Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

نبود صنایع تبدیلی حلقه مفقوده توسعه کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد

نبود صنایع تبدیلی حلقه مفقوده توسعه کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد


بخش کشاورزی به لحاظ تولید واشتغال یکی از مهمترین بخشهای اقتصادی کشور و به تبع آن کهگیلویه وبویراحمد است که نبود برخی زیرساختها ازجمله سردخانه ،صنایع تبدیلی و تکمیلی ازمهمترین حلقه مفقوده در توسعه این بخش بشمار رود.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران یاسوج، استان کهگیلویه وبویراحمد به دلیل داشتن شرایط و موقعیت منحصر به فرد و ظرفیت های بالقوه در زمینه توسعه کشاورزی به ویژه محصولات باغی نیازمند توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و سردخانه ها برای حفظ و نگهداری محصولات زراعی و باغی خود است.

لزوم توجه به این نیاز تا جایی است که می توان استان کهگیلویه وبویراحمد با تولید کنونی سالانه نزدیک به 190هزار تن محصولات باغی را در آینده ای نزدیک به یکی از قطب های مهم تولید محصولات باغی و زراعی از جمله سیب، انگور و گردو در کشور تبدیل کرد.

سیب و انگور بخش زیادی از تولید محصول باغی کهگیلویه وبویراحمد را به خوداختصاص می دهد با این وجود این دو محصول بدون فرآوری به بازار عرضه می شود.

کارشناسان معتقدند که توسعه صنایع کوچک و متوسط کشاورزی از جمله ایجاد سردخانه و صنایع تبدیلی می تواند جایگزین مناسبی برای ایجاد سایر صنایع سنگین و آلاینده در این استان بکر و طبیعی باشد.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه این استان در زمینه کشاورزی دارای استعدادهای بالقوه چشمگیری است، افزود: ایجاد صنایع فرآوری و سردخانه در کنار تجاری سازی و بسته بندی های شیک محصولات مهمترین راهبرد در رونق این بخش خواهد بود.

سید علی اصغر داورپناه افزود: هرچند در طول سال های اخیر گام های خوبی برای توسعه این بخش و ایجاد صنایع فرآوری برداشته شده است اما ظرفیت های بالای این استان نشان می دهد که باید بیش از پیش برای توسعه این صنایع گام برداشت.

وی به ضایعات فراوان محصولات کشاورزی از زمان برداشت تا عرضه محصولات در کهگیلویه وبویراحمد اشاره کرد و یادآور شد: نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی تا حد قابل ملاحظه ای موجب افزایش قیمت تمام شده محصولات و پایین آمدن میزان تولید شده است.

داورپناه اظهار کرد: اکنون بسیاری از محصولات زراعی و باغی استان کهگیلویه وبویراحمد از جمله سیب ، انگور و گردو و حتی عسل این استان با نام تجاری و در بسته بندی بندی ها و برند تجاری سایراستان های به فروش می رسد.

وی ابراز داشت: این در حالی است که با ایجاد سردخانه و سایر صنایع تبدیلی و فراوری از یک طرف نیاز استان در مواقع ضروری سال همچون شب عید تامین می شود و ازسوی دیگر امکان صادرات محصولات با کیفیت این استان را با نام تجاری و برند خود حتی به خارج از کشور نیز فراهم کرد.

وی افزود: صنایع تبدیلی عامل مهمی در فرآوری محصولات کشاورزی بوده و با تبدیل و فرآوری محصولات کشاورزی ضمن تولید مواد غذایی و سایر فرآورده های با ارزش افزوده بالا، امکان نگهداری و حمل و نقل این محصولات نیز فراهم می شود.

