Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

مصرف بيرويه قرصهاي كلسيم سبب بروزسكته قلبي ميشود

آخرين يافته پزشكي: مصرف بيرويه قرصهاي كلسيم سبب بروز سكته قلبيميشود
تحقیقات تازه اینشان می دهد که قرص های کلسیم که خیلی از افراد مسن تر مصرف می کنند می تواند خطرحمله قلبی را در آنها افزایش دهد.
براساس این مطالعه که نتایج آن در "ژورنالپزشکی بریتانیا" چاپ شده است، خطر ابتلا به سکته قلبی در افرادی که قرص های کلسیم مصرف می کنند 30 درصد بیشتر است.
داده های 11 آزمایش مختلف همچنین نشان دادکه این قرص ها در جلوگیری از شکستگی استخوان خیلی موثر نیستند.
تصور می شودکه تقریبا سه میلیون نفر در بریتانیا پوکی استخوان داشته باشند و بسیاری از مردم برای جلوگیری از شکستگی، این قرص ها را مصرف می کنند.
این مطالعه توصیه میکند که پزشکان مصرف این قرص ها توسط بیماران برای کنترل پوکی استخوان را هر از چندگاه مرور کنند.
انجمن ملی پوکی استخوان گفت بیشتر مردم باید بتوانند کلسیم مورد نیاز خود را از مواد غذایی مانند شیر به دست آورند و نیازی به قرص اضافی ندارند.
محققان گفتند کسانی که کلسیم زیادی از طریق مواد غذایی دریافت میکنند نباید نگران خطر حمله قلبی باشند.
در مجموع 12 هزار فرد 40 ساله به بالا در این آزمایش ها - که با مصرف قرص های کلسیم 500 میلی گرمی یا بیشتر در روزهمراه بود - شرکت کردند.
خطر حمله قلبی در زنان و مردان هر دو مشاهده شد وبه سن و نوع قرص ربطی نداشت.
محققان گفتند که این مطالعه همچنین حاکی ازافزایش کم خطر مرگ در میان این گروه است، اما این افزایش از لحاظ آماری قابل توجه نیست.
علت افزایش خطر حمله قلبی معلوم نیست اما تصور می شود که کلسیم اضافی که در خون گردش می کند می تواند به تصلب سرخرگ ها منجر شود.
کلسیم موجود درمواد غذایی بی خطر است و "سازمان استاندارد مواد غذایی" بریتانیا توصیه می کند که بزرگسالان روزانه 700 میلی گرم کلسیم از طریق مصرف شیر، پنیر و سبزیجات جذب کنند.
دکتر السیون آونل از دانشگاه آبردین که این تحقیقات را با همکارانش درنیوزلاند و آمریکا انجام داد، گفت که شواهد حاکیست که فایده قرص های کلسیم درجلوگیری از پوکی استخوان محدود است، به خصوص وقتی با سایر معالجات موجود مقایسه میشود.
او گفت که نتایج لزوما در مورد افراد جوان تری که به خاطر بعضی بیماریها ممکن است کلسیم مصرف کنند صدق نمی کند.
جودی اوسولیوان پرستار ارشدبیماران قلبی در "بنیاد قلب بریتانیا" گفت که این نتایج را باید با احتیاط تعبیرکرد.
او گفت که هنوز سوالاتی در مورد درمان پوکی استخوان وجود دارد که بایدپاسخ داده شود اما به کسانی که قرص های کلسیم مصرف می کنند توصیه کرد با پزشکان خودصحبت کنند، به خصوص اگر مشکل قلبی دارند.