سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | شنبه، ۴ تیر ۱۴۰۱

راه یابی مستند تولید شبکه استانی دنا به جشنواره بین المللی - نمایش محتوای خبر

 

 

راه یابی مستند تولید شبکه استانی دنا به جشنواره بین المللی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد از راه یابی مستند مسابقه "چرنگ" تولید شبکه استانی دنا به جشنواره بین المللی ABU خبر داد.

امیر رئوف گفت: اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه موسوم به ABU با ۲۷۶ عضو از ۷۶ کشور جهان در چهار قاره و بیش از سه میلیارد مخاطب در کشورهای مختلف، بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین تشکل رادیو تلویزیونی در جهان به شمار می‌رود.

وی افزود: این اتحادیه از سال ۱۹۶۴ با هدف همکاری، هماهنگی، فعالیت‌های مشترک و رایزنی در حوزه‌های برنامه‌ای، فنی، آموزشی، ورزشی، حقوقی و نیروی انسانی در میان اعضا برای تقویت و توسعه رادیو تلویزیون‌های منطقه آسیا و اقیانوسیه فعالیت و شروع به کار کرده است.

مدیرکل صدا و سیمای استان ادامه داد: در بخش سرگرمی، مستند مسابقه "چرنگ" از مرکز کهگیلویه و بویراحمد توانست به این جشنواره بین المللی راه یابد.

رئوف با بیان اینکه این مستند به کارگردانی و تهیه کنندگی آقای امید حسینی فر در روستای گنجه ای شهر یاسوج تولید شده است، بیان کرد: هدف از ساخت این مستند حفظ و زنده نگه داشتن آداب و رسوم، بازی‌های محلی و بومی مبتنی بر محتوایِ سبک زندگی ایرانی اسلامی مردم کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

وی ادامه‌ داد: این مستند مسابقه ای در ۲۰ قسمتِ ۴۵ دقیقه‌ای؛ شامل ۹ آیتم و هفت لوکیشن تولید شده است.

رئوف بیان کرد: این مستند می کوشد تا در قالب مسابقه و سرگرمی، معرف فرهنگ کار و تلاش و همیاری، بازخوانی بازی های بومی فراموش شده و معرفی جاذبه های گردشگری استان باشد.

مدیر کل صدا و سیمای استان با بیان اینکه امسال این مستند در ارزیابی های سیمای استان ها  توانست رتبه۸۰ را در طبقه "ب" کسب کند، گفت: الحمدلله سبد رسانه کهگیلویه و بویراحمد در حوزه مستند بسیار غنی است که نمونه آن کسب سیمرغ بلورین توسط مستند احتضار در جشنواره بین المللی فجر بود.

وی تاکید کرد: شبکه استانی دنا در چند سال اخیر چند مستند مسابقه تحت عنوان چرنگ، رچ، کوچنی، علی البدل و علی کمک، ایلدخت و چویل را تولید کرده است.

مدیرکل صداوسیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: در مستند مسابقه "چرنگ" تلاش شده تا با فرهنگ سازی در مسائل مهم زیست محیطی و به شکل ویژه بحران آب و صرفه جویی منابع انرژی و طبیعی، ضرورت توجه به روند رو به رشد نابودی جنگل های زاگرس مورد توجه قرار گیرد.

نتایج نهایی آثار برگزیده جشنواره بین‌المللی ABU PRIZES ۲۰۲۲ شهریور سال جاری از سوی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا _ اقیانوسیه اعلام خواهد شد.