Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

صنعت باغداري كهگيلويه و بويراحمد بدون ميادين ميوه و تره بار

از گذشته تاکنون همواره نبود میدان میوه و تره‏بار به‏عنوان یک خلاء در شهرستان بويراحمد احساس می‏شد.

محبعلي رخشا كارشناس اقتصاد كشاورزي معتقد است امروزه میادین میوه و تره بار رویکرد مهمی را در تنظیم بازار محصولات کشاورزی دارند. در واقع این میادین نقشی دوگانه دارند. از یک طرف نقش حمایتی خود را به عنوان بازاری برای محصولات کشاورزی نسبت به تولیدکنندگان داشته و از طرف دیگر سبب به تعادل رسیدن قیمتها و عرضه محصولات با قیمتهای مناسب برای مصرف کنندگان می شوند.

وي مي گويد فعالیت میادین میوه و تره بار سبب خواهد شد تا در شرایطی رقابتی؛ محصولات با قیمتی مناسب و با کیفیت عرضه گردد که این مهم، منافع مصرف کنندگان را بهمراه خواهد داشت.

تولیدکنندگان که روی دیگر سکه هستند، نیز، از منافع این میادین بی بهره نخواهند بود. وجود این میادین به عنوان بازاری برای محصولات کشاورزی، سبب خواهند شد تا تولیدکنندگان این محصولات از سردرگمی و اتلاف وقت خود برای پیدا کردن بازار فروش و با فراغ بال و خیالی آسوده؛ محصولات خود را برای فروش عرضه نمایند.

با وجود اينكه كهگيلويه و بويراحمد به دليل شرايط آب و هوايي مناسب يكي از توليد كنندگان عمده ميوه در كشور است اما نه تنها ميدان ميوه و تره بار، بلكه سردخانه كافي نيز براي نگهداري و ذخيره محصولات باغي خود ندارد. همچنين نبود سردخانه مناسب و كافي در استان نيز باعث ضرر و زيان باغداران استان شده كه اين ضرر و زيان شايد بيشتر از خشكسالي دو سال اخير باشد. فروش محصولات باغي از ترس به فروش نرسيدن به دلالان سودجو كه چوب حراج به دسترنج يك ساله آنان مي زنند و انبارداري نامناسب توسط برخي از باغداران كه به فساد محصولات مي انجامد از جمله مسائلي است كه اين صنعت را با مشكلات جدي مواجه كرده است.

استان كهگيلويه و بويراحمد سالانه 250 هزار تن محصولات باغي از جمله سيب ، انگور ، انار ، هلو ، گردو و مركبات توليد مي كند در درجه اول به دليل نبود سردخانه و ميادين ميوه و تربار با قيمت هاي بسيار پايين به دلالان فروخته مي شوند و از استان خارج مي شود .

ميدان ميوه و تره بار ياسوج 7 سال پيش در كنار پليس راه قديم راه اندازي شد اما تنها پس از چند ماه فعاليت اينك تعطيل است تنها دو الي سه غرفه براي عرضه ساكنان اطراف آن فعال است .

نگين تاجي شهر دار ياسوج گفت: اين ميدان چند بار به مزايده گذشته شد اما هر بار يك الي دو ماه فعاليت كرد و تعطيل شد .

كمبود جا ، نامناسب بودن مكان فروش ، دسترسي نامناسب مصرف كنندگان به اين محل ، عدم وجود جاي پارك مناسب براي خودروهاي فروشندگان و نبود انبار مناسب در اين محل از جمله دلايل عدم استقبال از اين محل بوده است .

هم اكنون به جز چند ميوه فروش كه در سطح شهر ياسوج پراكنده هستند شهروندان عمدتا ميوه و سبزي مورد نياز خود را از ورودي شهر ياسوج از سمت شيراز تهيه مي كنند .

حدود 3 الي 4 كليومتر از ورودي شهر ياسوج تعداد 200 الي 300 وانت با بار ميوه پارك شده و مردم از آنها ميوه خريداري مي كنند .

محمد صادق درفشي و علي محمدي كه هر كدام داراي يك دستگاه وانت هستند و به صورت شراكتي ميوه مي فروشند مي گويند : براي اينكه محل ( جاي پارك خودرو) فروش خود را از دست ندهيم  به صورت نوبتي يكي از وانت ها ساعت 18 بعدظهر به سمت شهرستان كازرون حركت مي كند و از بازار ميوه و تربار اين شهرستان ميوه خريداري مي كند و ساعت 8 و 9 صبح وارد ياسوج مي شود .

