Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

نهضت آبرساني روستايي در کهگيلويه و بويراحمد

روستائيان کهگيلويه و بويراحمد هميشه حسرت بهره مندي از آب سالم و بهداشتي را داشتنـد و در اين راستا کمبود آب آشاميدني يکي از دغدغه هاي روستاييان بود ؛ آناني که سال ها با استفاده از چارپايان يا تانکـرها ، آب مورد نيازخود را که بيشترمواقع هم سالم و بهداشتي نبود تهيه مي کردند و اين مشکل و ساير مشکلات خدمات رساني در روستاها موجب شد تا ساکنان روستاها عطاي روستاها را به لقايش ببخشنــد و با هزاران مشکل راهي شهرها شوند .

اما دولت براي برطرف کردن دغدغه مردم روستاها و ساماندهي، اقدامات مفيدي انجام داده از جمله در زمينه ساماندهي بحران آب آشاميدني دست به کار شد و برنامه ريزي مناسبي را به مرحله اجرا گذاشت و طرح ‌هاي آبرساني در نقاط مختلف روستاهاي دورافتاده کهگيلويه و بويراحمد بيانگر توجه دولت به برطرف کردن مشکلات روستائيان و خدمات رساني شايسته و تامين امکانات اوليه در روستاهاست.

علي حيدري از اهالي روستاي کوشک شهرستان کهگيلويه مي گويد : ما ساکنان روستاي کوشک پيش از اين آب مورد نياز خود را از چاههاي خانگي و قنات ها تامين مي کرديم که به گفته کارشناسان خانه بهداشت روستا ، اين آب غيربهداشتي و بيماري زا بود که در سالهاي اخير به دليل خشکسالي چاه ها هم خشک شدند اما به همت دولت اکنون روستا از آب آشاميدني برخوردار است و ما اين نعمت را هديه دولت جمهوري اسلامي به خود مي دانيم و همواره قدردان دولت خواهيم بود.

زن جواني از اهالي‌روستاي گنديخوري در شهرستان بويراحمد مي گويد :‌ استفاده از آب غيربهداشتي چاهها، مردم روستا را بيمار کرده بود و گاهي حتي کلرزني چاه­ها هم علاج کار نبود اما از سال 87 با بهره برداري از طرح آبرساني روستا خيال اهالي از بيماري هاي عفوني راحت شده است که اين نتيجه سفر استاني رئيس جمهوري به استان است و هرگز اين خدمت ماندگار دولت را فراموش نمي کنيم.

اسلام احمدي ساکن روستاي قلعه دختر شهرستان کهگيلويه هم گفت: به همت کارکنان آب و فاضلاب روستايي اين شهرستان يک حلقه چاه نيمه عميق آهکي با اعتبار يک ميليارد ريال حفر شد که مشکل آب آشاميدني 10 روستاي اين منطقه )قلعه دختر عليا و سفلي ، سردشت ، برآفتاب عليا و سفلي ، دشت بن ، ده شيخان ، علي آباد، دره دشت بن و ده سوخته ) برطرف شد و هم اکنون برداشت آب از اين چاه 15 ليتر در ثانيه است که مي تواند جوابگوي بيش از هزار خانوار باشد.

يک دختر جوان روستايي در روستاي گچ بلند شهرستان بهمئي هم مي گويد : چون روستاي ما آب لوله کشي نداشت من و چند دختر هم روستايي ديگر روزانه 6 تا هفت ساعت از وقت خود را براي تهيه آب از چشمه کم آب صرف مي کرديم .
مردم روستاي کوشک عليا - روستاي مورد بازديد رييس جمهور در سفر دور دوم به کهگيلويه وبويراحمد - گفتند: يکي از مشکلات مهم اين روستا کمبود آب آشاميدني سالم بود که همانند ديگر مشکلات با همت و تلاش مسئولان اجرايي استان اين معضل برطرف شد.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستايي کهگيلويه وبويراحمد گفت: از هزار و 795 روستا در استان ، هزار و 350 روستا از نعمت آب سالم برخوردار هستند.

مهندس سجاد رستگار با اشاره به اينکه 790 روستاي برخوردار از آب سالم زيرپوشش شرکت آبفاي روستايي اين استان هستند افزود: تعداد مشترکان روستايي اين استان 41 هزار و 598 خانوار بوده و 445 روستا با جمعيتي بالغ بر 17 هزار نفر در اين استان فاقد آب شرب سالم هستند که از اين تعداد حدود 30 روستاي بيشتر از 20 خانوار جمعيت دارند و بقيه کمتر از 20 خانوار هستند.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب ‌روستايي کهگيلويه و بويراحمد شمار جمعيت روستايي فاقد آب آشاميدني دراستان را 17 هزار و 769 نفر ، جمعيت غير زيرپوشش 120 هزار و 611 نفر و جمعيت زيرپوشش را 209 هزار و 238 نفر اعلام کرد و گفت : آب آشاميدني روستاهاي اين استان از 103 حلقه چاه ،  56 دهنه چشمه و يک رشته قنات تأمين مي شود.

رستگار با بيان اينکه در سفرهاي استاني دولت نهم به کهگيلويه و بويراحمد 9 طرح آبرساني روستايي با 17 ميليارد و 350 ميليون ريال به تصويب رسيد که همه هم اجرا شده اند گفت : تاکنون 185 ايستگاه پمپا ، 2 هزار و 600 کيلومتر خط انتقال و بيش از 3 کيلومتر شبکه داخلي در روستاهاي استان ساخته احداث شده است.

