Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

معرفي مركز

صدا و سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد فعاليت خود را به عنوان دفتر خبري در سال 1361 با سه نفر آغاز كرد.

با توجه به اهميت پوشش صداي جمهوري اسلامي در سراسر ميهن اسلامي ، فرستنده راديويي مركز ، با قدرت 10 كيلو وات در تاريخ 10/11/1361 افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت كه روزانه به مدت 14 ساعت صداي جمهوري اسلامي را تقويت مي كرد .

روند فعاليت ها تا سال 1365 بيشتر به صورت تهيه و ارسال خبر و گزارش براي شيراز و تهران بود و خبرهاي استان در مجموعه خبرهاي فارس در مركز شيراز پخش مي شد.

برنامه هاي توليد صداي مركز در تاريخ 1/5/1365 با شش عنوان برنامه كه بيشتر در خصوص موضوع دفاع مقدس بود تهيه و پخش شد.

در پايان سال 65 صداي مركز توانست 280ساعت ميان برنامه ، 220 ساعت برنامه و 86 ساعت اطلاعيه و اخبار پخش كند .

در اين سال 15 نفر پرسنل ، با دو دستگاه خودرو ، يك فرستنده راديويي ، يك كانتينر كه كار استوديوي توليد و پخش را انجام مي دادند در ساختماني استيجاري از طرف سازمان مسكن و شهرسازي فعاليت مي كردند.

روند برنامه سازي در واحد توليد صداي مركز همواره در ابعاد كيفي و كمي در راستاي نيازهاي استاني روبه افزايش بوده است.

صداي استاني شبكه دنا به طور رسمي فعاليت خود را از تاريخ 1/2/82 آغاز كرد .

معاونت صداي مركز دنا با دو واحد زير مجموعه ( مديريت توليد و مديريت پخش ) به فعاليت خود ادامه داده و توانسته است تا 3200 ساعت برنامه توليدي در سال را در كارنامه خود بگنجاند كه پخش برنامه تا 3700 ساعت هم جزء فعاليت هاي صداي استاني شبكه دنا است.

58 عنوان برنامه روتين و ويژه تنوع خوبي به توليدات صداي استاني دنا داده است .

از اين عناوين 32 عنوان به صورت زنده و 26 عنوان بصورت توليدي تهيه و پخش مي شوند.

معارف اسلامي ، فرهنگي ، دفاع مقدس ، اجتماعي ، تاريخي ، سياسي ، علم و فن ، اطلاعات عمومي ، ورزشي و اقتصادي موضوعات مورد توجه برنامه هاي صداي استاني هستند كه براي مخاطبين كودك ، خردسال ، نوجوان ، جوان ، زن و خانواده ، فرهيختگان و مخاطب عام تهيه و پخش مي شوند.

و اما سيماي مركز كهگيلويه و بويراحمد با افتتاح پخش سيماي محلي استان در آستانه سفر پر بركت مقام معظم رهبري در تاريخ 15/3/1373 با حضور جناب آقاي دكتر لاريجاني رياست وقت سازمان و مسئولين محلي فعاليت خود را به طور رسمي آغاز كرد .

پس از افتتاح پخش سيما جذب امكانات و نيروهاي جديد در مهرماه همان سال پخش برنامه هاي سيماي صبح جمعه شروع و با وجود فقط يك دوربين يوماتيك (C.C.D ) و يك تصوير بردار و دو مباشر تهيه موفق شد در پايان سال 1373 ميزان توليد برنامه ها را به 54 ساعت و 35 دقيقه برساند و در كنار آن حضور چشمگيري را در شبكه ها از خود نشان دهد.

لازم است كه متناسب با نيازمندي هاي استان سيماي مركز از همان ابتدا اقدام به توليد برنامه هايي در خصوص نقاط ديدني استان ، حركت هاي مهم سازندگي ، معرفي آثار باستاني و حضور مثال زدني مردم در جبهه و جنگ براي پخش از شبكه ها نمود .

شبكه استاني سيماي مركز با نام شبكه دنا در تاريخ 28/10/1384 با تلاش و همت كاركنان مركز و با حضور جناب آقاي مهندس ضرغامي رياست محترم سازمان و مسئولين و مقامات محلي فعاليت خود را به طور رسمي آغاز كرد .

