Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

سیزده آبان تجلی همدلی و اراده ملی برای دستیابی به استقلال و آزادی

حوادث روز سیزده آبان تجلی همدلی و پایداری ملتی مسلمان و قهرمان برای دستیابی به قله های بلند استقلال و آزادی و پاسخ منفی به زیاده خواهی های بیگانگان است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران یاسوج، مردم مسلمان ایران اسلامی که با درس گرفتن از سرور آزادگان جهان امام حسین (ع) سال های طولانی در نبردی نابرابر با رژیم های ستمکار حاکم بر کشور خود به تنگ آمده بودند در 13 آبان سال 43 قدم های جدی و استوار خود را برای اعتراض یه تبعید پیر و مرشد زمان خود امام خمینی (ره) برداشت.

پس از اعتراض امام خمینی (ره) به قانون کاپیتولاسیون(مصون ماندن اتباع آمریکایی با وجود انجام هر خطایی و مجازات آنها بر اساس قانون کشور خود) رژیم دست نشانده بیگانگان او را به کشور ترکیه تبعید کرد و این حادثه سرآغاز مبارزات جدی و گسترده مردم جای جای ایران اسلامی در اعتراض به این تبعید بود.

13 آبان ماه سال 57 در حالی که مردم ایران و نسل جوان به ویژه دانش آموزان برای برچیدن آخرین پایه های رژیم پهلوی عزم خود را جزم کرده بودند ماموران ساواک به سوی مردم تیراندازی کردند در این حادثه 56 نفر شهید و صدها نفر دیگر مجروح شدند این حادثه تلخ در تاریخ مبارزات مردم ایران با فرمان امام خمینی (ره) روز دانش آموز نامگذاری شد.

واقعه تاریخ ساز دیگر 13 آبان در سال 58 با همت دانشجویان پیرو خط امام خمینی (ره) به تسخیر لانه جاسوسی بود که به گفته بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران انقلاب دوم نام نهاده شد.