سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

شهروندان گوشت را صرفاً از مراکز عرضه مجاز تهیه کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

شهروندان گوشت را صرفاً از مراکز عرضه مجاز تهیه کنند

با توجه به احتمال شیوع تب کریمه کنگو در فصل گرما، شهروندان گوشت قرمز را صرفاً از مراکز عرضه مجاز تهیه کنند.

مدیرکل دامپزشکی این استان گفت: با توجه به شروع فصل گرما و احتمال شیوع تب کریمه کنگو، شهروندان گوشت قرمز را صرفاً از مراکز عرضه مجاز تهیه کنند.
بهمنش افزود: بیماری ویروسی تب کریمه کنگو بین انسان و دام مشترک است و در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی، زمینه را برای ایجاد مخاطرات و تلفات دام فراهم می‌کند؛ در واقع تب کریمه کنگو از طریق گردش کنه‌ها و تماس افراد انسانی با بافت و خون دام‌های آلوده منتقل می‌شود و برای کنترل شیوع، افرادی که با دام سر و کار دارند باید نکات بهداشتی را مد نظر قرار دهند و از تماس با کنه و یا دام‌هایی که به صورت غیر مجاز کشتار شده‌اند، خودداری کنند.
وی اضافه کرد: در وهله اول دامداران باید برای کنترل شیوع کنه و مقابله با ازدیاد آن، جایگاه و روی بدن دام را سمپاشی کنند و علاوه بر این، در صورت مشاهده کنه روی بدن دام، از کندن و یا له کردن آن به جد خودداری کنند.
بهمنش ادامه داد: این بیماری در دام علایم مشخصی ندارد به همین خاطر شهروندان باید گوشت قرمز مورد نیاز خود را از مراکز عرضه زیر نظر دامپزشکی تهیه کنند و هنگام خرید، مهر و برچسپ بهداشتی دامپزشکی روی لاشه گوشت را مد نظر قرار دهند.
مدیرکل دامپزشکی استان با تاکید بر این‌که شهروندان در صورت مشاهده دام آلوده و موارد مشکوک، مراتب را به ۱۵۱۲ سامانه ارتباط مردمی دامپزشکی گزارش دهند، افزود: سال گذشته به منظور مبارزه با شیوع تب کریمه کنگو، یک میلیون و ۹۰ هزار و یکصدو بیست مترمربع از جایگاه‌های دامداری و تعداد ۸۲ هزار و ۷۴۷ راس دام سمپاشی شدند.
وی اضافه کرد: الزام کشتارگاه‌های دام استان به تجهیز سردخانه و اتاق پیش سرد به منظور نگهداری لاشه‌های کشتار شده به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال از اقدامات موثر این اداره کل بوده چراکه اگر لاشه‌های کشتار شده ۲۴ ساعت در اتاق پیش سرد نگهداری شود، عامل تب کریمه کنگو، تب مالت و بسیاری از بیماری‌ها غیر فعال می‌شود.
بهمنش بیان کرد: نظارت مستمر بر مراکز عرضه گوشت و تشدید نظارت‌های بهداشتی دامپزشکی بر مراکز عرضه در فصول گرم سال، برخورد با متخلفان و افرادی که کشتار غیرمجاز انجام می‌دهند، همچنین آموزش و اطلاع‌رسانی به کارکنان کشتارگاه‌ها و میادین دام، سلاخان و قصابان از دیگر اقدامات اداره کل دامپزشکی استان به منظور مقابله با شیوع تب کریمه کنگو به شمار می‌رود.
وی با اشاره به موضوع آموزش‌های مجازی و همچنین دوره‌های ترویجی بهره برداران به عنوان یکی از راه کار‌های پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام را یادآور شد و گفت: این اداره کل با همکاری مرکز ترویج آموزش جهادکشاورزی، امور عشایر و کمیته امداد حضرت امام (ره) هرساله روستاییان و دامداران را از طرق مختلف همچون برنامه‌های رادیویی، آموزش چهره به چهره، بروشور راه‌های مقابله با بیماری مذکور را آموزش می‌دهند.