Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

ضرورت توجه به گردشگري روستايي در كهگيلويه و بويراحمد

11 روستا به عنوان روستاي هدف گردشگري در اين استان انتخاب شد كه شامل روستاهای : تنگ تامرادي ، چشمه بلقيس ، دِيل ، دِلي بَهرام بَيگي ، سَربيشه ، طَسوج ، كاكان ، كَريك ، مارين ، مُختار ومَيمَند هستند و 7 روستا هم در استانه ثبت هستند كه شامل روستاهاي :دِهنو ، شِهنِيز ، منصور آباد دَشتروم ، كوخدان ، آرو ، دِژكوه ، چَم بُلبُل و َدره آخوند مي شود .

استان كهگيلويه و بويراحمد با برخورداری از جاذبه های تاریخی - فرهنگی - طبیعی و موقعیت خاص جغرافیایی در جنوب غرب کشور قرار دارد

ايزدي با اشاره به اينكه ورود گردشگران و مسافران به هر منطقه موجب توسعه منطقه هدف مي شود افزود‌: براساس برآوردهای سازمان جهانی جهانگردی، اقامت سه شبانه روز یك گردشگر خارجی 60 دلار برای آن منطقه ثروت تولید می كند و ورود هر 11 گردشگر خارجی ایجاد یك شغل مستقیم و دو شغل غیر مستقیم را در پی دارد.

بر اساس نقشه باستان‌شناسي و مطالعات صورت گرفته در استان 2500 محوطه، ابنيه و آثار تاريخي در اين استان وجود دارد كه تاكنون يكهزار و 700 مورد از آنها شناسايي و 700 مورد نيز به ثبت ملي رسيده است.

مدير كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان با بيان اينكه امسال 4 ميليون مسافر در ایام تعطیل وارد استان شدند گفت: در سال 90 بیش از هفت میلیون و 500 هزار نفر گردشگر داخلی از مناطق دیدنی كهگیلویه و بویراحمد دیدن كرده اند كه نيمي از اين تعداد روستاهاي استان را مورد بازديد قرار دادند .

گردشگري روستايي جزئي از صنعت گردشگري به حساب مي آيد كه با برنامه ريزي اصولي و مناسب مي تواند نقش موثري در توسعه مناطق هدف داشته باشد به عقيده كارشناسان :روستای هدف گردشگری به محدوده ای جغرافیایی اطلاق می شود که در آن یک و یا مجموعه ای از جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی وجود داشته باشد و وجود این جاذبه ها انگیزه ای برای سفر و اقامت گردشگران شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان  بهره مندی از آثار فرهنگی - تاریخی، طبیعی و هنرهای سنتی متکی بر نظام جامع را از اهداف رونق روستاهای هدف گردشگری این استان عنوان کرد و گفت : معرفی و شناسایی روستاهای هدف گردشگری در جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها، در ایجاد اشتغال، جذب گردشگر و معرفی نقاط بکر سطح استان موثر است.

چشم اندازهای زیبای طبیعی، صنایع دستی و تولیدات سنتی، جاذبه های تاریخی و فرهنگی از جاذبه هایی است که در روستاهای هدف‌گردشگری استان به طور محسوس یافت می شود.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برخورداري از طبيعيت بكر ، فعاليت مناسب اكوتوريسم ، وجود بناهاي تاريخي ، اماكن مذهبي ، قدمت روستا ، بافت و نحوه ساخت ، صنايع دستي آن منطقه از جمله معيارهاي انتخاب روستاها به عنوان روستاي هدف گردشگري است

رحيم دادي نژاد گفت: رعایت بافت و اجرای طرح هادی با رویکرد گردشگری از جمله اقداماتي است كه در اين روستاها بايد انجام شود.

وي گفت: به منظور ترميم و بهبود وضعيت روستاها همچنين ترميم بناهايي كه دچار تخريب شده اند اين سازمان از ساكنان براي ساخت بافت هاي تخريب شده حمايت ميكند.

اختصاص وامهاي  قرض الحسنه مقاوم سازي و تسهيلات بلاعوض ترميم بافت ها از جمله حمایت های مالی دولتی به شمار می رود.

صادق پارسه كارشناس ميراث فرهنگي و گردشگري كهگيلويه هم  افزایش تعداد شركت های گردشگری، هتل ها، مهمان پذیرها، تعداد پروازها و گسترش تبلیغات را از جمله برنامه هاي اين سازمان براي جلب گردشگر عنوان كرد .

مدير كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان گفت: در سال گذشته نزدیك به هفت هزار گردشگر خارجی از این استان دیدن كرده اند كه بيش از نيمي از آنها از روستاهاي استان ديدن كردند .

مدير كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان گفت‌: به منظور جذب گردشگر توسعه زيرساختها در روستاهاي هدف گردشگري در دستور كار اين سازمان قرار گرفت كه ساخت مهمانسرا، سوئیت، سفره خانه سنتی و موزه روستایی در این روستاها در دست اجراست همچنين كار مطالعاتی 11 منطقه گردشگری در اين مناطق نیز انجام شده است

ايزدي گفت: ساخت و تهيه زيرساخت‌هاي گردشگري روستاهاي هدف گردشگري در دستور کار است عمليات محوطه‌سازي اين روستا بر عهده ميراث فرهنگي و بهسازي مسير روستا بر عهده بنياد مسکن خواهد بود که اميدواريم اين اقدامات هر چه سريع‌تر به پايان برسد.

شناسايي مناطق روستايي، قابليت ها و توانمندي هاي اين روستاها، ارائه خدمات رفاهي و خدماتي در روستاهاي هدف، نصب تابلوي راهنما و مشخصه روستا، آموزش دهياران و مردم جهت ارائه خدمات مناسب و ساماندهي زيرساخت هاي گردشگري در اين روستاها از مواردي است كه اين سازمان به منظور جذف و رفاه گردشگران در روستاها در دست اجرا دارد .

مدير روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان از ديگر راهكارهاي توسعه گردشگري را توسعه راههاي استان عنوان كرد و گفت : 8 سال پيش تنها پنج كیلومتر بزرگراه در استان وجود داشت كه در حال حاضر به 47 كیلومتر رسیده است و طبق اطلاعات موجود تا پایان سال جاری به 112 كیلومتر می رسد كه بسياري از روستاهاي استان در مسير اين بزرگراهها قرار دارند .

مهران مسعودي با بيان اينكه در سال 1384 طول راه های روستایی تنها 800 كیلومتر بود گفت‌:این میزان هم اكنون به دو هزار و 200 كیلومتر رسيده و طبق برآوردهای موجود تاپایان سال جاری به دو هزار و 700 كیلومتر می رسد

مدير كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان گفت: تعداد مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی نیز هم اكنون به هفت واحد رسیده است و تا پایان سال جاری به 9 مجتمع می رسد

ايزدي همچنين به افزایش پروازها نیز اشاره كرد و گفت: تا پایان سال جاری تعداد پروازهای رفت و برگشت فرودگاه های استان از 582 پرواز به 700 پرواز درسال جاری افزایش خواهد یافت و این امر در افزایش جذب گردشگر تاثیرگذار است.

مجموعه این عوامل باعث شده است امكان مسافرت به استان افزایش یافته و در نتیجه شرایط جذب گردشگر به روستاهاي استان نيز بهبود يابد.

مدیر كل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد در باره مشكلات فراروی توسعه گردشگری روستايي استان نیز گفت: مهمترین مشكل این استان كمبود ظرفیت اقامتی و پذیرایی از مسافران در اين روستاها است چرا كه گردشگر در صورت بازديد از روستا حتما بايد تا پيش از غروب وارد مركز آن شهرستان شده و اتراق كند .

وی با بیان اینكه حجم زیاد مسافران و گردشگران از روستاها متناسب با امكانات موجود نیست افزود: از سرمایه گذارانی كه تمایل به سرمایه گذاری در این فرصت اقتصادی را داشته باشند بصورت جدی حمایت می شود.

منبع: خبر مرکز