Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

شبكه هاي منطقه area net works

نوشتار حاضر توسط آقاي رضا رجايي تهيه گرديده است كه به عنوان تحقيق درس فن آوري اطلاعات دوره کارشناسی ارشد مديريت فن آروي اطلاعات دانشگاه علوم و تحقيقات تهران دكتر جواد جاسبي در نیمسال دوم سال تحصیلی 1387 ارائه شده است

دستيابي به اطلاعات با روش هاي مطمئن و با سرعت بالا يکي از رموز موفقيت هر سازمان و موسسه است. طي ساليان اخير هزاران پرونده و کاغذ که حاوي اطلاعات با ارزش براي يک سازمان بوده، در کامپيوتر ذخيره شده اند. با تغذيه دريائي از اطلاعات به کامپيوتر،  امکان مديريت الکترونيکي اطلاعات فراهم  شده است. کاربران متفاوت در اقصي نقاط جهان قادر به اشتراک اطلاعات بوده و تصويري زيبا از همياري و همکاري اطلاعاتي را به نمايش مي‌گذارند.

شبکه هاي کامپيوتري در اين راستا و جهت نيل به اهداف فوق نقش بسيار مهمي‌را ايفاء مي‌نمايند.اينترنت که عالي ترين تبلور يک شبکه کامپيوتري در سطح جهان است، امروزه در مقياس بسيار گسترده اي استفاده شده و ارائه دهندگان اطلاعات،  اطلاعات و يا فرآورده هاي اطلاعاتي خود را در قالب محصولات توليدي و يا خدمات در اختيار استفاده کنندگان  قرار مي‌دهند. وب که عالي ترين سرويس خدماتي اينترنت مي‌باشد کاربران را قادر مي‌سازد که در اقصي نقاط دنيا اقدام به خريد، آموزش، مطالعه و... نمايند.

با استفاده از شبکه، يک کامپيوتر قادر به ارسال  و دريافت اطلاعات از کامپيوتر ديگر است. اينترنت نمونه اي عيني از يک شبکه کامپيوتري است. در اين شبکه ميليون ها کامپيوتر در اقصي نقاط جهان به يکديگر متصل شده اند.اينترنت شبکه اي است مشتمل بر زنجيره اي از شبکه هاي کوچکتراست. نقش شبکه هاي کوچک براي ايجاد تصويري با نام اينترنت بسيار حائز اهميت است. تصويري که هر کاربر با نگاه کردن به آن گمشده خود را در آن پيدا خواهد کرد.

«شبکه رایانه‌ای» (Computer Network) از چندین «رایانه» متصل به هم تشکیل شده است که از یک سیستم ارتباطی به هدف به اشتراک گذاری داده‌ها، منابع و ارتباطات استفاده می‌کند. برای مثال شبکه رایانه خانگی ممکن است از دو یا چند رایانه تشکیل شده باشد که با استفاده از شبکه، «فایل»ها و یک «پرینتر» را به اشتراک گذاشته‌اند. اندازه و مقیاس هر شبکه از روی سخت‌افزار مورد استفاده و همچنین قراردادهایی که پیاده‌سازی شده‌اند تعیین می‌شوند.

1-1تعریف شبكه

تعريف شبكه را با اين سوال آغاز مي كنيم  آیا دو رایانه که با استفاده از نوعی از رسانه ارتباطی به یکدیگر متصل شده‌اند تشکیل یک شبکه می دهند؟ در این باره بعضی مطالعات می گویند که یک شبکه نیازمند دست کم ۳ رایانه متصل به هم است. در برخي از كتابها یک شبکه رایانه‌ای را این طور تعریف می‌کنند: «شبکه‌ای از گره‌های پردازشگر دیتا که جهت ارتباطات دیتا به یکدیگر متصل شده‌اند». همچنين عبارت «شبکه» این طور تعریف شده است: «اتصال سه با چند نهاد ارتباطی». رایانه‌ای که به وسیله‌ای غیر رایانه‌ای متصل شده است

در حالت كلي يک شبکه شامل مجموعه ای از دستگاهها ( کامپيوتر ، چاپگر و ... ) بوده که با استفاده از يک رسانه ارتباطی ( کابل ، شيشه، امواج راديوئی ، ماهواره ) و به منظور اشتراک منابع فيزيکی ( چاپگر) و اشتراک منابع منطقی ( فايل )  به يکديگر متصل می گردند. شبکه ها می توانند با يکديگر نيز مرتبط شده و شامل زير شبکه هائی باشند.

