Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

نبود سردخانه نگهداري ميوه از مهمترين مشكلات باغداران گچساراني

باغداران و كشاورزان گچساران و باشت از نبود سردخانه نگهداري ميوه و صيفي در اين بخش گرمسيري ابراز نگراني كردند.

شهرستان باشت تا سال 89 از شهرهاي گچساران بود كه در بهمن ماه همين سال از بخش به شهرستان ارتقاء يافت و اين دو شهرستان كه به قطب سبزي ، صيفي و مركبات و زيتون استان معروف هستند سردخانه هاي نگهداري ندارند .

در اين دو شهرستان گرمسیری سالانه حدود 200 هزار تن محصولات باغی شامل لیمو ترش ، پرتقال ، نارنگی،انار ، انگور و محصولات سبزي و صيفي شامل هندوانه ، كدو ، ذرت ، حبوبات و خيار سبز تولید و روانه بازار می شود.

محمد جعفر نظري 51 ساله از باغداران گچساراني مي گويد: با وجود خشكسالي هاي گذشته و کمبود آب، محصولات باغي مناسب بود اما حيف كه سردخانه نيست.

یكی از كشاورزان باغدار روستای بابا كلان گفت: در سال زراعی جاری به دلیل نبود امكانات نگهداری، محصول پرتقال تولیدی خود را با 70 درصد پایین تر از قیمت بازار به دلالان فروختم كه درآمد حاصله جوابگوی نیروی كارگر و هزینه آبیاری باغ نشد .

اسما باقري 31 ساله فارغ التحصيل رشته باغباني از دانشگاه شيراز كه بيش از ده هكتار صيفي و مركبات دارد نیز نبود سرد خانه را ضربه مهلكي بر پيكر باغداري دانسته می گوید: اگر وضعیت به اين ترتيب باشه ما حتي نمي توانيم قسط وامهاي كشاورزي خود را پرداخت كنيم.

ديگر باغداران هم نبود بازار مناسب فروش محصولات را از مشكلات عمده باغداران این بخش عنوان كردندو گفتند: اگر بازار فروش نباشه بازهم متضرر مي شويم چرا كه برخي باغداران انگور و هندوانه كاران محصولات خود را به قيمت زير 20 تومان فروختند برخي هم زحمت به خرج ندادند و محصول را از درخت جدا نكردند .

این عده معتقدند: محصولات تولیدی خود را بدلیل نبود سردخانه، صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب مجبورند با قیمت پایین به واسطه ، دلال و افراد سودجو بفروشند.

صابرجهانبخش كارشناس ارشد باغباني گفت:صنايع پايين دست همانند صنايع تبديلي و نگهداري در كشاورزي امري ضرروري است چرا كه محصول به تدريج و با توجه به نياز، نه تنها به بازارهاي استان بلكه به ساير بازارهاي كشور نيز وارد مي شود .

وي به شعار امسال سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني اشاره كرد و گفت :  توسعه اين دست صنايع در باغباني موجب ترغيب باغداران و روي آوردن فارغ التحصيلان بخش كشاورزي به اين شغل مي شود و اين از يك سو از مهاجرت و خالي از سكنه شدن روستاها جلوگيري مي كند و از سوي ديگر گامي به سوي خودكفايي در اين برهه زماني در كشور مي شود .

وی تصریح كرد: برای فرد كشاورزی كه تنها راه امرار معاش او و خانواده اش فروش محصولات كشاورزی است، بسیار سخت است كه حاصل زحمت یك ساله اش اینگونه به یغما و یا از بین برود.

وي گفت : منطقه امام زاده جعفر گچساران كه دبيرستان كشاورزي و دانشكده كشاورزي در اين منطقه نيز وجود دارد و به قطب مركبات استان معروف است حتي يك سردخانه ندارد و نياز است كه مسئولان در اين مورد برنامه ريزي مناسبي انجام دهند .

با وجود این می شد با نگهداری محصولات در سردخانه های این شهرستان و فروش آنها در زمان مناسب، از ضرر دهی اين قشر جلوگیری کرد اما آنطور که فرماندار شهرستان گچساران می گوید، هیچ سردخانه و انبار مجهزی در این شهرستان وجود ندارد.

علیزاده گفت: پارسال بيش از هزاران تن هندوانه در اين منطقه روي دست باغدار ماند و ما هم برای حل مشکل سیفی کاران این شهرستان با ادارات بازرگانی، تعاون و جهاد کشارزی، مذاکراتی برای خرید محصولات انجام داديم اما خرید این محصولات به دلیل عدم وجود سردخانه در این دو شهرستان امکانپذیر نبود.

رییس جهاد كشاورزی گچساران گفت: با سیاست جدید دولت این مدیریت از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای احداث سردخانه و صنایع تبدیلی حمایت و استقبال می كند.

علی مرادی افزود: به متقاضیان واجد شرایط كه قصد سرمایه گذاری در احداث و راه اندازی سردخانه و ایجاد كارگاه صنایع تبدیلی داشته باشند زمین رایگان واگذار و تسهیلات بانكی ارزان قیمت پرداخت می شود.

وی تاكید كرد: سرمایه گذران متقاضی كه دارای حداقل20 درصد سهم آورده و طرح توجیهی مصوب باشند بدون معطلی و تشریفات اداری به بانك های عامل جهت دریافت تسهیلات معرفی خواهند شد .

حمایت از زیرساختهای بازار از جمله جاده‌ها، وسایل حمل ‌و ‌نقل، صنایع تبدیلی و بازاریابی از از جمله راهكارهاي حمایتی است که دولت باید مورد توجه قرار دهد تا كشاورزان با خيال راحت محصول خود را كاشت داشت و برداشت كنند .