حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۷

شبح اسلحه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

شبح اسلحه

Loading the player...

مستند شبح اسلحه به مدت  35 دقیقه در سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد تولید شده است. این مستند با بهره گیری از تحقیقات مفصل میدانی و کتابخانه ای موجود و استفاده از تمامی کسبه ای که در خرید و فروش اسلحه فعالیت دارند تاریخ اختراع تفنگ و چگونگی ورود ان به ایران و نفوذ در بین عشایر استان را روایت می کند. در این تحقیقات تاریخچه تفنگ و کارکرد آن در بین عشایر از زاویه دید فروشندگان و مصرف کنندگان بررسی می شود و کوشش می شود با تهیه گزارش های مفصل و مستند از نقش تفنگ در جامعه عشایری و فرهنگ بومی استان به مشکلات متعدد نظیر استفاده های غیر مجاز و تجارت های غیر قانونی اشاره شود.

همچنین از حضور یک کارشناس نظامی خبره برای روشن شدن قوانین وضع شده از طرف نیروهای مسلح بهره گرفته می شودو با نگاهی به بازارهای خرید و فروش اسلحه سراغ کسانی می رود که متهم به قاچاق اسلحه هستند و دلایل اسلحه هایی که توسط قوه قضائیه توقیف شدندنیز در این مستند بررسی میشود.

این مستند تلاش دارد با بهره گیری از تصاویر آرشیوی رشادت های عشایر در مبارزه با قشون رضا خان را به نمایش بگذارد. بررسی آثار استفاده غیر مجاز از اسلحه در شکار حیاط وحش از دغدغه های این اثر می باشد و با تهیه گزارش هایی از پرونده های این چنینی تفنگ را از این زاویه نیز بررسی می کند. در همین راستا با تهیه تصاویری از مراسمات مختلف آئینی و اسناد آرشیوی و عکس و متون, پدیده اسلحه در عصر معاصر را بررسی میشود. این مستند می تواند در میان انبوه جامعه عشایری کشور به خصوص مردم استان مورد توجه قرار گیرد

سال تولید: 1394/11/01

تهیه کننده: محمد سلیمی راد

کارگردان: محمد سلیمی راد

تصویربرداران: محمد سلیمی راد و رضا دانش پژوه

صدابردار: امید سبحانی

تدوینگر: بهنام پور شکیبا

گروه پژوهش: محمود سعیدی نسب،فروزان جاویدی و فهیمه قلی پور

مدیر تولید و برنامه ریز: رحیم دادوندجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
آقا اصلا تیراندازی تو عروسی چه معنی داره؟ احسان حسینی ۱۳۹۴/۱۲/۱۱ ۲۱:۰۹
تست نظر سیما صابری ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ ۰۹:۲۸

صابری
تست نظر سیما
+4 (4 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ ۰۹:۲۸
احسان حسینی
آقا اصلا تیراندازی تو عروسی چه معنی داره؟
+4 (4 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۱۲/۱۱ ۲۱:۰۹