Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

قابليت هاي منابع طبيعي كهگيلويه و بويراحمد براي افزايش اشتغالزايي

استان كهگيلويه و بويراحمد از استانهاي محروم كشور است اما اين استان از لحاظ منابع طبيعي و خدادادي از استانهاي بسيار غني كشور محسوب مي شود .

يكي از منابع طبيعي اين استان مراتع و طبيعت بكر با بيش از 470 گونه گياهان دارويي ، صنعتي و خوراكي با وسعت 200 هزار هكتار است كه مي تواند توجه سرمايه گذاران را جلب و راهكاري براي كاهش درصد بيكاري و توسعه صادرات غيرنفتي در اين استان باشد.

كارشناسان معتقدند هر 5 هکتار کشت گیاهان دارویی و صنعتی باعث ایجاد یک شغل دائمی می‌شود و مدير كل پيشين منابع طبيعي استان اين ميزان اشتغالزايي در بخش گياهان دارويي توسط بخش هاي خصوصي و دولتي را 40 هزار شغل برآورد كرد و گفت: اين در حالي است كه اين تعداد هم اكنون كمتر از يك هزار نفر اشتغالزايي در اين بخش است .

مهندس کریم تباشیر تحقق اين امر را نيازمند تأمين اعتبار و اطلاع رساني به اقصي نقاط دنيا براي جلب توجه سرمايه گذاران عنوان كرد .

بر اساس آمار بيش از نيمي ( حدود 53 درصد) جمعيت استان را روستائيان تشكيل مي دهند .

علي احمدي كارشناس منابع طبيعي ساكن شهر دهدشت مي گويد :زندگي و معيشت اين تعداد روستائيان به منابع طبيعي بند است به گونه اي كه آنها با پرورش دام در اين مراتع به بهره وري از دامها مي پردازند.

وي گفت : اين امر موجب مي شود به مرور زمان مراتع استان فقير و به تبع‌ آن برخي از نسل گياهان دارويي منقرض شود .

يكي از روستائيان به نام خير الله آذر پيوند مي گويد : تأمين معيشت من و خانواده ام از طريق توليد عسل است و تعداد كندوهاي من بيش از 500 تا است و اگر مراتع از بين بروند ميزان توليد عسل كاهش و كيفيت آن نيز تحت تأثير قرار مي گيرد .

مدير كل منابع طبيعي استان با بيان اينكه چرای دام، فشار مضاعفی بر مراتع و عرصه‌های جنگلی وارد می‌کند از این رو، برای حفاظت از جنگل‌ها و مراتع استان ضروری است شیوه معیشت این افراد به مرور تغییر کند.

آقاي جهان آرا کشت گیاهان صنعتی و دارویی را یکی از جایگزین‌های مناسب برای معیشت عشایر و روستانشینان عنوان كرد و گفت : به علت کمبود اعتبار، تاکنون حدود 6هزار هکتار از عرصه‌های مستعد با مشارکت عشایر و روستاییان زیر کشت گیاهان دارویی و صنعتی رفته است.

ساير كارشناسان منابع طبيعي و آبخيزداري هم جاذبه‌های بی‌نظیر طبیعی ازقبیل عرصه‌های جنگلی، مراتع، چشمه‌سارها، آبشارها و دریاچه‌های استان را از دیگر قابلیت‌های بالقوه استان دانست و افزود: جاذبه‌های گردشگری می‌تواند استان کهگیلویه و بویراحمد را به یکی از قطب‌های طبیعت‌گردی کشور تبدیل کند و باعث رونق اشتغال در استان شود.

مسلم عارف پور با بيان اينكه مساحت جنگل‌های استان حدود یک‌میلیون هکتار است که هشتاد درصد آن را بلوط تشکیل می‌دهد. در این استان، سرانه جنگل يك مميز شش دهم هکتار و دو برابر سرانه جهانی است گفت:قابلیت‌های منابع طبیعی برای ایجاد اشتغال در استان وجود دارد و علاوه بر توسعه کشت گیاهان دارویی و صنعتی، زمینه توسعه باغات و درختان مثمر و چوب‌ده، شیلات، پرورش کبک و نیز بسته‌بندی آب‌های معدنی به میزان قابل توجهی وجود دارد به‌طوری که سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها باعث رونق اقتصادی و اشتغال می‌شود.

وي کاهش تخریب‌ها و حفظ و صیانت منابع طبیعی را از ديگر پيامده هاي سرمايه گذاري در منابع طبيعي استان عنوان كرد .

مدیرکل منابع طبیعی استان از تثبیت مالکیت دولت در بیش از نود و پنج درصد عرصه‌های ملی و طبیعی و نیز اجرای کمربند حفاظتی به‌منظور جلوگیری از تصرف اراضی ملی و طبیعی توسط سودجویان به‌عنوان اقدامات شاخص حوزه مدیریت خود نام برد و گفت: ایجاد کمربند حفاظتی درواقع مرزهای اراضی ملی و زراعی را تعیین می‌کند .

آقاي جهان آرا به ساخت کمربند حفاظتی به طول 104کیلومتر اشاره كرد و گفت: عمليات اين طرح از سال84 شروع شد و اكنون پايان يافته است .

وی در عین حال، از یک سو، کمبود اعتبارات ملی و استانی و از سوی دیگر، کمبود تجهیزات و کمبود کارشناس و نیروی حفاظتی را از مهم‌ترین مشکلات اداره کل منابع طبیعی استان دانست و تأکید کرد: با توجه به بازنشسته شدن بخش عظیمی از کارشناسان و قرق‌بانان، در حال حاضر منابع طبیعی با کمبود نیرو مواجه شده است.

توجه به منابع طبيعي بكر اين استان نيازمند توجه مسئولان واختصاص اعتبار براي توسعه منابع طبيعي را مي طلبد و تا به تبع آن شاهد كاهش نرخ رشد بيكاري(هم اكنون حدود 14 درصد) در استان باشيم.