Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

واكاوي دلايل مهاجرت روستائيان به شهرها در كهگيلويه و بويراحمد

بر اساس آخرين سرشماري( سال 90 ) جمعيت شهري استان كهگيلويه و بويراحمد رشد دو درصدي داشته است.

مدیركل آمار و اطلاعات استانداری كهگیلویه و بویراحمد گفت :  تحلیل اولیه آمار سرشماری نفوس و مسكن سال 90 از رشد دو درصدی جمعیت شهری در پنج سال گذشته در استان حكایت دارد.

حمزه كرمی گفت: براساس سرشماری نفوس و مسكن 85 جمعیت روستاییان 52درصد و جمعیت شهرنشینان 48درصد بود اما این معادله عوض شد.

افزایش دو درصدی جامعه شهرنشین كهگیلویه و بویراحمد براساس سرشماری نفوس ومسكن سال 90بیانگر پدیده نامطلوب مهاجرت روستاییان به شهرهاست و از این رو باید بیش از پیش برای پایداری زندگی این قشر برنامه ریزی كرد.

باقر فتحي كارشناس جامعه شناسي با بيان اينكه تعاريف متعددي از مهاجرت صورت گرفته است گفت : مهاجرت در معنای عام کلمه یعنی ترک سرزمین اصلی و ساکن شدن در سرزمینی دیگر بطور موقت یا دائم.

وي افزود : در حال حاضر مهاجرت به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل اجتماعی و به عنوان یک معضل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در استان مطرح است و اين روزها جمعيت روستاهاي كهگيلويه و بويراحمد به سمت شهرها سرازير مي شوند و مهمترين مشكلي كه مهاجرت ايجاد مي كند راكد شدن چرخه توليد در روستاهاست .

م درفش كه 4 سال است ساكن شهر ياسوج شده با بيان اينكه پيش از اين در روستاي خود به شغل دامداري مشغول بوده گفت : چون اين شغل در روستا درآمد مكفي براي خود و 6 نفر عائله نداشت و اينكه دو فرزند داراي مدرك كارشناسي دارم و بيكار هستند مجبور شدم از يكي از روستاهاي محروم كهگيلويه به شهر ياسوج مهاجرت كنم و هم اكنون خود و فرزندانم يك كارگاه صافكاري ماشين و جوشكاري درب و پنجره راه اندازي كردم و امرار معاش مي كنم .

م . آذر پيوند هم كه تا 3 سال پيش در روستاهاي شهرستان كهگيلويه زندگي مي كرد و به شغل زنبورداري مشغول بود به دليل استخدام فرزندش در يك سازمان دولتي به شهر دهدشت مهاجرت كرد و اين شغل را رها كرد .

پیروی از خانوار، اشتغال ، خدمت نظام وظیفه فرزندان خانواده ، تن ندادن جوانان به شغل پدران و پيشينيان خود ، تحصیل فرزندان  و نبود خدمات و امكانات رفاهي و تفريحي در روستاها از مهمترين دلايلي بود كه مهاجران براي علت مهاجرت خود عنوان كردند .

بر همين اساس بيشتر كارشناسان مهمترین عامل مهاجرت روستائیان كهگيلويه و بويراحمد به شهرهاي استان يا ساير شهرهاي كشور را بیکاری و عدم درآمد کافی عنوان كردند .

باقر فتحي كارشناس جامعه شناسي گفت : محرومیت از امكانات رفاهی و آموزشی، پیدا كردن كار در شهرها همواره بهانه ای برای مهاجرت از روستاي استان به شهر هاست این درحالی است كه در سه دهه گذشته نسبت به توسعه خدمات رفاهی در روستاها اقدامات موثری انجام گرفته است.

وي افزود : كم بازده بودن كشت های دیم، نبود منابع آبی ، ترویج نشدن فرهنگ كار و كار آفرینی در روستاها و پایین بودن سطح درآمد ازجمله مسایلی است كه جامعه روستایی با آن مواجه اند و مهاجرت از آبادی های شهرها نتیجه این وضعیت است.

براساس بررسی های انجام گرفته نبود فرصت های شغلی در فرایند افزایش جمعیت جامعه روستایی عامل اصلی مهاجرت از شهر به روستاست بر همين اساس استاندار كهگيلويه و بويراحمد در گفتگو با خبرنگار واحد خبر توسعه مشاغل خانگي در روستاها را راهكاري براي جلوگيري از مهاجرت روستائيان عنوان كرد .

نيكزاد با اشاره به زودبازده و كم هزينه بودن مشاغل خانگي گفت : دستگاهاي ذيربط تلاش كنند تا اين فرهنگ در روستاها بهينه شود همچنين كارگروه اشتغال و سرمايه گذاري استان بايد در راستاي اجراي طرح هاي اشتغالزايي در روستاها نيازهاي متقاضيان روستايي را مد نظر قرار دهد .

مدیركل آموزش فنی و حرفه ای كهگیلویه و بویر احمد نداشتن آموزش را یكی از مشكلات بیكاری جوانان روستایی دانست و گفت: برای آشنایی علاقمندان روستایی به آموزشهای فنی وحرفه ای 200 هزارنفرساعت دوره آموزشی در روستاهای استان برگزار شده است.

ایاز آقایی با اشاره به نقش دوره های مهارت آموزی این مركز در ایجاد زمینه اشتغال پایدار افزود: تعهد این سازمان برای برگزاری دور های آموزشی در سال جاری 350 هزار نفر ساعت است كه بیش از 57 درصد آن تحقق یافته است.

وی، دوره های آموزش برگزار شده را در زمینه های مختلف صنعت، معدن و كشاورزی عنوان كرد.

وی علت سوق دادن برگزاری دوره های آموزشی به روستاها را به لحاظ نقش روستاها در فرایند توسعه اقتصادی و توسعه نیافتگی این مناطق با هدف برقراری تعادل نسبی اقتصادی و اجتماعی بین ساكنین روستا وشهر و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها عنوان كرد.

آقايي آموزشهای فنی و حرفه ای را موجب رونق مشاغل زیادی در بخشهای صنعت ، كشاورزی وخدمات در روستاها ونیز ارتقاء سطح كیفی خانواده هاي روستايي عنوان كرد و گفت : یادگیری این آموزشها باعث كاهش بیكاری ،كاهش ناهنجاریهای اجتماعی و عاملی برای ایجاد رفاه و ایجاد اشتغال جوانان روستايي و به تبع آن تا حدودي جلوگري از مهاجرت به شهرها می شود.

استان كهگيلويه و بويراحمد داراي 7 شهرستان ، 13 شهر و 1700 روستاي داراي سكنه است و جمعیت استان در پنج سال گذشته با یك درصد رشد به 640هزارنفر رسیده است.