Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

سر زبونی

سر زبونی


زبان لری همانند زبان فارسی نواده‌ای از زبان پارسی میانه است. و واژه‌های آن همانندی بسیاری با فارسی دارد. ریشه زبانهای ایرانی لری-بختیاری مانند زبان فارسی به پارسی میانه(پهلوی ساسانی) و از طریق پارسی میانه به پارسی باستان(زبان هخامنشیان) برمی‌گردد.
لری بویراحمدی یکی از شاخه‌های بزرگ گویش لری است که مردم استان کهگیلویه و بویراحمد صحبت می‌کنند.

هویت بومی استان کهگیلویه و بویراحمد دارای یک سری ویژگی های ذهنی همچون آگاهی جمعی و وفامندی و اراده بومی است که این عوامل انتزاعی همواره ثابت بوده و در همه حال هویت جمعی مشترک دارند. در کنار این عوامل ایستا یک سری عوامل پویا همچون گویش مشترک لری، میراث مشترک فرهنگی، تاریخی،  جغرافیایی و زیست بوم مشترک وجود دارد که سازه ای به نام هویت بومی را ساخته اند.

گویش مشترک لری به عنوان یکی از بازمانده های زبان پهلوی میانه یا پارسی دری به لحاظ بکر ماندن این منطقه و محفوظ ماندن نسبی آن از فرهنگ های دیگر در این استان تقریبا دست نخورده و منحصر به فرد باقی مانده است.

برجسته سازی نمادهای مشترک جامعه زمینه وحدت و یکسان سازی انگاره ها و باور های جامعه را فراهم می آورد که در این زمینه رسانه صداو سیما می تواند نقش مهم و موثری ایفا کند.

در همین راستان صدای مرکز کهگیلویه و بویراحمد در برنامه ای به نام "سرزبونی" به مدت 5 دقیقه به آموزش گویش لری می پردازد . در این برنامه به همه لهجه های گویش لری استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخته می شود. اصطلاحات ادبی، تاریخی فرهنگی و ضرب المثلها و عبارات خاص مورد بررسی قرار می گیرند. همچنین از کارشناسان آشنا به گویش لری با بیان مناسب در برنامه بهره گرفته می شود.

در این برنامه از کتابها، پایان نامه ها و پژوهشهای استان جهت هرچه غنی تر نمودن محتوا استفاده می شود.

یکی از گویش های استان گویش ترکی قشقایی است که در قسمتی از این برنامه به آن  نیز پرداخته می شود.

این برنامه هر روز ساعت  9 صبح از صدای شبکه استانی دنا پخش می گردد.

 

 

تهیه کننده: فرشید چتر آذر

کارشناس: فریدون داوری