داورپناه اضافه کرد: ساخت سردخانه های زیر صفرو بالای صفر در کنار مراکز تولید و باغداری های این استان موجب کاهش ضایعات محصول، کم شدن هزینه های حمل و نقل، تنظیم بازار، کاهش مصرف سوخت، ایجاد اشتغال پایدار و افزایش سرمایه گذاری و رونق اقتصادی خواهد شد.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد گفت: آمارها نشان می دهد که در صورت توسعه نیافتن و بی توجهی برای ساخت سردخانه و صنایع تبدیلی سالانه بیش از نیمی از محصولات زراعی و باغی این استان به صورت خام و با قیمت های پایین از استان خارج شود.

داورپناه از وجود برخی موانع ومحدودیت های اساسی در ایجاد سردخانه و صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در استان خبر داد و گفت: این موانع در حوزه های مختلف اقتصادی، فنی، زیست محیطی ، سازمانی و فرهنگی است.

وی افزود: فقر و نداری مردم، وجود فرهنگ خام فروشی، سخت گیری های بی مورد بانک ها برای دریافت تسهیلات لازم جهت راه اندازی سردخانه ها و نبود امنیت شغلی از جمله مشکلات اساسی سرمایه گذاران و متقاضیان است.

داورپناه از وجود 9 واحد سردخانه محصولات باغی با ظرفیت شش هزار و 340 تن در شهرهای مختلف کهگیلویه وبویراحمد خبر داد و گفت: 107 واحد زراعی با ظرفیت حدود 72 هزار و 198 تن و 13 مورد صنایع مربوط به دام و طیور با ظرفیت 36 هزار و 450 تن دراین استان در حال فعالیت است.

وی اظهار کرد: این در حالی است که برای هر یک از شهرستان های استان حداقل یک سردخانه پنج هزار تنی برای نگهداری محصولات باغی نیاز است.

داورپناه بیشترین میزان تولید سیب درختی درکهگیلویه و بویراحمد را مربوط به شهرستان بویراحمد دانست و گفت: با توجه به تولید بیش از 84 هزار تنی سیب دراستان حداقل دو سردخانه با ظرفیت بیش از 10 هزار تنی در این شهرستان نیاز است.

معاون امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: نبود سردخانه و صنایع تبدیلی موجب خروج سالانه بیش از 80درصد سیب تولیدی این استان به استان های همجوار می شود.

هوشنگ علی یاری افزود: میزان تولید سالانه سیب در کهگیلویه وبویراحمد افزون بر 80 هزار تن است که کمتر از 20درصد آن در داخل استان مصرف می شود.

وی بیان کرد: 80 درصد دیگر از تولید سیب استان بدون هیچگونه ضابطه و نظارتی و از طریق دلالان و واسطه گران از منطقه خارج می شود.

علی یاری از نیاز شدید کهگیلویه وبویراحمد به سیب درختی به ویژه در ایام ضروری سال همچون شب عید خبر داد و افزود: فروشندگان میوه و تره بار در استان مجبور هستند سیب تولیدی خود را با چند برابر قیمت و با بسته بندی ها و مارک تولیدی آن استان خریداری کرده و به دست مصرف کنندگان برسانند.

وی با بیان اینکه ایجاد سردخانه و صنایع تبدیلی موجب رونق و بهبود فضای کسب و کار در بخش کشاورزی خواهد شد، اظهار کرد: نبود این صنعت مهم کشاورزی سایر محصولات زراعی و کشاورزی در استان را نیز با رکود مواجه کرده است.

وی اضافه کرد: تنها عاملی که می تواند آسیب پذیری محصولات کشاورزی را کاهش داده، ارزش افزوده آنها را بیشتر و بهره وری از منابع را افزایش دهد صنایع تبدیلی و تکمیلی است.

علی یاری میزان سرانه مصرف سیب درختی در استان کهگیلویه وبویراحمد را 35 کیلوگرم اعلام کرد و افزود: نیاز سالانه به این محصول در استان نیز حدود 24هزار و 500 تن است.

وی اظهار کرد: بیش از 59 هزارتن از میزان تولید سالانه سیب این استان به دلیل نبود سردخانه و با کمترین قیمت به سایر استان های همجوار صادر می شود.

