Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

منابع آب استان

منابع آب استان


به علت وجود مناطق مرتفع و وزش بادهای مرطوب هر دو منطقه ی سردسیر و گرمسیری از میزان بارندگی خوبی برخوردارند. این بارندگی ها باعث به وجود آمدن رودهای متعددی در این استان شده اند.

مهم ترین رودهای کهگیلویه و بویراحمد عبارتند از:

1- رود مارون : در تنگ تکاب از مرز استان خارج می شود و از کنار بهبهان گذشته و به نام رود جراحی وارد خلیج فارس می شود.

2- رود بشار : که به نام های گرم ، خرسان ، و نهایتاً کارون مشهور است و از ارتفاعات یاسوج سرچشمه می گیرد. این رود در ضلع شمالی کوه غارون ( وجه تسمیه کارون) به همین نام از مرز استان خارج می شود و با دریافت شاخه هایی همچون بازفت و آرمند در شهرستان لردگان ، از وسط شهر اهواز گذشته و به خلیج فارس می ریزد.

3- رود خیرآباد : سرچشمه این رود در قسمت مرکزی استان یعنی دیلگان بویراحمد و تسوج کهگیلویه است و به نام های سر کورتع تسوج ، پیچاب ، شاه بهرام ، نازمکان و خیرآباد معروف است و سرانجام به رود زهره می ریزد.

4- رود زهره : این رود از ارتفاعات تنگ تا مرادی و گجستان و باشت و کوه های شمال شرقی شهرستان ممسنی سرچشمه می گیرد و به نام رود زهره در ضلع جنوبی شهرستان گچساران از مرز استان خارج و پس از دریافت شعبه ی خیرآباد به نام هندیجان به خلیج فارس می ریزد.

5- شور : در شهرستان گچساران.

6- بابا احمد : در منطقه بهمئی.

7- رود بهمئی

دریاچه ها وتالاب ها:

دریاچه مور زرد زیلایی :
در 135 کیلومتری شمال غرب یاسوج و در ارتفاعات 2180 متری از سطح دریا قرار دارد. مساحت این دریاچه 14 هکتار است. حداقل عمق آن 7 متر و حداکثر آن 14 متر است. این دریاچه در تنگی واقع شده که اطراف آن را کوه هایی با سنگ آهکی پوشانده. تعدادی آبزیان در این دریاچه به حیات خود ادامه می دهند که ماهی کپور معمولی از مهمترین آنهاست.