Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

ضرورت جلوگيري از فرسايش خاك با حفظ گونه هاي گياهي

كهگيلويه وبويراحمد ، با مساحت 16هزارو264 كيلومتر مترمربع حدود يك درصد از مساحت كل كشور است .
اين استان با توجه به وضعيت جغرافيايي و قرار گرفتن در كمربندي زاگرس از ريزش هاي جوي مناسبي برخوردار است.
90درصد مساحت كهگيلويه و بويراحمد را منابع طبيعي تشكيل مي دهد كه سومين استان كشور بعد ازدو استان شمالي كشور از نظر تنوع جنگل است .

در مجموع هزار و 200 گونه گياهي- دارويي در حوزه زاگرس وجود دارد كه بيش از 470 گونه از اين گياهان دارويي، در كهگيلويه و بويراحمد است.

اين استان با توجه به داشتن اقليم دوگانه سردسيري و گرمسيري و همچنين وجود اراضي مناسب و منابع آبي قابل توجه وجود مراتع وسيع داراي پتانسيل هاي مناسبي براي توسعه كشاورزي ، دامداري و دامپروري است .
از مجموع يك ميليون و 900 هزار هكتار مساحت  كهگيلويه وبويراحمد ، حدود يك ميليون هكتار آن را منابع طبيعي و جنگلها و 700 هزار هكتار را مراتع تشكيل مي دهد.
8 برابر سرانه كشور و دو برابر سرانه جهان و 7 برابر هم نسبت به سرانه زاگرس در كهگيلويه وبويراحمد، جنگل وجود دارد كه 80 درصد جنگلهاي آن را بلوط و20درصد را ساير گونه ها مانند بنه ،كيكم، گلابي وحشي،ارس،بادام كوهي وارژن تشكيل مي دهد.

مدير كل منابع طبيعي كهگيلويه وبويراحمد گفت : بدليل كوهستاني بودن استان، بيش از 50 درصد مساحت استان را شيب هاي27 درصد تشكيل مي دهد كه باعث فرسايش خيلي بالا شده و اقدامات اداره منابع طبيعي را جدي تر مي كند.
آقاي تباشير با بيان اينكه ، براي پوشش درختكاري ، اداره منابع طبيعي سالانه بيش از 150 هكتار غرس نهال و درخت انجام مي دهد ، افزود : در طرح طوبي بند الف و ب به اشخاص حقيقي و حقوقي ( فارغ التحصيلان بخش كشاورزي و كشاورزان بي زمين يا كم زمين) ، طرحهاي مركبات و گونه هاي سردسيري ، بيش از هزار هكتار واگذاري زمين با هدف ايجاد اشتغال ،جلوگيري از فرسايش خاك و تامين فضاي سبز انجام داده است.

يك محقق گياه دارويي گفت: طبیعت کهگیلویه و بویراحمد رویشگاه بیش از1500گونه گیاهی است که 475 گونه گیاهی از این مجموعه خوراک انسان است، اما با فرارسیدن فصل بهار و روییدن انواع گیاهان و سبزیجات کوهی هجوم سودجویان و غارتگران طبیعت به مناطق بکر و دست‌نخورده این استان آغاز می‌شود، به‌گونه‌ای که براساس آخرین آمارها در فصل بهار بیش از 4 تن انواع گیاهان کوهی از این منطقه برداشت شده و در بازارهای شهرها و استان‌های همجوار به فروش می‌رسد كه همين بر داشتهاي بي رويه در نابودي وفرسايش بيش از اندازه خاك  نقشي مضاعف دارد.

اردلان تيمور زاده مي گويد : گیاهان دارویی و سبزیجاتی که روزانه در نبود گشت‌های حفاظتی منابع طبیعی از مناطق کوهستانی و طبیعی این استان برداشت می‎شود بازار پر رونقی در پیاده‏روهای شهر یاسوج و دیگر شهرهای استان‎های همجوار به راه‌انداخته وموجب ازبین‌بردن پوشش گیاهی وخطرات نابودی زیست بوم منطقه مي شود.

يك فعال اجتماعي هم با توصيف حجم بالاي دستبردي كه به منابع طبيعي كهگيلويه وبويراحمد وارد مي‏شود، گفت: با فرا رسيدن فصل بهار در منطقه سرچنار و نرماب در كيلومتر 35 جاده پاتاوه به دهدشت، با خيل عظيمي از ماشين‌هاي سواري و وانت مواجه هستيم كه مشغول حمل و نقل افرادي هستند كه براي برداشت سبزيجات و قارچ كوهي به اين منطقه مي روند.