علی یاری ابراز داشت: بیش از 70درصد گردو تولیدی کهگیلویه وبویراحمد نیز سالانه از سوی دلالان به استان های همجوار صادر می شود.

وی میزان سطح زیرکشت و میزان تولید سالانه گردو را دراستان را به ترتیب 10 هزار و 16هزارهکتار و 16 هزار و 200 تن ذکر کرد.

علی یاری میزان تولید سالانه سایر محصولات باغی شامل مرکبات، هلو و شلیل، زردآلو، انگو، انار و زیتون را نیز به ترتیب 35 هزار، هشت هزارو 845، 850، 35 هزارو 643، 528 و 300 تن اعلام کرد.

وی میزان تولید سالانه محصولات باغی استان را افزون بر 190 هزار و 290 تن ذکر کرد.

علی یاری با بیان اینکه بیش از 20 هزار نفر بهره بردار سیب در کهگیلویه وبویراحمد وجود دارد ،گفت: سالانه دربیش از هفت هزارهکتار از مجموع باغات استان سیب درختی از نوع قرمز و زرد برداشت می شود.

برخی از باغداران کهگیلویه وبویراحمد نیز نبود سردخانه و انبارهای نگهداری را بزرگترین آسیب در رونق و افزایش راندمان تولید محصولات خود می دانند.

علی رحیمی یکی از باغداران کهگیلویه وبویراحمد با ابراز نارضایتی ازکم توجهی مسوولان و متولیان برای ایجاد سردخانه و دیگر صنایع تبدیلی محصولات باغی می گوید: مجبورهستم سیب تولیدی خود را در فصل برداشت و با قیمیت پایین به فروش برسانم.

وی از سوء استفاده دلالان و واسطه گران در این زمینه خبر داد وگفت: خلاء محسوس انبارهای نگهداری زمینه را برای حضور بیش از پیش آنها فراهم کرده است.

رحیمی عنوان کرد: باغداران این استان سیب تولیدی خود را حتی در مواقعی به قمیت کمتر از 500 تومان در زمان برداشت به فروش می رسانند و همین سیب را پس از مدتی حدود سه تا چهار برابر این قیمت از سایر استان های همجوار خریداری می کنند.

یکی از باغداران بویراحمد نیز اظهار داشت: در تابستان گذشته بیش از چهارتن از محصول سیب خود را پیش فروش کرده بودم.

احمد غلامی اظهار کرد: براساس قراردادی که با برخی دلالان بازار میوه در استان های همجوار داشتم فروش سیب به صورت خام را به قیمت زیر یکهزار و 500 تومان به فروش رساندم در حالی که همین سیب با نام تجاری استان دیگری به قیمت بیش ازسه هزارتومان در بازار به فروش می رسد.

یکی دیگر از باغداران منطقه کاکان بویراحمد نیز در این زمینه می افزاید: برخی از مسوولان و متولیان امور به نظر می رسد سرمایه گذاری را تنها محدود و منحصر به عده ای خاص می دانند.

مرتضی رستمی افزود: مسوولان باید سرمایه گذاری برای ایجاد سردخانه و یا صنایع تبدیلی را به خود اهالی و کشاورزان این منطقه واگذار کنند.

وی از وجود یک سردخانه دو هزار تنی راکد در منطقه کاکان بویراحمد خبر داد و گفت: این سردخانه حدود دو سال است که در اثر سوء مدیریت تعطیل شده وبا وجود مراجعات فراوان تاکنون اقدام خاصی برای راه اندزی مجدد این سردخانه انجام نشده است.

این کشاورز نمونه کاکان بویراحمد اظهار کرد: با توجه به اینکه دارای 10 هکتار باغ سیب و چندین هکتار نیز زمین زراعی هستم ولی برای ایجاد سردخانه و سایر صنایع فراوری بخش کشاورزی متاسفانه با موانع و سختگیری های زیادی در سازمان جهاد کشاورزی و بانک ها مواجه هستم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران یاسوج، البته مشکل به هین جاها ختم نمی شود و برخی از صاحبان و متقاضیان صنایع تبدیلی در استان از بی توجهی مسوولان و نبود تضمین لازم و امنیت شغلی خود ابراز نارضایتی کرده اند.