 

2-1 مزاياي شبكه :

يكي از مزاياي شبكه ، به اشتراك گذاشتن منابع مي باشد. يك منبع مي تواند يك فايل ، يك سند يا يك عكس باشد كه در اين صورت به آن يك منبع منطقي گفته مي شود و يا اينكه يك پرينتر ، يك خط اينترنت يا حتي يك CD-Rom  باشد كه در اين صورت به آن يك منبع فيزيكي گفته مي شود.

اولين  هدف از به اشتراك گذاشتن منابع  در شبكه ، ايجاد يك نوع معامله پاياپاي است به اين معني كه شما در عوض به اشتراك گذاشتن يكسري منابع مفيد خود با ديگران ، ميتوانيد به  منابع مهم و مفيد ديگران دسترسي داشته و از آنها استفاده كنيد.

البته اين كار ريسك بالايي داشته و بايد در خصوص چگونگي به اشتراك گذاري منابع ، دقت بالايي به خرج داد و با سياستهاي امنيتي خاص و مطمئن به اين مهم نائل آمد.

يكي ديگر از اهداف  اشتراك منابع در شبكه ، صرفه جويي در منابع و هزينه هاست كه اين قضيه بيشتر در مورد منابع فيزيكي صادق است .

فرض كنيد يك اداره با 5 كامپيوتر داريد كه همه اين 5 كامپيوتر به طور تصادفي و در زمانهاي مختلف جهت دريافت اطلاعات خود به اينترنت و جهت چاپ اسناد خود به پرينتر نياز دارند. اولين راه حلي كه به ذهن مي رسد اين است كه به تعداد هر كامپيوتر يك پرينتر ، يك مودم ، يك اشتراك اينترنت و يك خط تلفن آزاد جهت اتصال به اينترنت مهيا شود.  به عبارت ديگر ، 5 پرينتر ، 5 مودم ، ......  . مطمئنا اين روش زياد مطلوب به نظر نمي رسد زيرا هزينه بسيار بالايي در بر دارد و مديريت كردن اين مجموعه سخت افزار نيز  مشكل خواهد بود.

راه حل بهتر در اينگونه موارد اين است كه بر روي يكي از سيستم ها مودم نصب گردد و سيستم مذكور به اينترنت متصل گردد. حال اين سيستم با به اشتراك گذاشتن اينترنت با سايرين ، كل مجموعه قادر به كار با اينترنت خواهند بود. (مانند كافي نت )

به طور مشابه با خريد يكدستگاه پرينتر و اتصال آن به يكي از سيستم ها و به اشتراك گذاشتن آن در شبكه ، ساير كامپيوتر ها نيز توانايي چاپ اسناد خود را خواهند  داشت.

نتيجه اينكه ، با  استفاده از شبكه ، هزينه ها در اين اداره تا يك پنجم كاهش پيدا خواهد كرد كه  اين خود نشاندهنده اهميت و دليل استقبال اداره ها و سازمانها از شبكه هاي كامپيوتري  است.

موضوع تحقيق حاضرطبقه‌بندی شبکه‌های رایانه‌ای  براساس اندازه و حوزه جغرافيايي است :

- شبکه شخصی (PAN) (Personal Area Network) یک «شبکه رایانه‌ای» است که برای ارتباطات میان وسایل رایانه‌ای که اطراف یک فرد می باشند (مانند «تلفن»ها و «رایانه‌های جیبی» (PDA) که به آن «دستیار دیجیتالی شخصی» نیز می گویند) بکار می رود.

- شبکه محلی (LAN) (Local Area Network) یك «شبکه رایانه‌ای» است كه محدوده جغرافیایی كوچكی مانند یك خانه، یك دفتر كار یا گروهی از ساختمان‌ها را پوشش می دهد

- شبکه دانشگاهی (CAN) (Campus Area Network) که در بعضی برگردان ها به آن شبکه پردیس نیز گفته‌اند یك «شبکه رایانه‌ای» است كه از اتصال چند «شبکه محلی» (LAN) كه همه آنها محدود به یک ناحیه جغرافیایی هستند ساخته می‌شود،

- شبکه کلان‌شهری (MAN) (Metropolitan Area Network) یک «شبکه رایانه‌ای» بزرگ است که معمولا در سطح یک شهر گسترده می‌شود.

- شبکه گسترده (WAN)(Wide Area Network) یك «شبکه رایانه‌ای» است که نسبتا ناحیه جغرافیایی وسیعی را پوشش می‌دهد

- شبکه شبکه‌ها (Internetwork)

·                     شبکه داخلی یا اینترانت (Intranet)

·                     شبکه خارجی یا اکسترانت (Extranet)

·                     شبکه‌اینترنت (Internet)