Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

ناهمواری های استان

ناهمواری های استان


کهگیلویه و بویراحمد منطقه ی ناهمواری است. حدود سه چهارم مساحت منطقه از ارتفاعات و تپه ماهور ها تشکیل شده است. دشت ها تنها یک چهارم مساحت را تشکیل می دهند. بلندترین نقطه در این استان قله ی دنا واقع در شهرستان دنا با ارتفاع 4409 متر و پست ترین نقطه ی آن چره زن در جنوب غربی بی بی حکیمه در شهرستان گچساران می باشد که 197 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
کوه های این استان از رشته کوه های زاگرس به شمار می روند که در شمال با داشتن یخچال های طبیعی سرچشمه رودهای پر آب هستند. کوه های مهمی همچون کوه خائیز در جنوب دهدشت ، کوه های نیل و حجال در شمال شرق یاسوج ، کوه خامی در شمال شرق گچساران ، کوه نور ( نیر) در مرکز استان ، کوه های سیاه و سفید در بهمئی و شرق لنده و کوه دل افروز در شمال و کوه ساورز از مهم ترین کوه های استان به شمار می روند.
دشت های سروک ، دشت روم در شهرستان بویراحمد و دشت های امامزاده جعفر ، لیشتر ، دشت گز و باشت در شهرستان گچساران ، چرام و دهدشت در کهگیلویه از دشت های مهم استان هستند.
آب و هوای استان : به دلیل کوهستانی بودن و امتداد این کوه ها از شمال غربی به جنوب شرقی و بلندی آنها ، همچون سدی در مقابل توده های فعال جوی مقاومت می کنند. از این رو در تنوع آب و هوایی استان مؤثر واقع شده اند و دو نوع آب و هوای سردسیری و گرمسیری به وجود آمده است.

این ناحیه تقریباً نیمی از کل مساحت استان را در بر گرفته است و قسمت شمال و شرق استان را به خود اختصاص داده است. نواحی سردسیری خود به دو ناحیه ی سردسیر و سرحد ( که سرد تر است) تقسیم می شود. در این ناحیه میزان بارش برف و باران زیاد بوده و از جنگل های انبوه بلوط،  بنه ، کیکم ، بادام ، و سرو کوهی پوشیده شده است. بارندگی از نیمه دوم مهر ماه شروع و تا اواخر اردیبهشت در این ناحیه ادامه دارد. میزان بارندگی در این ناحیه بین 540 تا 884 میلی متر می باشد.