این عده می گویند برخی کشاورزان و باغداران بنا به دلایل مختلف حاضر به فروش و تحویل محصولات خود به متقاضیان و صاحبان صنایع فراوری و سرمایه گذاران این بخش در این استان نیستند.

یکی از فعالان و صنعتگران در این زمینه به خبرنگارباشگاه خبرنگاران یاسوج گفت: به دلیل نابسامانی که در زمینه صنایع تبدیلی و برخی سردخانه های با ظرفیت کم در استان وجود دارد باغداران حاضر به توافق برای فروش محصولات خود به این افراد نمی شوند.

علی رجبی اظهار کرد: کشاورزان و باغداران استان مدعی هستند که ممکن است رد درخواست های دلالان برای خرید محصولات زراعی و باغی آنها در آینده مشکلاتی را برایشان به وجود آورد.

وی بیان کرد: باغدار و کشاورزی که تنها راه معاش خود را از این طریق بدست می آورد به دنبال تضمین برای فروش به موقع محصولاتش است.

این فعال صنعتی و اقتصادی در کهگیلویه وبویراحمد کمبود نقدینگی و گردش مالی را از مهمترین موانع در توسعه نیافتن و رکود واحدهای صنایع تبدیلی و فرآوری در این استان عنوان کرد.

وی سخت گیری های بانک های عامل در زمینه تامین وثیقه، برخی بروکراسی های اداری برای دریافت استعلامات مجوز تاسیس، عدم اعطای تسهیلات کم بهره و کم توجهی مسوولان و متولیان امور اقتصادی و کشاورزی را از سایر موانع در بهبود وضعیت صنعت فرآوری محصولات باغی و کشاورزی در این استان ذکر کرد.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه وبویراحمد به نیاز استان به توسعه سردخانه ها و صنایع تبدیلی برای رونق اقتصادی اشاره کرد و گفت: این بخش ظرفیت بالایی برای جذب سرمایه گذاری دارد.

سید حسین حسینی افزود: هم اکنون هفت سردخانه محصولات باغی و کشاورزی با ظرفیت حدود 9 هزار تن در کهگیلویه وبویراحمد یا به بهره برداری رسیده و یا آماده بهره برداری هستند.

وی میزان سرمایه گذاری و اشتغالزایی این تعداد سردخانه را به ترتیب بیش از 34 میلیارد ریال و 59 نفر اعلام کرد.

حسینی مهمترین این سردخانه ها را شامل سردخانه دوهزار تنی کاکان بویراحمد، سه هزار تنی یاسوج و دوهزار تنی شهرک فردگاه اعلام کرد و افزود: سردخانه های شهرک فرودگاه و کاکان بویراحمد هم اکنون به دلیل نداشتن گردش مالی مورد نیاز راکد هستند.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه وبویراحمد از صدور جواز هفت باب سردخانه جدید محصولات باغی و صنعتی در شهرهای مختلف استان خبر داد و گفت: متقاضیان و سرمایه گذاران مشکل اساسی برای اجرا و بهره برداری این واحدها راکمبود نقدینگی وتسهیلات بانکی اعلام کرده اند.

وی میزان سرمایه گذاری و اشتغال زایی این هفت باب سردخانه را به ترتیب افزون بر 51 میلیارد ریال و 79 نفر عنوان کرد.

حسینی از وجود بیش از 90 پروانه بهره برداری و 93 جواز تاسیس صنایع غذایی در نقاط مختلف کهگیلویه وبویراحمد خبر داد.

کارشناسان معتقدند: ایجاد سردخانه ها،صنایع تبدیلی وتکمیلی کشاورزی و صنعتی در کهگیلویه وبویراحمد ایجاد اشتغال پایدار، بهره وری و بالابردن راندمان تولید و درآمد فعالان این بخش را به دنبال دارد.