او با اشاره به اينکه تا پيش از انقلاب تنها 18 روستاي استان از آب آشاميدني برخوردار بودند گفت: پس از انقلاب تا قبل از دولت نهم و دهم 700 روستاي اين استان از آب آشاميدني برخوردار شدند و در زمان دولت نهم و دهم تا كنون 50 روستاي اين استان آبرساني شده اند .

رستگار تصريح کرد: هم اکنون 33 روستاي بيشتر از 20 خانوار استان فاقد آب آشاميدني هستند که 22 روستاي آن در کهگيلويه ، هفت روستا در بويراحمد و چهار روستا در شهرستان بهمئي قرار دارند.

همچنين براي سالم سازي آب روستاهاي استان 140 دستگاه کلريناتور خريداري شده که 98 دستگاه آن در مناطق مختلف روستايي اين استان نصب شده است و بقيه هم بزودي نصب مي شوند.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستايي کهگيلويه و بويراحمد گفت: در سفر دور سوم هيات دولت به استان 10 طرح آبرساني بزرگ با اعتبار 38 ميليارد ريال در مناطق مختلف روستايي استان از جمله ( کت گنبد بردي بهمئي ، شرابگروه سرفارياب ، امامزاده محمود ، الگن ، جاورده در چاروسا ، سرگچ تيزک ، ده انار ، سردره در کهگيلويه ، تنگاري بويراحمد ، باک و گزدون گچساران ، گندي خوري در دنا ) با حضور وزير نيرو و معاونان وزارتخانه به بهره برداري رسيد.

همچنين پنج طرح آبرساني ديگر در مناطق دهستان پشته زيلايي ،آل طيب در کهگيلويه سادات محمودي در شهرستان دنا ، چاه تلخ و بهره عنا در گچساران و طرح آبرساني لوداب در بويراحمد در صورت تامين اعتبار تا سال آينده به بهره برداري مي رسد.
رستگار ميزان هدررفت آب در روستاهاي اين استان را در مقايسه با ميانگين کشوري بالاتر عنوان کرد و افزود: ميانگين هدر رفت آب در كشور 40 درصد است .

استاندار سابق کهگيلويه و بويراحمد هم با بيان اينکه، اين استان برخوردار از حدود 10 درصد آب کشور است و ميزان آب جاري در کهگيلويه و بويراحمد حدود 8 ميليارد و 500 ميليون مترمکعب است گفت: از اين ميزان 6 ميليارد و 500 ميليون مترمکعب از استان خارج مي شود.

قوام نوذري اضافه کرد : هم اکنون کار مطالعاتي 22 سد کوچک و بزرگ در اين استان در حال انجام است.

او مهمترين ساختگاه هاي آبي را سد تنگ سرخ ، چم شير ، شبليز ، شيو ، صيدون ، آب نهر ، سرگچينه ، سقاوه ، تاکسيسه ، مور زرد ، شراب گروه و سرفارياب برشمرد.
نوذري با بيان اينکه چنانچه فقط 50 درصد از اين سدها ساخته شوند نه تنها آبرساني بلکه اقتصاد استان متحول مي شود گفت : يکي از مهمترين مشکلات موجود در روستاهاي اين استان کمبود آب آشاميدني سالم است که با بهره برداري از اين سدها حدود 120 ميليون مترمکعب به ميزان آب شرب در نقاط مختلف استان افزوده مي شود.

استاندارکهگيلويه و بويراحمد همچنين، تعداد طرحهاي مهم آبرساني به مناطق مختلف کهگيلويه و بويراحمد را چهار مورد شامل آبرساني به روستاهاي ياسوج از طريق رودخانه بشار، آبرساني به گچساران از طريق سد کوثر، آبرساني به شهر ليکک و روستاهاي حومه و آبرساني به شهرهاي دهدشت و سوق اعلام کرد که با بهره برداري از اين طرح ها 530 هزار نفر از جمعيت اين استان از آب آشاميدني سالم برخوردار مي شوند.

او پراکندگي و سخت گذر بودن روستاها را از مهم‌ترين مشکلات اين سازمان براي تأمين آب آنان دانست و گفت : دولت عدالت‌ محور به تمام اين مناطق توجه ويژه داشته و همه تلاش خود را براي تامين آب شرب اين مناطق بکارگرفته است.

رستگار با بيان اينکه 70 درصد آب توليد شده در روستاهاي استان هدر مي رود گفت : نحوه توزيع ، انشعاب بهاي غيرمجاز و استفاده کردن از آب آشاميدني در امر کشاورزي همچنين كوهستاني بودن منطقه و عواملي مانند فرسايش توسط باران در برخي نقاط موجب شكستن لوله ها مي شود كه اينها از عوامل هدررفت آب است که شرکت آبفاي روستايي در تلاش است با نصب کنتور ، اصلاح شبکه و برنامه ريزي بهتر در روستاها هدررفت آب را به 40 درصد کاهش دهد که‌براي عملي کردن اين مهم به 80 ميليارد ريال اعتبار نياز است.

هرچند در اين زمينه هنوز مشکلاتي ازجمله قطعي و کمبود فشار آب وجود دارد اما به همت دولت ، ديگر از صف هاي زنان و دختران روستايي براي دريافت آب در کنار تانکرها ، قنات ها و چشمه هاي کم آب و غيربهداشتي حاشيه روستاها خبري نيست .