Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

مشكلات باغداران زيتون استان كهگيلويه و بويراحمد

باغداران زيتون استان كهگيلويه و بويراحمد به دليل برخي مشكلات از پرداخت اقساط تسهيلات خود ناتوان هستند .

زيتون از قديمي ترين گياهان شناخته شده است که به عنوان يکي از منابع مهم غذايي به شمار رفته و در تامين سلامتي و انرژي مورد نياز انسان نقش بسزايي دارد ، اهميت وارزش حياتي اين گياه آنقدر مهم است که در قرآن کريم به آن سوگند ياد شده است.گروهي از دانشمندان منشا و خاستگاه اين گياه را حوزه جغرافيايي ايران - سوريه مي دانند که تدريجا از آنجا به حوزه مديترانه و ديگر مناطق مستعد انتقال يافته است.

ابوذر محمدي کارشناس ارشد باغباني گفت: درخت زيتون به دليل مقاومت به کم آبي و سازگاري با خاکهاي کم بازده و فقير و توليد محصول با ارزش و کم هزينه ازنظر اقتصادي بسيار حائز اهميت بوده است.

كهگیلویه وبویراحمد حدود سه هزار هكتار باغ زیتون در بخش گرمسيري دارد و زیتون كاران كهگیلویه وبویراحمدی از ناتوانی مالی ارامش آنها به هم خورده است و از مسئولان تقاضاي چاره انديشي كردند .

حميد حيدري ساكن شهرستان كهگيلويه كه حدود 5 هكتار زيتون كاشته است مي گويد : نهالهاي زيتون همان بدو كاشت خشك شدند كه اين را با جهاد كشاروزي شهرستان در ميان گذاشتم اما آنها عنوان كردند كه آب و هوا براي كشت زيتون مناسب نيست .

با توجه به اينكه بيشترين ميزان زيتون استان در شهرستان باشت است با نصرالله مرادي كه 13 سال پيش اقدام به كاشت  20 هكتار باغ زيتون نموده گفت: 550 ميليون ريال وام بانكي گرفتم كه هم اكنون به يك ميليارد ريال رسيده و امسال با توليد يكصد تن زيتون تنها تواسته ام با مشقات فراوان اين مقدار از محصول خود را به بازار دیگر استانها به بهای ارزان عرضه كنم.

خالدي یكی از اهالی روستای تل مویزی  باشت با 12 هكتار باغ زيتون هم گفت: برای اجرای طرح زودبازده وام دریافت كرده ام در حالی كه زیتون دیربازده است و هم اكنون دچار مشكل مالی حاد شده ایم و دیون بانكی ام به تاخیر افتاده است.

نماینده كشاورزان زیتون كار كهگیلویه وبویراحمد در این باره می گوید: توجیه اقتصادی بودن كشت زیتون دراین استان به لحاظ نبود شرایط آب وهوایی و عدم كارخانه های تبدیلی سیاست وبرنامه ریزی چندان معقولی نبوده است.

غلامعلی حیدری ساكن شهرستان چرام كه با داشتن 83 هكتار باغ زیتون بزرگترین زیتون كار كهگیلویه وبویراحمد نیز هست ، افزود: از پنجاه هكتار باغ زیتون امسال چهل تن زیتون برداشت كرده ام كه با احتساب هزینه های داشت وبرداشت اصلا اقتصادی نیست.

این كشاورز كه مشاور كشت زیتون در یكی از كشورهای منطقه است، افزود:سرانه تولید زیتون در جهان 11تن در هكتار و در ایران چهار تا چهارو نیم تن است و در استان كهگیلویه وبویراحمد به لحاظ برخی مسایل از جمله شرایط آب وهوایی این میزان پایین تراست.

وی گفت:در زمان مناسب بودن محصول زیتون باغات استان برای تبدیل به كنسرو، كارخانه های فرآوری این بخش تعطیل است و فرصت كنسرو كردن این محصول از دست می رود و در زمان برداشت نیز برای تبدیل به روغن، كارخانه روغن كشی نیز در منطقه وجود ندارد. سطح باغات منطقه محدود است و سرمایه گذاری برای یك كارخانه روغن كشی زیتون در منطقه اقتصادی نیست.

وی كه خود دارای واحد كوچك روغن كشی زیتون است گفت: امسال 100تن از زیتون استان در این واحد كوچك با هزینه بالا روغن كشی شده كه علاوه بر مشكلات فنی و اقتصادی به لحاظ مسایل بهداشتی و ضرورت بسته بندی اصولی روغن زیتون این رویه مطلوب نیست.

وی گفت: دولت به ازای هر كیلوگرم 1500ریال كمك كرده اما این نوع حمایت ها ی ناچیز جوابگوی حجم مشكلات موجود كشاورزان ورشكسته شده زیتون كار نیست.

حیدری گفت: كشاورزان زیتون كار كهگیلویه وبویراحمد برای ساماندهی به حل مشكلات فعلی سه راهكار ارایه كرده اند.

راهكاراول، باغات زیتون كاشته شده از طریق حمایت مالی جهادكشاورزی و دولت اصلاح و بااستفاده از واریته ها وارقام سازگار به نژادی و توسعه یابد، راهكاردوم ، سود وام بانك های عامل به لحاظ مشاركتی بودن و اقتصادی نشدن این طرحها با بانك ها تقسم و یا با استفاده از بخشودگی جبران شود و راهكارسوم، با استفاده از منابع دولتی كارخانه روغن كشی زیتون احداث و كشت زیتون برای اقتصادی شدن با استفاده از واریته ها و ارقام متناسب با شرایط آب وهوایی توسعه یابد.

معاون بهبود توليدات گياهي استان در گفتگو با خبرنگار واحد خبر گفت : براي رفع مشكل زيتون كاران دو كارخانه روغن گيري در باشت ، چرام احداث نموديم و در صدديم تا سومين كارخانه روغن گيري را در صورت استقبال سرمايه گذار در شهرستان گچساران راه اندازي كنيم .

عنايتي افزود : براي رفع مشكلات اين بخش امسال اصلاح 60 هكتار از باغات زيتون استان را در برنامه داريم كه اعتبار اختصاص داده شده 67 ميليون تومان است كه اين اعتبار بسيار ناچيز است .

وي با بيان اينكه كارخانه تبديلي براي فرآوري زيتون در استان وجود دارد و جهاد كشاورزي اطلاعيه اي مبني بر واگذاري تسهيلات كم بازده و زمين و خريد دستگاهاي مورد نياز به سرمايه گذار را صادر نمود اما متأسفانه تا كنون از اين طرح استقبال نشده است .

وي علت عدم استقبال از اين طرح را ناهماهنگي زيتون كاران استان عنوان كرد و گفت : زيتون كاران محصول توليدي خود را در بازارهاي دزفول ، خوزستان ، شيراز و اصفهان به فروش مي رسانند.

محمدي كارشناس جهاد كشاورزي گفت:طرح طوبي از پروژه هايي است که وزارت جهاد کشاورزي براي مديريت امور اراضي، منابع طبيعي و اراضي اشخاص حقوقي و حقيقي اجرا مي کند.

محمدي گفت: واگذاري زمين دولتي، تسهيلات بانکي و يارانه هايي که به اين طرح تعلق مي گيرد را نقطه عطفي براي رونق و پيشرفت اين طرح براي اهداف تعيين شده عنوان کرد.