 

و از تاريخ 27/10/1385 شبكه استاني دنا به صورت آپ لينگ (ماهواره ) پخش مي شود و از طريق ماهواره اينترنت 902 در يك سوم جهان حوزه آسيا و قسمت هايي از اروپا و اقيانويسه قابل دريافت است .

مهندس ضرغامی در مراسم افتتاح شبکه استانی دنا گفت ))مردم این استان مردم بزرگی هستند و شاید حقیقتا بهترین تعابیر را رهبر معظم انقلاب در مورد این مردم داشته اند.

مردم با ایمان ، با اخلاص ، شجاع که در طول تاریخ مبارزه ها با حکام ظالم زبانرد مردم همه کشورمان است.

مبارزات این مردم با رضا خان و حکومت محمد رضا در خاطرات و اذهان همه باقی است.

حضور این مردم سلحشور در جبهه های حق علیه باطل حضور چشمگیر بود و در واقع به نسبت جمعیت این استان مقام اول را دارا بوده اند.

هم حضور در جبهه ها هم آماری که برای ایثارگری و شهدا و جامعه ارزشی و ایثارگر می توانیم در نظر بگیریم در همه سطوح بالا و مقام اول و دوم است.

بسیاری این مردم ، بزگوار  و قابل احترامند و حق هم این است که نظام جمهوری اسلامی آنچه که در توانش هست برای آسایش و آرامش و ببار نشاندن ظرفیت ها و استعدادهای این استان در اختیار این مردم عزیز قرار بدهد و در داقع شبکه استانی سیما بستر مناسبی است برای تحقق توسعه همه جانبه این استان)).

معاونت اطلاعات و اخبار مرکز نیز به عنوان اولين واحد تأسيس مركز همواره رويدادهاي مهم خبري استان را از شبكه محلي و شبكه هاي سراسري صدا وسيما در كوتاهترين زمان ممكن و به نحو احسن انجام داده است . اين امر با پخش 186 ساعت اطلاعيه و اخبار در سال 1365 شروع شده است .

در حال حاضر اين معاونت 4 بخش خبري راديويي دارد كه بخش اول ساعت 8 صبح ، بخش دوم ساعت 10:30 ، بخش سوم 13:30 و بخش چهارم 16 است.

همچنين 4 بخش خبري تلويزيوني در ساعت هاي 11:30 ، 16:45 و 20:45 و 22:45 از سيماي مركز استان پخش مي شود.

و اما هم اکنون پوشش شبکه استانی صدای دنا حدود  99 درصد و پوشش سیما استانی حدود 83 درصد است که تا پایان امسال تعداد زیادی از مناطق مختلف تحت پوشش شبکه استانی قرار می گیرند.

به لحاظ امکانات فنی نیز شبکه استانی دنا پیشرفت های قابل توجهی داشته است به طوریکه هم اکنون 3 استودیو صدا ،2  استودیو سیما ، 16 دوربین استودیویی و پرتابل ، 1 واحد سیار رادیویی و 1 واحد سیار تلویزیونی ، 7 ست مونتاژ غیر خطی و 2 ست مونتاژ خطی ، 211  ایستگاه ماهواره ای،575   فرستنده تلویزیونی و 145 فرستنده رادیویی از جمله این امکانات است.

نظر سنجی ها نشان می دهد هم اکنون  حوزه صدا حدود 35 درصد استان و حوزه سیما حدود 63 در جمعیت استان مخاطب دارد که میزان رضایت مندی آنها در حوزه صدا حدود 89 درصد و در حوزه سیما حدود 76 درصد است.

نگاهی کوتاه و گذار به موقعیت جغرافیایی استان نشان می دهد که با توجه موقعیت کوهستانی استان و صعب العبور بودن برخی نقاط استان تولید و پخش برنامه و ایجاد استگاه های فرستنده برای پخش این برنامه از سخت های فراوانی نسبت به سایر استانهای دیگر برخوردار است.

 

صدا وسیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد در زمان های مختلف موفقیت هایی در جشنواره های مختلف کسب کرده است که مهمترین آنها در بخش جشنواره ها ی وب سایت مرکز گنجانده شده است.