جهش تولید | شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹

سرطان سینه پس از کبد شایع ترین نوع سرطان - نمایش محتوای خبر

 

 

سرطان سینه پس از کبد شایع ترین نوع سرطان

سرطان سینه پس از کبد شایع ترین نوع سرطان

سرطان سینه پس از سرطان کبد، از شایع ترین نوع سرطان در جهان است که از هر هشت خانم، یک نفر به آن مبتلا می شود.

خانم غفاری مختصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی این استان گفت: اندام سینه از نوعی غدد شیری و کانال های انتقال شیر تشکیل شده است که با افزایش بدون کنترل و نامنظم سلول های پوشش دهنده غدد شیر در کانال ها و ادامه دار شدن آن، با تکثیر در نقاط مختلف بدن از راه خون، سرطان آن به وجود می آید.

خانم غفاری با بیان اینکه ترکیبی از عوامل ژنتیک، محیطی و شیوه زندگی در ایجاد سرطان نقش دارد افزود: بعضی از این عوامل قابل اصلاح بوده و برخی دیگر نیز خارج از اراده افراد است و در زمینه سرطان پستان بیشتر عوامل خطر قابل اصلاح و پیشگیری است.

مهم ترین توصیه های خودمراقبتی برای پیشگیری از سرطان سینه

وی ادامه داد: برخورداری از وزن متعادل، پرهیز یا کاهش مصرف غذاهای پُر چرب، سرخ کرده، نمک زده و دارای مواد نگهدارنده، ترشی و کنسروها، افزایش مصرف میوه ها، سبزی ها، غلات و گوشت ماهی به دلیل افزایش سطح آنتی اکسیدان ها و کاهش بروز سرطان، فعالیت ورزشی دست کم ۳۰ دقیقه در روز، پرهیز از مصرف الکل و سیگار، شیردهی از پستان به فرزند شیرخوار، مشاوره با کارکنان مراکز بهداشتی در زمینه خطرات و مزایای مصرف قرص های ضدبارداری خوراکی و هورمون های جایگزین یائسگی، از مهم ترین نکات در پیشگیری از سرطان پستان است.

نشانه های سرطان سینه

خانم دکتر غفاری اضافه کرد: تغییر در ظاهر سینه از نظر قرینگی یا قوام و سفتی سینه ها، توده بدون درد در سینه یا زیر بغل، تغییرات پوستی سینه مانند پوست پرتغالی شدن، قرمزی پوست، ایجاد زخم، پوسته پوسته شدن و اگزما، تغییرات نوک سینه از نظر فرو رفتگی یا خراشیدگی، ترشحات بی دلیل و ادامه دار نوک سینه،از مهم ترین نشانه های ضایعات خوش خیم و بدخیم سرطان سینه است.

توصیه های خودمراقبتی برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه

وی به همه بانوان توصیه کرد: اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان دارید با کارکنان بهداشتی درباره گزینه های غربالگری خاص مشورت کنید.
این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه بانوان باید انجام تست های ژنتیک یا درمان پیشگیرانه را جدی بگیرید از آنان خواست نشانه های سرطان سینه را بشناسند و ماهانه پس از اتمام قاعدگی خودآزمایی سینه انجام دهند.
خانم غفاری گفت: در صورت وجود توده های مشکوک یا تغییرات پوستی در سینه ها، به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید.