Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

نياز مراقبت از درختان يك هزار ساله كهگيلويه و بويراحمد

جنگل هاي بلوط زاگرس ناحيه كهگيلويه و بويراحمد به طور ميانگين پنج تا 10قرن عمر دارند و به دلايل مختلفي از جمله آتش سوزي در فصل تابستان و بهار و تأمين سوخت در زمستان و پاييز از بين مي روند  .

800 هزار هکتار جنگل بلوط در کهگيلويه و بويراحمد وجود دارد كه به گفته مدير كل منابع طبيعي استان به طور ميانگين بيش از 500 سال عمر دارند و ممكن است حمله چنگيز خان مغول را نديده باشند اما بدون ترديد برخي سربازان حكومت شيعي صفوي و حتي ايل خانان در زير سايه هاي اين درختان لم داده اند و در ميان آنان به دنبال سربازان دشمن دويده اند.

به عقيده كارشناسان استان كهگيلويه و بويراحمد يکي از استان هاي مستعد براي  ايجاد کارخانه هاي فرآوري بلوط در کشور است .

مهندس روح الله فلاحت گفت: يک ميليون هکتار از مساحت اين استان را جنگل تشکيل مي دهد که 80 درصد آن پوشيده از بلوط است. جنگل هاي بلوط استان 20 درصد از جنگل هاي بلوط حوزه زاگرس است که عمده آن در ارتفاعات 700 تا 2 هزار و 100 متري بالاتر از سطح دريا پراکنده هستند كه اين 52 درصد مساحت استان را تشكيل مي دهد همچنين كهگيلويه و بويراحمد از نظر تراکم جنگل اولين استان کشور است و اين براي استاني كه يك درصد مساحت و 7 درصد جنگلهاي كشور را شامل مي شود .

مزاياي جنگلهاي استان :

يك پژوهشگر و گياهشناس كهگيلويه و بويراحمدي مي گويد: هم اكنون بي توجهي به حفاظت از جنگل هاي‌استان و بهره برداري بي رويه ازمحصولات جنگلها و مراتع استان به حدي است كه فشار زيادي به عرصه هاي منابع طبيعي استان وارد مي كند.

دكتر عزيز الله جعفري با بيان اينكه توسعه پايدار بدون حفاظت از منابع طبيعي امكان پذير نيست معتقد است كه جنگلها كه مي توانند نقش موثري در بهبود زندگي در زيست كره داشته باشند و اهميت جنگل ها درحيات آنقدر زياد است كه به آنها شش هاي كره زمين مي گويند.

وي معتقد است : درختان در جلوگيري و كاهش آلودگي هوا نقش اساسي دارند به گونه اي كه يك درخت صد ساله راش با 2 و نيم تن وزن (وزن چوب خشك) در طول عمر خود 12 و نيم ميليون متر مكعب گاز كربنيك هوا را جذب كرده است تا بتواند اين مقدار چوب را توليد كند.

جعفري مي افزايد : درختان ، بادِ حامل ذرات ريز را شانه مي كنند و مي‌توانند در هر هكتار جنگل تا 68 تن گرد و غبار را هر بار در خود رسوب دهند اين موضوع براي كهگيلويه و بويراحمد كه مورد تهاجم غبارهاي عراق قرار مي گيرد بسيار اهميت دارد چون با وجود اين كمربند سبز مي‌توان از ورود گرد و غبار بداخل شهر جلوگيري كرد.
همچنين جنگل ها مقدار زيادي از باكتريها و ميكروبهاي معلق در هوا را در لاي شاخ و برگ خود رسوب مي دهد به طوري كه دانشمندان ثابت كرده اند مقدار باكتريهاي موجود در هواي جنگلي به مراتب كمتر از مناطق غير جنگلي است.

سعيد طالبي پور كارشناس گردشگري استان هم گفت : تراکم درختان بلوط در سينه هاي کوهستاني و حاشيه هاي جاده هاي پرپيچ آن زيبايي چشم نوازي را به چهره بکر طبيعت اين گوشه اي از خاک ايران هديه کرده است که هر رهگذري را به وجد مي آورد. و امروزه با مطرح شدن بحث توسعه گردشگري در كشور، جنگل هاي بلوط نقش اقتصادي نيز پيدا كرده اند و مسوولان مي كوشند به بهانه آنها تعداد بيشتري گردشگر را به اين استان جذب كنند.

سياوش اديب پور كارشناس محيط زيست استان هم گفت : اين جنگلها علاوه بر اين حفاظت از حيات وحش استان را به وجود مي آورند موجب مي شود تا برخي گونه هاي جانواري از انقراض شدن در امان بمانند .