محمدي مي گويد : اين محل علاوه بر اينكه موجب تصادف و ايجاد اختلال در نظم و عبور و مرور خودروهاي ديگر مي شود از لحاظ بهداشتي هم وضعيت مناسبي ندارد .

ديگر فروشنده هم مي گويد :  متاسفانه بدلیل نبود میدان میوه و تره بار در شهرستان بازاریان مجبور به خرید از میادین در شهرهای مختلف شيراز ، كازرون ، بهبهان و ... هستند که این چندگانگی خرید نوسان قیمت فروش را درپی دارد .

محمد دولت آبادي مي گويد : هيچ ميدان ميوه و تره باري در شهرستان بويراحمد براي عرضه محصولات كشاورزي وجود ندارد.

وي با بيان اينكه كشاورزان اين شهرستان در اين باره با مشكلات زيادي مواجه اند گفت: اين شهرستان نيازمند بيش از ده ميدان ميوه و تره بار به وسعت 30 الي 40 هكتار است.

علوي از ديگر فروشندگان هم گفت:چون در اين استان سردخانه و انبار يا ميدان تره باري براي فروش محصولات باغي خود نداريم من محصول باغ خود كه بيش از ده تن سيب درختي است با يك خريدار ساكن شيراز پيش از رسيدن محصول قرار داد مي بندم و محصول خود را مستقيم از استان خارج مي كنم .

وي معتقد است به دليل نبود ميدان ميوه و تره بار و وجود دلالان و واسطه ها ، مركبات و صيفي جات به مركز استان و استانهاي همجوار اصفهان ، شيراز ، شهركرد وخوزستان صادر مي شود و اين مسئله باعث گراني ميوه در شهرستان بويراحمد شده است.

يكي از كارشناسان راهنمايي و رانندگي استان هم گفت : به دليل نبود ميدان مناسب براي فروش محصولات باغي در سطح شهر ياسوج گاها شاهد تصادفاتي در اطراف ميدان ها يا ورودي شهر ها هستيم و از شهرداري خواست كه در اين مورد چاره اي بانديشد و ميوه فروشان را ساماندهي كند .

وي نبود باسکول، امکانات رفاهی، اقامتی، نماز‌خانه، رستوران، حمام و سرویس بهداشتی مناسب برای رانندگان و خریداران را از دیگر مشکلات این محل در ورودي شهر ياسوج عنوان كرد .

كارشناسان امور كشاورزي كهگيلويه‌وبويراحمد مي‌گويند: باغداران اين استان به علت كمبود يا نبود ميدانهاي ميوه و تره‌بار، سردخانه و صنايع تبديلي، براي عرضه، نگهداري و فروش محصولات باغي خود با مشكل مواجهند. به گفته محمدي كمبود صنايع تبديلي نيز از جمله مشكلات باغداران است كه اين مشكلات منجر به هدررفتن بخش زيادي از محصول توليدي و يا فروش آن به قيمت ارزان به واسطه‌ها مي‌شود.

رييس سازمان جهاد كشاورزي استان كهگيلويه‌وبويراحمد گفت: باغداران سيب اين استان حدود يك صد هزار تن سيب توليد مي كنند و آن را به قيمت 200 الي 300 تومان به دلالان مي فروشند و دلالان آن را به دليل نبود ميدان ميوه و تره بار و سردخانه به خارج از استان صادر مي كنند و همان ميوه دوباره بعد از مدتي در انبارهاي خارج از استان به قيمت بيش از 2 هزار تومان به استان ما برمي گردد و خريداري مي شود .

مهندس گرجي زاده افزود: امسال همچنين بيش از ‪ 90هزار تن انگور در اين استان توليد شد كه كشاورزان با مشكل فروش آن مواجه بودند بطوري كه اين محصول كيلويي ‪ 100 الي 300تومان هم از آنها خريداري نمي‌شد.

وي اظهارداشت:باغداران ناچارند محصولات توليدي خود را در استانهاي مجاور و يا ساير استانهاي كشور به هر قيمتي بفروشند كه متاسفانه با زيان مواجه مي شوند.

وي گفت: در اين استان، يك سردخانه با ظرفيت دو هزار تن و يك كارخانه كنسانتره ميوه وجود دارد كه پاسخگوي نياز آنها نيست.

كارشناس سازمان صنعت و تجارت كهگيلويه و بويراحمد نيز گفت: باغداران وكشاورزان اين استان در بازاريابي براي عرضه‌محصولات توليدي خود با مشكل روبرو هستند.

مهندس خنجري از كمبودسردخانه، نبود ميدان ميوه و تره بار ، صنايع تبديلي‌و تعاونيهاي حمايتي در اين استان به عنوان مشكلات عمده توليدكنندگان محصولات باغي و كشاورزي نام برد.

