Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

قیام 15خرداد 42 نقطه عطف نهضت امام خمینی (ره) بود

قیام 15خرداد 42 نقطه عطف نهضت امام خمینی (ره) بود


استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: قیام خونین 15 خرداد 1342 منشاو نطقه آغازین نهضت بزرگ حضرت امام خمینی (ره) و زمینه ساز حرکت ها و جنبش های بعدی مردم در حمایت از آرمان ها و اهداف اساسی انقلاب اسلامی بود.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران یاسوج، دکتر سید حسین صابری روز چهارشنبه در مراسم بزرگداشت قیام 15خرداد در یاسوج افزود: اسکتبار ستیزی ، مردمی بودن و احیای تفکر ناب اسلام محمدی (ص) مهمترین ویژگی این قیام بود.

وی با تبیین و تشریح فلسفه قیام 15 خرداد، اظهار کرد: تصویب لایحه کاپیتولاسیون در مجلس شورای ملی یکی مهمترین دلایل خروش مردمی در این قیام خونین بود که در آن بیش از 15 هزار نفر از مردم مظلوم و مبارز به شهادت رسید.

صابری ابراز داشت: تصویب این لایحه یکی از ننگین ترین و بزرگترین خیانت رژیم پهلوی علیه کیان و عزت کشور به شمار می رفت.

وی افزود: بر اساس قانون کاپیتالاسیون که مصونیت کشورهای غربی و آمریکا را در ایران فراهم کرده بود به هر اتباع بیگانه و خارجی این حق را می داد که هرگونه رفتاری که می خواهند با این ملت انجام دهند ولی دولت ایران حق محاکمه آنان را در کشورخود ندارد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به افشاگری امام خمینی (ره) و آگاه کردن مردم و روحانیت نسبت به واقعیت های موجود آن زمان، گفت: امروزه بسیاری از تحلیل گران سیاسی مبدا تاریخ انقلاب اسلامی را حرکت ها و خیزش های مردمی در این قیام خونین می دانند.

وی موضوع گیری تند حضرت امام خمینی (ره) نسبت به تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی و انتقاد شدید از شاه را یکی دیگر از ابعاد مهم قیام خونین 15 خرداد دانست و گفت: امام (ره) با تیزبینی و افشاگری های آن روزگار توانست معادلات جهانی قدرت ها را برهم بزند و نظام نوینی از دین وسیاست را در جهان پایه ریزی کند.

وی افزود: تبلور و نقطه عطف پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در 22بهمن 57 از قیام خونین 15 خرداد آغاز شد.