .

غلام علي ديني ديگر باغدار هم مي گويد : مركبات در باغها به قيمت هاي زير هزار تومان به فروش مي رسد در صورتي كه همين ميوه ها در بازار از دو هزار تا 4 هزار تومان به فروش مي رسد .

نادر احساني از ديگر مركبات كاران ساكن اين شهرستان گفت : ميوه هاي وارداتي تنها رنگ و لعاب زيبايي دارند اما ميوه هاي توليد داخل از لحاظ كيفيت و طعم بسيار مطلوب ترند.

ديگر فروشنده هم استاني كه داراي انبار عمده فروشي ميوه است هم گفت : انبارهاي ميوه شخصي است و از امكانات لازم برخوردار نيستند و ميوه بعد از 3 الي 4 روز در اين انبارها گنديده مي شود مجبوريم با احتياط مقدار كمي خريد كنيم در غير اين صورت متضررمي شويم .

وي گفت : با وجود هزينه هايي مانند هزينه بارگيري ، انتقال بار به بازار ، خالي كردن بار نفع انچناني براي ما هم ندارد اما در صورتي كه دولت در شهرستان هاي مختلف استان اقدام به ساخت انبارهاي استاندار كند مي توان ميوه هاي توليدي را در اين انبارها نگهداري كرد آنوقت ما مي توانيم در زمان هاي مناسب با هزينه هاي كمتر ميوه را به بازارهاي مصرف وارد كنيم .

ابوذر محمدي كارشناس باغباني استان درگفتگو با خبرنگار واحد خبر با تأييد مشكلات ذكر شده توسط باغداران گفت : تنها يك كارخانه شهد ناب در استان كهگيلويه و بويراحمد وجود دارد.

گفتني است اين كارخانه با مالك شخصي گناوه اي خود هر روز با مشكلاتي مواجه است چرا كه در چند روز اخير تعدادي از كاركنان اين كارخانه به دليل عدم دريافت حقوق و مزاياي خود اعتصاب كردند .

يكي از كاركنان اين كارخانه گفت : صاحب كارخانه عدم سود آوري كارخانه را مطرح مي كند و از پرداخت حق زحمه ما خودداري مي كند.

وي افزود : به دليل اختلاف محل احداث اين كارخانه از شهرستان هاي قطب كاشت ميوه به خصوص ميوه هاي گرمسيري مركبات در استان ( باشت ، چرام و گچساران و كهگيلويه و فاصله 4 ساعتي اين كارخانه با باغها ) انتقال ميوه ها به اين كارخانه هزينه بر است و باغداران محصولات خود را به شهرهاي همسايه از جمله خوزستان ، فارس ، بوشهر صادر مي كنند .

فرج الله نارکی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان باشت هم نبود دستگاه های فرآوری ، بسته بندي و سردخانه را از مهمترین مشکلات باغداران این شهرستان عنوان کرد.

وی بیان کرد: نبود انبار و سردخانه موجب نگرانی باغداران از افزایش عرضه محصول در بازار و کاهش قیمت آن شده است.

عدم وجود صنایع تبدیلی هدرروی اين محصول  را بالا برده است و متاسفانه به دلیل عدم وجود صنایع تبدیلی در استان هر ساله شاهد ضایعات بالای این محصول هستیم.

ناركي تاکید کرد: انجام عملیات فرآوری محصول نیازمند وجود مواد اولیه مرغوب و با کیفیت است که همین امر لزوم ایجاد سردخانه ها و انبارهای فنی برای نگهداری این محصول را اجتناب ناپذیر می کند.

مدير جهاد كشاورزي باشت گفت: در زمان برداشت اين ميوه چون به روش سنتي ( استفادهاز چوب و سنگ ) استفاده مي شد دولت اقدام به خريد دستگاه­هاي برداشت ليمو كرد و چند دستگاه وارد اين شهرستان شد و امسال برای اولین بار برداشت لیمو در این شهرستان به وسیله دستگاه انجام شد كه با این روش علاوه بر جلوگیری از آسیب دیدگی میوه و درخت، هزینه برداشت تا 50 درصد کاهش می یابد.

وی افزود: برداشت لیمو با روش سنتی باعث خسارت شدیدی به جوانه، شاخه و میوه درخت لیموترش مي شد.

به گفته وی، دولت تلاش دارد با انتقال آب سد كوثر با حجم سالانه (580 ميليون متر مكعب ) به اين منطقه ، زمینه شکوفایی اقتصادی شهرستانهاي گچساران و باشت  را فراهم كند و همچنين موجب افزایش اشتغال ، بالابردن درآمد مردم و افزایش بازده بخش کشاورزی شود .

وي افزود : برای آبیاری دشت هاي اين شهرستان و كاشت مركبات طرحهای مطالعاتی در دست اقدام است كه در صورت موفقيت اجرايي مي شوند .

كارشناسان باغباني نظارت مروجان جهاد كشاورزي بر عمليات نگهداري باغداران و توصيه هاي لازم در زمان هاي مختلف به خصوص در زمان داشت و استفاده از سموم و هورمون هاي مناسب در زمان هاي مناسب ، جلوگيري از سرمازدگي باغها ، فرهنگ سازي در خصوص مصرف ، اعطاي تسهيلات با سود كم و دوران بازپرداخت طولاني تر ، ايجاد انبار هاي فني در مناطق عمده توليد ، ايجاد ، تغيير ونوآوري در ارقام ليموي كشت شده و استفاده از ارقام سازگار تر با محيط را را از جمله راهکارهای سازمان جهاد کشاورزی در این رابطه براي توسعه باغات در قطب گرمسير استان به خصوص باشت دانست.

عارف پور كارشناس باغباني با اشاره به اينكه  صادرات هر محصولی باید پایدار بوده و دارای برنامه ریزی اصولی و مطابق با نیاز بازار طالب محصول باشد ساماندهي و ايجاد توازن در واردات و صادرات را از جمله راهكار هاي توسعه باغات در مناطق مختلف به خصوص اين شهرستان عنوان كرد .
همچنین از دید صاحب نظران كاشت و برداشت مركبات به ويژه ليمو جزو توانمندی های شهرستان باشت بوده و تولید آن اجتناب ناپذیر است بر این اساس لزوم مدیریت علمی و فنی بر کاشت، داشت، برداشت و مسائل بعد از برداشت از قبیل بازرگانی و فرآوری نیز امری ضروری است.
بنا براين برای حفظ و پایداری تولید متناسب با منابع تولید و بازارمصرف توجه جدی به بهبود روشهای تولید، کنترل آفات و بیماری ها، مدیریت آب و خاک و تغذیه، انبار داری، صنایع تبدیلی و بازیابی نیاز اساسی است.