Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

ضرورت ساخت سيلو در كهگيلويه و بويراحمد

گندم يكي از محصولات پايه در هر كشور است كه اگر به صورت مناسب نگهداري نشود از كيفيت آن كاسته مي شود به همين دليل براي نگهداري و حفظ كيفيت آن در مقابل قارچ زدگي و آفت  آن را در سيلوهاي عمودي نگهداري مي كنند و سيلو انبار خاص محافظت از گندم است که آن را به شکل برج و در انواع بتني و فلزي مي سازند كه جابجايي ساده ، حفظ کيفيت گندم ، توليد آرد مرغوب از مزاياي نگهداري گندم در سيلوهاست .

استان كهگيلويه و بويراحمد به دليل مختلف از جمله بافت كوهستاني و نبود سدهاي آبي براي زير كشت بردن زمين ها رتبه آخر توليد گندم در كشور را دارد با اين وجود در استان كهگيلويه و بويراحمد بيش از 70 هزار تن گندم توليد مي شود و اين در حالي است كه ‌تنها يك سيلو كار ذخير گندم را در استان به عهده دارند كه اين سيلو در ياسوج
( شركت بازرگاني ) با ظرفيت 27 هزار و 500 تن در سال 1352 توسط يك شركت روسي ساخته شده است و يك سيلوي روباز خصوصي موقتي در كارخانه مارون گچساران با ظرفيت پايين وجود دارد كه امكان ذخيره گندم در دراز مدت در اين سيلو وجود ندارد به همين دليل به صورت روزانه گندم به مصرف كارخانه داران مي رسد.

همچنين در دهه فجر پارسال كلنگ احداث يك سليوي 30 هزار تني هم در شهرك صنعتي چهار بيشه گچساران به زمين زده شد اما به دليل كمبود اعتبار پيشرفت كمي دارد.

به گفته محمد يار توسلي از كاركنان كارخانه آرد گچساران با سيلو كردن مناسب گندم  كارخانه داران مي توانند با توليد آرد با كيفيت و با قيمت مناسب رقابتي فشرده را در اين صنعت ايجاد كنند.

محمد فرجانيان از کشاورزان كهگيلويه مي گويد : نبود سيلو در شهرستان از مهم ترين مشکلات كشاورزان و استان براي نگهداري گندم است چرا كه انبارهاي بزرگ سنتي کنوني موجب خرابي ، غيربهداشتي نگهداري شدن و هدر رفتن گندم به دلايل مختلف و نفوذ آفات و حشرات مي شود.

يك انبار دار گندم هم گفت : مجبوريم براي حفظ رطوبت گندم ها را با تراكتور ، لودر يا بيل( سنتي ) زير رو كنيم تا خراب نشوند.

صاحب يك نانوايي در جواب يك مشتري كه به كيفيت نان اعتراض داشت گفت : مشكل از كيفيت آرد اختصاص يافته به نانوايي است چرا كه هر چه سيلوها و نگهداري گندم با كيفيت تر باشد آرد توليدي كارخانه جات با كيفيت تر است و نانوايي ها هم نان مرغوب تري را به مشتري مي دهند .

يك كارشناس زراعت و و اصلاح نباتات هم گفت : كشاورزان بيش از نيمي از محصول توليدي خود را مي فروشند و نيمي ديگر را در منازل و انبارهاي سنتي ( براي مصرف خود ) نگهداري مي كنند و موقع برداشت سال بعد اين محصول را مجدداً به فروش مي رسانند .

محمدي افزود : چون به صورت غير استاندارد گندم را انبار كردند معمولا لايه هاي پاييني انبار مورد هجوم آفات قرار گرفته و خراب مي شوند و وقتي هم كه مازاد مصرف خود را از انبار جهت فروش به سيلوها ارائه مي دهند سيلو داران هم كمتر از خريد اين چنين گندمي استقبال مي كنند و كشاورزان مجبورند آن را به مصرف دام هاي خود برسانند پس در زمينه انبارداري گندم لازم است كلاس هاي آموزشي به كشاورزان از سوي جهاد كشاورزي براي زارعان ارائه شود .