اسد جمالي افزود: اين افراد نه‌تنها گياهان دارويي را از ‌كوه‎ها برداشت مي كنند، بلكه انواع جانوران مانند خرگوش و لاك‌پشت كوهي را هم شكار كرده و با خود به شهر و روستا مي‌آورند.

مديركل منابع طبيعي استان مي گويد : يكي از كارهاي مهمي كه منابع طبيعي انجام مي دهد ، طرحهاي جنگلكاري ،كمربند حفاظتي ، تثبيت خاك و از همه مهمتر كارهاي آبخيزداري است .

تباشير با اشاره به ميزان فرسايش بالا دركهگيلويه و بويراحمد افزود : به پروژه هاي آبخيزداري توجه ويژه اي شده به نحوي كه اين طرحها ، سالانه به دوصورت مكانيكي( بندها يا سدهاي سنگي- ملاتي وبندهاي خاكي- گابيون) و بيولوژيكي ، با هدف نفوذ و ذخيره نزولات آسماني به درون خاك ،جلوگيري از فرسايش خاك ،مهارسيل و ويراني وافزايش آبهاي زيرزميني در سطح استان انجام مي شود.

كارشناس آبخيزداري اداره كل منابع طبيعي استان هم گفت : كهگيلويه و بويراحمد با برخورداري از صدها هكتار جنگل و برخورداري از ‪ ۱۷ميليون و ‪ ۵۰۰هزار اصله درخت مرغوب بلوط يكي از استانهاي مستعد براي ايجاد كارخانه‌هاي فراوري بلوط در كشور است.

علي موسوي به وجود ‪ 700 هزار هكتار جنگل كم نظير بلوط در اين استان اشاره كرد وافزود: جنگلهاي بلوط اين استان حدود ‪ ۲۰درصد جمعيت جنگلهاي حوزه زاگرس است كه عمده آن در ارتفاعات ‪ ۷۰۰تا دوهزار و‪ ۱۰۰متر بالاتر از سطح دريا پراكنده است.

وي گفت: ميوه بلوط در حفظ محيط زيست نقش بسزايي دارد كه مهمترين آنها تلطيف هوا، ذخيره نزولات آسماني، جلوگيري از فرسايش خاك و سيلابها و در نتيجه جلوگيري از خسارتهاي ناشي از سيلابهاي ويرانگر است.

انصاري دانشجوي كارشناسي ارشد منابع طبيعي با ابراز نگراني از قطع  درختان براي اجراي طرحهاي عمراني و همچنين عبور خطوط فشار قوي برق و گاز از اين استان ،  اجراي عمليات آبخيزداري  به منظور تغذيه سفره‌هاي آب زيرزميني، كنترل و كاهش خسارات ناشي از سيل، كنترل رسوب و افزايش عمر مفيد سدها، حفاظت از خاك و آب منطقه را  ضروري مي داند و معتقد است : با اجراي اين عمليات سالانه ‌1/3 ميليون تن از فرسايش خاك در استان جلوگيري و سالانه ‌١١٦ ميليون متر مکعب روان آب سطحي نيز کنترل مي شود.

معاون حفاظت اراضي منابع طبيعي كهگيلويه وبويراحمد ، با اشاره به اينكه ، استان  سالانه 540 هزار تن توليد علوفه دامي دارد كه اين ميزان ،خوراك يك ميليون و 500 هزار واحد دامي را تامين مي كند ، افزود: اين درحالي است كه يك ميليون دام مازاد بر مراتع در استان وجود دارد.

محمدرضا جهان آرا با اشاره به اينكه 10 درصد از جنگل هاي استان در راستاي اجراي طرح كمربند حفاظتي كشور است افزود : ديواركشي اين طرح كه در قالب ديواركشي سنگي ملاتي و ايجاد مرز به صورت سكوبندي است در حاشيه هاي شهر ياسوج ، امامزاده علي ، منطقه باشت و سرآسياب يوسفي در بهمئي در حال اجراست.

به هر حال شرايط اقليمي و تنوع گياهي كهگيلويه و بويراحمد اين ضرورت را مي طلبد كه با اجراي طرحهاي حفاظتي از فرسايش خاك جلوگيري شود.