Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

سدسازي راهكاري براي توسعه استان در بخش آب در كهگيلويه و بويراحمد

سد سازي و حفظ سد ها راهكاري براي توسعه استان كهگيلويه و بويراحمد در بخش آب است .

استان كهگيلويه و بويراحمد در حال حاضر جزء مناطق پرباران کشور مطرح است در حالیکه همچنان میلیاردها مترمکعب از آبهای جاری این استان به راحتی از منطقه خارج می شود تا کشاورزی در نقطه صفر باقی بماند و صنعت هم بهره ای از این نعمت خدادادی نبرد كه به گفته مدير عامل آب منطقه اي استان ميزان بهره برداري ازآبهاي سطحي در استان كمترازهفده درصد بوده در حالي كه حجم آبهاي سطحي در استان حدود يازده و نيم ميليارد مترمكعب است.

علي لطفي با بيان اينكه ميزان نزولات جوي در استان سالانه افزون بر هفتصدوسي پنج ميليمتر معادل سه برابر ميانگين كشوري است گفت: حجم آب تجديد شونده نيز در استان نه و دو دهم ميليارد مترمعكب است كه به دليل اختلاف ارتفاع زمين هاي كشاورزي با دشت ها و منابع مصرفي تاكنون استفاده مطلوبي از اين آبها نشده است.

لطفي گفت: حجم آب مهار شده و استحصالي از منابع آبي سطحي و زيرزميني استان حدود يك مميز شش دهم ميليارد متر مكعب است كه بر اساس برآورد كارشناسان افزون بر هشتادودو درصد ميزان آبهاي سطحي بدون استفاده از اين استان خارج مي شود.

استان كهگيلويه و بويراحمد هم اكنون داراي سه سد كوثر ، تنگ تكاب و سد شاه قاسم است كه سدهاي تنگ تكاب و شاه قاسم تنها براي گردشگري و مهار سيلاب ها بوده اما سد كوثر بر روي رودخانه زهره داراي بعد گردشگري ، كشاورزي و شرب است .

همچنين بيست و دو سد كوچك و بزرگ ديگر در استان در دست اجرا يا مطالعه هستند كه مي توان به سد تنگ سرخ ، چم شير ، دالون ، ايلي آباد ، سرپري و ... اشاره كرد .

رودخانه بشار ، مارون ، زهره ، خيرآباد از رودخانه هاي مهم استان هستند كه تنها بر روي زهره سد احداث شد و ساير رودخانه ها از استان خارج مي شوند .

كارشناس آب كهگيلويه مي گويد: وضعیت خروج میلیاردها مترمکعب از استان در حالیست که عدم مهار آبها موجب چالش جدی در حوزه صنعت، کشاورزی و آب شرب در یکی از پر آب ترین استانهای کشور شده است.

وي افزود: هم اکنون صدها روستای استان همچنان از نعمت آب شرب محروم هستند و و حدود 75 درصد اراضی کشاورزی این استان پرآب در کمال ناباوری دیم است تا هر ساله خشکسالی معیشت مردم این دیار را قربانی کند .

این در حالیست که به نظر می رسد رفع مشکل بیکاری استان را باید در توجه ویژه به بخش کشاورزی و منابع آب به عنوان پایه اقتصاد جستجو کرد به طوریکه کارشناسان امر معتعقدند که در یک فرصت کمتر از پنج سال می توان در این بخش اشتغالزايي بسيار بالايي ايجاد كرد و نرخ بيكاري را كاهش چشمگيري داد .

لطفي از استاندار و مجمع نمايندگان استان خواست تا بتوانند با رايزيني و چانه زني بيشتر مشكلات اعتباري طرح هاي مطالعاتي در استان را در بخش آب مرتفع كنند.
وي با بيان اينكه طرح هاي مطالعاتي و سدهاي موجود در استان هم اكنون به دليل كمبود اعتبار به كندي پيش مي رود ، افزود: اعتبارات كنوني تخصيص يافته حتي براي حقوق نگهبان اين سدها و طرح ها هم كافي نيست.

مديرعامل آب منطقه اي كهگيلويه وبويراحمد با اشاره به تعداد سدهاي موجود و ميزان پيشرفت فيزيكي آنها ، گفت: سد تنگ سرخ به عنوان يكي از مهمترين پروژه هاي بخش آب در اين استان است كه تنها براي احداث بدنه اين سد به اعتباري افزون بر186ميليارد تومان اعتبار نياز است ،سال گذشته نيز هجده ميليارد ريال به اين طرح اختصاص يافت كه تنها سي و سه درصد اين اعتبار جذب شد.

مديرعامل آب منطقه اي كهگيلويه وبويراحمد با اشاره به سد كوثر در گچساران نيز گفت: ميزان بهره مندي استان از اين سد بزرگ كمتر از پنجاه درصد است چرا كه در شرایط بارندگی، سیلاب‌های مخرب همراه با رسوبات ناشی از تخریب باعث رسوب گذاری اين سد و ساير سد ها می‌شود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در اين زمينه نسبت به تخریب عرصه‌های منابع طبیعی این استان هشدار داد و گفت: براي توسعه صنعت سد سازي استان بايد ابتدا از تخریب منابع طبیعی خودداري كنيم چرا كه اين تهدید جدی در کاهش عمر مفید سد‌ها را در آينده به دنبال دارد.

سعيد جوانبخت با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های پرآب کشور محسوب می‌شود، گفت: تخریب جنگل‌ها و مراتع سبب افزایش رواناب و کاهش نفوذ پذیری خاک شده می‌شود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویر احمد افزود: در شرایط بارندگی، سیلاب‌های مخرب همراه با رسوبات ناشی از تخریب باعث رسوب گذاری سد‌ها می‌شود.

جاودان بخت، اجرای همزمان پروژه‌های آبخیزداری و حفظ منابع پایه را از عوامل اساسی افزایش عمر مفید سد‌ها و کاهش رسوبات عنوان کرد و گفت: برای حفظ منابع پایه و جلوگیری از تخریب حوزه‌های آبخیز علاوه بر فعالیت‌های آبخیزداری، هماهنگی دستگاههای مختلف در انجام پروژه‌های عمرانی ضروری است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، مشارکت مردم در حفاظت از منابع طبیعی را از دیگر موارد حفظ و نگهداری از حوزه‌های آبخیز برشمرد .

به هر روی هر چند همین پروژه های کوچک سد سازی طي سالهاي اخير در كهگيلويه و بويراحمد کلید زده شد و سالهاست که تبدیل به حسرتی بزرگ به اندازه حدود 10 میلیارد مترمکعب آب خروجی از استان شد.

 

 

منبع: خبر مرکز