جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

لزوم توجه به زمان بندی کوچ عشایر در سال ۹۹ - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم توجه به زمان بندی کوچ عشایر در سال ۹۹

لزوم توجه به زمان بندی کوچ عشایر در سال ۹۹

منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد از عشایر و دامداران خواست با توجه به شرایط خاص، کوچ سال ۹۹ خود را طبق برنامه زمان بندی انجام دهند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان گفت: با توجه به برودت هوا، احتمال بارندگی، جاری شدن سیلاب و لزوم رعایت مسائل بهداشتی و پیشگیرانه در خصوص بیماری کرونا، عشایر پیش از زمان مشخص شده نباید به سمت مناطق سردسیری حرکت کنند.
آقای حکمتیان با بیان اینکه چرای زودهمگام یکی از عوامل اصلی تخریب مراتع بوده و مراتع ییلاقی استان آمادگی چرای دام پیش از موعد را ندارد افزود: به منظور پایداری مراتع و ایجاد شرایط مناسب برای استفاده بهینه از مراتع ییلاقی تقویم کوچ عشایر استان اعلام می‌شود.
وی ادامه داد: تاریخ ورود عشایر استان‌های بوشهر و خوزستان به مراتع قشلاقی شهرستان‌های گچساران و کهگیلویه تا پیش از ۲۰ اردیبهشت ماه ۹۹ ممنوع است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه حرکت دامداران عشایری شهرستان گچساران از مبدا قشلاق پیش از ۲۰ اردیبهشت ماه ۹۹ ممنوع است اضافه کرد: عشایر این منطقه باید به نحوی برنامه ریزی کنند که پیش از ۲۵ اردیبهشت ۹۹ به مراتع ییلاقی وارد نشوند.
آقای حکمتیان بیان کرد: ورود دامداران شهرستان کهگیلویه و بهمئی از مبدا قشلاق به سمت ییلاق پیش از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۹۹ ممنوع است و دامداران باید تا پیش از ۲۵ اردیبهشت ۹۹ به مراتع ییلاقی وارد نشوند.
وی همچننین در خصوص عشایر شهرستان‌های بویراحمد و دنا هم گفت: ورود عشایر این مناطق نیز تا پیش از ۲۵ اردیبهشت ماه ۹۹ ممنوع است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: با توجه به کنترل پروانه چرای دام، عشایر از هرگونه تخلف در زمان اجرای کوچ به مناطق مورد نظر خودداری کنند.
حکمتیان با اشاره به اینکه چرای دام در مراتع بدون پروانه چرا و یا مازاد بر ظرفیت تعیین شده در پروانه جرم محسوب می‌شود بیان کرد: دامداران به ازاء هر واحد دامی غیر مجاز ۲۰ درصد ارزش متوسط هر واحد دامی در سال بیش از ۲ میلیارد و ۲۰۰ هزار ریال جریمه می‌شوند.