حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۷

مستند محیط بانان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مستند محیط بانان

Loading the player...

طراح ، کارگردان و تهیه کننده: شریف اسلامی

تحقیق و پژوهش: بهمن ایزدی

ناظر کیفی: وحید حدیدی

نویسنده گفتار متن: نعمت امیریان، بهمن ایزدی

مستند محیط بانان دنا کاری از سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد است که در 41 دقیقه به روایت تلاش و ایثار محیط بانان پارک ملی دنا برای حفاظت از گونه های نادر جانوری و گیاهی این منطقه می پردازد.

    مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد و در راس آنها منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا همیشه مورد طمع شکارچیان بومی و غیر بومی بوده که محیط زیست و گونه های نادر جانوری و گیاهی این منطقه را مورد تعرض قرار می دهند. هفته ای نیست که صدای شلیک تفنگی در کوه ها و دره های پارک ملی دنا و دیگر مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد نپیچد و خواب را بر چشم حیات وحش کم نظیر این سامان حرام نکند. شکارچیان پیوسته در کمین وحوش اند و محیط بانان تلاشگر در پی ردی از شکارچیان تا زخمی بر چهره طبیعت زیبای این دیار زده نشود. در عین حال مظلومیت محیط بانان پایان ناپذیر است و نه تنها مورد بی مهری قرار می گیرند بلکه گاهی در این راه جانشان نیز به مخاطره می افتد و بارها نیز مورد حمله قرار گرفته اند. در "محیط بانان دنا" علاوه بر روایت تلاش و سخت کوشی محیط بانان، به مشکلات محیط بانان برای حراست از مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد به خصوص مسائل فرهنگی، حقوقی و قضایی و ضعف قوانین می پردازد. در پایان نیز برش هایی از زندگی خانواده های چند تن از محیط بانان استان کهگیلویه وبویراحمد که محکوم به اعدام شده اند و اکنون در زندان به سر می برند، تلاش مردم و مسئولان برای جلب رضایت و پادرمیانی آیت الله ملک حسینی نماینده ولی فقیه در استان برای بخشش این محیط بانان در قاب تصویر نقش می بندد.

سال تولید: 1395/08/01


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
خاریدون در منطقه‌ای کوهستانی مشرف به رشته کوه دنا... قهرمانی ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ ۰۹:۵۱

قهرمانی
خاریدون در منطقه‌ای کوهستانی مشرف به رشته کوه دنا بوده که در منطقه حفاظت شده دنا قرار دارد. این منطقه به علت تنوع زیستی قابل توجه از سوی یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیستکره ثبت شده است
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ ۰۹:۵۱