رهنما مديركل تعاون روستايي كهگيلويه و بويراحمد گفت: تنها چهار درصد محصولات باغي در خود استان ذخيره شده و 96 درصد بقيه از استان خارج مي شود.

وي گفت: در استان ما چند نوع ميوه از قبيل انگور، سيب و هلو در مناطق سردسير و برخي از مركبات در مناطق گرمسيري استان توليد مي شود كه اكثراً به وسيله باغداران به خارج از استان صادر مي شوند و بخشي ازآن در بازارهاي داخلي مصرف مي شود كه به هيچ وجه جوابگوي نياز مصرف كنندگان نيست.

وي با بيان اينكه صنوف ميوه فروشان با مراجعه به ميدان ميوه و تره بار شيراز ميوه را خريداري و در محل كسب خود عرضه مي كنند گفت: پرداخت كرايه حمل و نقل از شيراز به ياسوج، پرداخت عوارض و مالياتهاي سنگين و پرداخت اجاره بهاي مغازه از جمله عواملي هستند كه باعث نارضايتي صنوف ميوه فروشان استان شده است. وي در خصوص علت تعطيلي ميدان ميوه و تره بار ياسوج نيز گفت: ميدان ميوه و تره بار ياسوج ميدان كوچكي بود كه به هيچ وجه جوابگوي تقاضاي بازار نبود به طوري كه خريدار براي دريافت چند جعبه ميوه بايستي چند ساعت در صفوف ميوه فروشي معطل مي ماند.

علاوه بر اين گردانندگان ميدان، ميوه ياسوج را از ميدان شيراز خريداري مي كردند و با واسطه گري باعث افزايش نرخ ميوه شده بودند وبه همين دليل صنوف ميوه فروش هيچ انگيزه اي براي خريد از ميدان ميوه و تره بار ياسوج نداشتند براين اساس ميدان ميوه و تره بار ياسوج عملاً تعطيل شد.

شهردار ياسوج هم گفت : پارسال با حضور قوام نوذري استاندار سابق کهگیلویه و بویراحمد و تعدادی از مدیران و متولیان امر، تعیین جایگاه برای صنوف آلاینده و مزاهم و تقویت و فعالیت میدان میوه و تره بار یاسوج در دستور کار قرار گرفت.

مهندس قوام نوذری در بازدید میدان میوه و تره بار و سایت ( كه هم اكنون تعطيل است ) برای صنوف مزاحم و آلاینده در یاسوج، گفت: با توجه به محدود بودن زمین در یاسوج، باید مکانی برای صنوف آلاینده انتخاب شود که در فاصله ای مناسب با شهر و محصور باشد تا در کنار آنها ساخت و ساز صورت نگیرد و در آینده مشکل ساز نشود.

نوذری، دستگاه های جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، بازرگانی، مسئول امور صنفی، مسکن و شهرسازی، شورای شهر، شهرداری یاسوج، محیط زیست، فرمانداری بویراحمد و شرکت های خدمات رسان را موظف کرد با تشکیل کمیته ای، ظرف 10روز چند مکان مناسب در زمین های اطراف شهر شناسایی و با اولویت بندی در کارگروه مربوطه برای تصمیم نهایی اعلام کنند.

اما با گذشت يك سال هنوز خبري از شناسايي مكاني در اطراف شهر ياسوج نيست كه در اين مورد شهر دار ياسوج گفت : در سفر هاي هيأت دولت به استان هيچ گونه مصوبه اي در اين مورد نداشتيم .

گفتني است در يك سال گذشته شهر  ياسوج 4 شهر دار عوض كرد و اين مي تواند يكي از دلايل پيگيري نشدن شناسايي محلي براي احداث ميادين ميوه و تره بار براي اين شهر باشد .

اين در حالي است كه استاندار جديد استان آقاي نيكزاد هنوز در اين مورد يعني پيگيري احداث ميادين تره بار ياسوج نشستي نداشته است

به عقيده كارشناسان چنانچه ميادين ميوه و ترابار در سطح شهر احداث شوند و مشکلات مربوط به میادین از لحاظ نظارتی، تجهیزاتی و زیرساختی، مرتفع گردند، این مراکز از رونق زیادی در راستای عرضه محصولات عمده فروشی برخوردار خواهند شد.  بعلاوه بر تقویت بازاریابی و توسعه بازار محصولات کشاورزی در استان که می تواند دلگرمی خوبی برای تولیدکنندگان استان باشد خواهد افزود.