مدير شركت بازرگاني و اداره غله استان و عضو هيأت مديره غله منطقه 3 كشور گفت : تا كنون حدود 45 هزار تن گندم از كشاورزان خريداري شده است و پيش بيني مي شود خريد امسال 50 هزار تن باشد.

انصاري با اشاره به اينكه ظرفيت سيلوهاي استان 27 هزار تن است و 18 هزار تن گندم بيش از ظرفيت انبار سيلوها در استان وجود دارد افزود : ما به دو سيلوي ديگر براي ذخيره گندم احتياج داريم چرا كه در استان 3 كارخانه آرد وجود دارد كه شركت غله نسبت به 2 كارخانه آن تعهد دارد ولي سومي كه خصوصي است سيلو تعهدي در برابر آن ندارد.

وي با بيان اينكه در زمينه توليد آرد ، علاوه بر اينكه آرد داخل استان را تأمين مي كنيم ظرفيت صادرات را هم داريم گفت : اگر بيشتر از ظرفيت سيلوها گندم در آنها گنجانده شود ضايعات گندم داريم و گندم خراب مي شود و اگر هم قرار باشد بيش از يك سال گندم را در سيلو نگهداري كنيم بايد آن را هوا دهي يا قرص گذاري كنيم به همين دليل معمولا سيلوها را به صورت عمودي مي سازند تا هوا دهي بهتر شود و جايگزيني گندم راحت تر باشد .

يك كارشناس زراعت استان گفت : با توجه به اينكه سياست دولت در زميه توليد گندم رسيدن به خود كفايي است و اين امر در سال هاي اخير تا حدودي هم مرتفع شده است اما لازم است دولت علاوه بر ارائه راهكارها براي توليد گندم در زمينه نگهداري و انبارداري آن هم راهكارهايي تدارك ببيند .

فلاحت افزود : با راه اندازي سد كوثر و زير كشت رفتن زمين هاي دشت ليشتر گچساران و  راه اندازي سد چم شير در آينده ( طرح سد چم شير در دست مطالعه ) دولت نه تنها در تدارك چاره اي براي نگهداري گندم بلكه اقدام به ساخت انبارهاي مكانيزه براي ساير محصولات از جمله حبوبات و .... در آينده باشد بنابراين سيلو سازي در استان امري ضروري به نظر مي رسد  .

عضو هيئت مديره سازمان غله منطقه سه كشور با اشاره به اينكه استانهاي كهگيلويه و بويراحمد ، فارس و بوشهر داراي يك هيئت مديره مشترك هستند و منطقه 3 كشور را تشكيل مي دهند گفت : بر اساس اصل 44 قانون اساسي بايد بخش خصوصي براي ساخت سيلو فعال شود و با توجه به اينكه روند صادرات گندم در كشور وجود دارد اميدواريم سرمايه گذاران به امر ساخت آن اهتمام ورزند تا براي صادرات و انبار گندم مازاد كشاورزان مشكلي وجود نداشته باشد  و كشاورزان اقدام به كشت و توليد بيشتر براي توليد گندم نمايند و با تبیین سیاست ها و راهکارهای اجرایی بلند مدت ، کاربردی و تعامل سازنده با کارخانجات آرد استان جهت ارتقاء سطح کیفی آرد تولیدی مشکل اين بخش برطرف گردد.

انصاري کمبود اعتبارهاي مالي را مهم ترين مشکل براي سيلوسازي برشمرد و گفت : تلاش مي کنيم با دعوت و حمايت از بخش خصوصي و ارائه راهکارهاي مناسب براي افزايش بودجه ساخت سيلو در استان اقدام کنيم و با توجه به سياست واگذاري بخش خصوصي براساس اصل 44 قانون اساسي و مورد توجه قرار گرفتن حمايت هاي مناسب براي سرمايه گذاران ، همكاري بانك هاي استان و اعطاي تسهيلات با کارمزد مناسب شاهد افزايش ظرفيت ذخيره سازي درست و اصولي گندم در استان باشيم.