Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

نسیم سحری

نسیم سحری


Loading the player...

برنامه نسیم سحری در ایام سحر ماه مبارک رمضان به مدت 60 دقیقه از سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد با موضوعات متنوع پخش می شود.

بخش های مختلف این برنامه شمامل موارد زیر می باشد:

مناجات ها عارفانه سحری: در هر برنامه مناجاتهای عارفانه به زبان فارسی با صوت و لحن دلنشین مداحان و ذاکرین کشوری در یک فضای گرافیکی با استفاده از تصاویر دعا و مناجات مردم، سجاده، محراب و تسبیح و طرح های اماکن مذهبی پخش می شود.

مناجات خمس عشر: در هر برنامه مناجاتهای خمس عشر شامل 15 دعا (مناجات التائبین، مناجات الشاکرین، مناجات الزاهدین، مناجات المطهرین و ...) با صدای دلنشین مداحان و ذاکرین اهل بیت به همراه تصاویری از اماکن مذهبی استان با عبارات عربی دعا و ترجمه فارسی آنها به همراه گرافیک مناسب پخش می شود.

دعای ابوحمزه ثمالی: فرازی از دعای ابوحمزه ثمالی به همراه تصاویر مذهبی متنوع استانی و غیر استانی با عبارات عربی و ترجمه های فارسی با گرافیک، رنگ و فونت مناسب و همچنین حرکت های متنوع عبارات با صداهای دلنشین مداحان پخش می شود.

حدیث: در هر برنامه یک حدیث در باب اهمیت ماه مبارک رمضان با گرافیک زیبای تلویزیونی و همچنین صدای دلنشین یک نریتور به صورت کپشن پخش می شود. ارجاع حدیث نیز در پایین صفحه نوشته می شود.

کارشناس موضوعی برنامه: از کارشناسان مسلط و خبره استانی به صورت ویژه ائمه جمعه استان در برنامه بهره گرفته می شود. مناسبتهای روز به خصوص مناسبتهای قمری در برنامه مورد تاکید می باشند.

کارشناس تفسیر قرآن: از آنجا که ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن است و به منظور آشنایی مخاطبان با پیامهای قرآنی به خصوص در زندگی روزمره از یک مفسر قرآنی دعوت و سپس یک سوره از قرآن انتخاب و در ایام ماه مبارک رمضان این تفاسیر کوتاه پخش می شود.

دعای سحر: دعای معروف سحر ماه مبارک رمضان به همراه عبارات عربی و ترجمه فارسی با تصاویر مذهبی و تصاویر برگزیده از طبیعت استان و فضای گرافیکی مناسب تولید و پخش  می شود.

دعای شخصیت های ملی و استانی:  از دعاهای حضرت امام خمینی(ره)، دعاهای مقام معظم رهبری، دعاهای مرحوم آیت ا... ملک حسینی، شهید بهشتی، شهید چمران و ... به صورت کار گرافیکی مناسب استفاده می شود.

ذکر روز: در یک فضای گرافیکی مناسب از لحاظ طرح و رنگ و استفاده از فونت های مناسب عربی و ترجمه فارسی قبل زا اذان صبح استفاده می شود.

اذان صبح: در این برنامه تلاش می شود که با استفاده از اماکن مذهبی استان با طرح های گرافیکی زیبا و صدای موذنی متناسب با وقت سحر مثل استاد صبحدل، ابوزید، استاد غلوش، غفاری و ... بهره گرفته می شود.

دعای هر روز ماه مبارک رمضان: برای هر روز ماه مبارک رمضان یک دعای مخصوص وجود دارد  که به مانند سایر ادعیه این دعا نیز تولید و پخش می شود. 30 دعا برای 30 روز ماه رمضان در این برنامه پخش می شود.

دعای یا علی و یا عظیم: این دعا نیز در ماه مبارک رمضان هر روز در وقت سحر پخش می شود.

گزارش سحری: به منظور آشنایی با آداب و رسوم مردم استان در هنگام سحر گزارشهایی از عشایر و روستائیان و شهرستانهای استان و مشاغلی که شب تا صبح به مردم خدمت رسانی می کنند مثل بیمارستانها، آتش نشانی، نیروهای نظامی و انتظامی، اورژانس، فوریت های پزشکی و ... به صورت مستند گزارش تولید و پخش می شود.

سایر مواردی که در این برنامه مد نظر می باشند به قرار زیر است:

به منظور اطلاع رسانی مناسب اوقات شرعی مراکز شهرستانهای استان به صورت زیرنویس ارائه می شود و اعلام وقت باقی مانده تا اذان صب در وقتهای 20، 15، 10 و 5 دقیقه توسط مجری اعلام می شود.

از تصاویر اماکن مذهبی مناسب موجود درنقاط مختلف استان استفاده می شود. در هر جمعه از ماه مبارک رمضان یک بخش ویژه امام زمان (عج) پخش می شود.

 

تهیه کننده: کرم تباشیر و محمد احمدی

مجری: یاسر رایگان

گزارشگر: محسن ا... مراد زاده