حمایت از کالای ایرانی | جمعه، ۳ اسفند ۱۳۹۷

مستند آفرینش - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مستند آفرینش

Loading the player...

مجموعه مستند آفرینش با محوریت کوهستان دنا در 7 برنامه 30 دقيقه اي در طبقه ب و ساختار مستند محض توليد مي شود
این مجموعه با شکل گیری کوهستان دنا براساس روایات و آیات قرآنی، ژئومورفولوژی و زمین شناسی، سازنده ها و رابطه آنها با فرسایش، و سپس شکل گیری احجام (قله ها- دره ها- تنگه ها- غارها- دریاچه ها – چشمه ها – آبشارها- رودها- رویش ها مثل ؛ مراتع- جنگل ها و غیره...) می پردازد.
قسمت دوم؛به ورود بومیان به کوهستان دنا براساس روایت افسانه ای و اساطیری شاهنامه فردوسی و قصه کیخسرو و سی مرد سخت به مختصر شروع و سپس تاریخ ساکنین مردمان این دیار (دو شهرستان بویراحمد- دنا) به لحاظ؛ تاریخی ، فرهنگی، اقتصادی و آیینی می پردازد.
قسمت سوم و چهارم و پنجم و ششم چهار قسمت میانی به تنوع زیستی شامل گونه های خاص و نادر و آندمیک کوهستان دنا با موضوعات:
سوم: پستانداران (خرس قهوه ای، کل و بز، پلنگ و ...) با محوریت کل و بز که به نوعی تکثر کوهستان دنا است و در شعر، ادبیات و موسیقی بومیان عجبین گشته می پردازد.

 قسمت پنجم؛ گیاهان دارویی، خوراکی/ دارویی و خوراکی
در این قسمت به گونه های نادر و شاخص و آندمیک کوهستان دنا خواهد پرداخت در یک پرداخت کلی انواع گیاهان دارویی پرداخته می شود سپس محوریت قصه به سمت چند گونه آندمیک که بیشترین تأثیر در صنعت داروسازی و همچنین طب سنتی را خواهد داشت می رود.
قسمت ششم؛ گیاهان رنگده و تزیینی شامل گیاهانی خواهد بود که در صنعت رنگرزی بخصوص، نقش مؤثر دارند و در تولیدات صنایع دستی استان عشایر (رنگ و شکل) نقش دارند.
در کنار بافت ها به اشکال مختلف در بافت این صنایع و آوای کار پرداخته می شود.

قسمت هفتم؛ آیینی
در این قسمت که نمادهای از قسمت اول تا ششم وجود خواهد داشت در فرهنگ و آیینهای خاص مردمان این دیار به وضوح دیده خواهد شد.
به گونه ای که تأثیر کوهستان بر رفتار بخصوص میان عشایر و بهره برداری از این همه نعمات الهی؛ در سنت های آنها وجود خواهد داشت:

سال تولید: 1394/06/01

تهیه کننده و تصویر بردار : وحید وحید نژاد