اما در اين بين از جمله آسيب هايي كه امروز نه تنها دامن جنگل هاي استان بلكه كشور را گرفته است آتش سوزي است كه به گفته مدير كل منابع طبيعي استان سال گذشته 190 مورد آتش سوزي جنگل و مرتع در اين استان به وقوع پيوست كه در نتيجه آن 560 هكتار از جنگل ها و مراتع طعمه حريق شدند.

كريم تباشير اضافه مي كند : در سال 87 نيز 130مورد آتش سوزي به وقوع پيوست كه 700 هكتار از جنگل ها و مراتع را به كام خود كشاند كه  عوامل متعددي از جمله سهل انگاري شكارچيان، چوپانان و گردشگران در آتش سوزيها دخالت دارند و همچنين برخي افراد سودجو نيز به قصد تصرف و تصاحب اراضي منابع طبيعي كنار اراضي خود، عمداً منابع طبيعي را آتش مي‌زنند.

از ديگر عوامل تخريب كمربند سبز استان احداث پروژه هاي راهسازي، خطوط انتقال گاز و برق و قطع بي رويه درختان در نقاطي از استان به منظور سوخت زمستاني، باعث شده كه سطح جنگل هاي اين استان سال به سال كاهش يابد كه نتيجه آن از بين رفتن محيط زيست و نابودي پناهگاه بسياري از موجودات و حيوانات جنگلي است كه سال گذشته خبر تخريب 10 هزار درخت بلوط جنگلهاي ياسوج ( انتقال خط لوله گاز از جنوب به شمال ) واکنش هاي مختلفي را در پي داشت.

اما مشكلات موجود در استان براي حفاظت از اين كمرند سبز :

به گفته مدير كل منابع طبيعي كهگيلويه و بويراحمد يگان حفاظت اين استان از ابتدايي ترين امكانات اطفاي حريق محروم است و هيچ گونه ابزار و امكاناتي در اين خصوص ندارد و پرسنل حفاظت از جنگل هاي استان با شاخ و برگ درختان اقدام به مهار و اطفاي حريق مي كنند.

وي مي گويد: تلاشهايي براي خريد يك فروند بالگرد صورت گرفته اما نقش اين بالگرد تنها براي رساندن ماموران حفاظت يگان به مناطق سخت گذر است و نقشي در زمينه خاموش كردن آتش ندارد.

تباشير اضافه مي كند كه براي رسيدن به يك نقطه آتش سوزي در جنگل ها و كوههاي استان يگان امداد 24 ساعت بايد به كوهپيمايي بپردازند كه در اين مدت آتش سوزي به مناطق بسياري گسترش يافته است.

راهكارهاي حفاظت از منابع طبيعي استان :

 

مدير كل منابع طبيعي استان نقش رسانه ها ، دستگاه هاي فرهنگي و به ويژه خانواده ها را در گسترش فرهنگ حفاظت از منابع طبيعي بسيار موثر مي داند و مي گويد: ريشه بحث حفاظت از درختان در فرهنگ استان وجود دارد و فقط كافي است آن را دوباره زنده كرد.

راهكارهاي جلوگيري از آتش سوزي و زوال جنگلها :

كرم الله سياه پور كارشناس منابع طبيعي مي گويد : اطلا ع رساني عمومي از فوائد درختان و جنگل توسط كارشناسان در رسانه ملي ، شناسايي متخلفين و برخورد قاطع با آنها، تجهيز منابع طبيعي و يگانهاي امدادي به وسايل مدرن ازجمله هلي كوپتر، آموزش هاي فني و جسماني به نيروهايي كه جهت امداد جنگل استفاده مي شوند،شناسايي مكانهايي كه بيشترين آتش سوزي در آنها رخ مي دهد و استفاده از مأموران بيشتر در اين مناطق، همكاري بيشتر منابع طبيعي استان با سازمانهاي امدادي مانند آتش نشاني و مشاركت مردم از جمله راهكارهاي جلوگيري از آتش سوزي و يا دامنه دار شدن آتش در جنگل ها است.

اخيرا دولت اقدام به طرح هاي مناسبي براي صیانت از جنگلهای زاگرس در سطح 300 هزار هکتار با مشارکت مردم و اقدامات بازدارنده و تشویقی كرده است.

از جمله استفاده از تسهیلات بانکی برای تشویق روستائيان به حذف دام سبک و ایجاد گاوداری های کوچک، گازرساني بيشتر روستاهاي استان كه در مناطق عشایرنشین و جنگلي قرار دارند.

اميد است با اقداماتی از این قبیل در آینده شاهد كاهش تخریب جنگلها و مراتع در كهگيلويه و بوير احمد باشیم.