جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

راهنمای امنیت دیجیتال در دوران کرونا - نمایش محتوای خبر

 

 

راهنمای امنیت دیجیتال در دوران کرونا

 با توجه به حضور همه افراد جامعه در خانه ، برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض بیماری کرونا؛ کار، معاشرت و حتی آموزش به صورت آنلاین و در منزل انجام می‌شود. مجرمان سایبری هم، راهی برای بهره‌برداری از این اوضاع پیدا می‌کنند.

به طور ناگهانی، می‌بینیم که تمام زندگی ما به صورت آنلاین درآمده است. قبلاً هرگز دنیا و توانایی ما در برقراری ارتباط، معاشرت، کار و معامله به صورت آنلاین مورد توجه قرار نگرفته بود. اگرچه توانایی انجام این کار‌ها به صورت آنلاین باورنکردنی است، اما واقعیت این است که افراد این کار را انجام می دهند. اگر فرصتی برای سوءاستفاده از یک موقعیت برای فریب مردم، افشای اطلاعات شخصی یا سرقت پول وجود داشته باشد، می‌توانید مطمئن باشید مجرمان سایبری روی آن کار می‌کنند.

ما نمونه‌هایی از بدافزارهای مربوط به بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ ، با نام مستعار COVID-19 را مشاهده کرده ایم که را در پوشش برنامه‌های اطلاع دهنده ویروس کرونا منتشر شده بودند، اما موضوع فقط به همینجا ختم نمی‌شود.

the-top-streaming-apps-for-your-new-tv.jpg

سرویس‌های پخش آنلاین

در هفته‌های اخیر شاهد بالاترین سطح پخش آنلاین فیلم بوده‌ایم، میلیون‌ها نفر که معمولاً در کافه‌ها و رستوران‌ها معاشرت می‌کنند مجبور به ماندن در خانه شده‌اند، این امر باعث شده تا سرویس‌های پخش آنلاین تحت فشار بسیار زیادی قرار بگیرند، تا جایی که برخی از شرکت‌های بزرگ، کیفیت محتوا را کاهش داده و سعی می‌کنند سرعت را به حداقل برسانند. با این وجود، بدون شک برخی از افراد به دنبال راه‌های جایگزین برای دسترسی به محتوای آنلاین هستند.

به هر حال، دور زدن پورتال‌های محافظت کننده از سرویس‌های پخش فیلم‌ها، بازی‌ها و سایر نمایش‌های محتوا به دست مجرمان سایبری انجام می‌شود. گرچه پیدا کردن منابع محتوای دیگر می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد، ما توصیه می‌کنیم صبور باشید. به سرویس‌های پخش مطمئن بپیوندید و برای استفاده از سیستم پخش آنلاین موارد ایمنی را دنبال کنید:

-    از منابع قابل اعتماد، خدماتی که اشتراک آن‌ را تهیه کرده‌اید استفاده کنید. قبل از بارگیری هر چیزی، نوع فایل، آدرس  و نام شرکت را بررسی کنید. وب‌سایت‌های جعلی ممکن است دقیقاً مثل نمونه اصلی به نظر برسند، اما تفاوت‌هایی برای تشخیص شما وجود دارد.

-    به پسوند فایل‌های بارگیری شده توجه کنید. فایل‌های ویدیویی نباید با .exe خاتمه شوند.

-    در صورت استفاده از تورنت بسیار مراقب باشید. به عنوان مثال در مورد فایل‌های قابل بارگیری نظرات را بررسی کنید، اگر می‌بینید که نظرات منفی است، احتمالاً در حال مشاهده یک بد افزار هستید.

-    از دستگاه‌هایی که برای پخش استفاده ‌کنید محافظت کنید و به محض ایجاد به‌روزرسانی مربوط به سیستم‌عامل و برنامه‌ها، آن‌را اعمال کنید.

-    از اجرای فایل‌های پیوستی که وعده مشاهده محتوا را دارند، خودداری و در مورد صحت محتوا شک کنید. به عنوان مثال اگر مطمئن نیستید که در واقع آن فایل وجود داشته باشد،  با شرکت ارائه دهنده خدمات خود مشورت کنید.

-    در صورت امکان برای پرداخت، از کارت اعتباری استفاده کنید، اما از ذخیره اطلاعات کارت در سایت خودداری کنید.

-    برای هر یک از حساب‌های آنلاین خود از یک رمزعبور منحصر به فرد و پیچیده اختصاص دهید.

eshop1.jpg

خرید کردن

تقاضا برای خدمات خرید آنلاین در حال افزایش است زیرا مردم به دنبال خرید مواد غذایی، سرگرمی و سایر کالاها بصورت آنلاین هستند. این موضوع و همچنین پیشنهادات مطلوب از خرده فروشان که سعی می‌کنند از زیان مالی جلوگیری کنند، مورد سوءاستفاده مجرمین در فضای‌مجازی قرار می گیرد.

در این مدت شاهد افزایش متناوب بدافزارهای مربوط به خرید و حملات فیشینگ مربوط به سایت‌های فروشگاهی هستیم، زیرا مجرمان آنلاین دوست دارند از این فرصت سوءاستفاده کنند و معامله‌هایی که غالباً صحت ندارد را صحیح جلوه دهند. به همین دلیل، ما به مصرف‌کنندگان توصیه می‌کنیم بسیار هوشیار باشند و هنگام خرید آنلاین و باز کردن ایمیل دریافتی از خرده فروشان آنلاین این نکات را به خاطر بسپارید:

-    در معاملات که به نظر می‌رسد خیلی خوب هستند ، احتیاط کنید.

-    به جای کلیک روی پیوندها در ایمیل ، آدرس سایت را در مرورگر خود تایپ کنید.

-    هنگام پرداخت ، علامت قفل سبز و وجود  HTTPS را در نوار آدرس بررسی کنید. البته بخاطر داشته باشید که این قفل فقط در صورت درست بودن آدرس وب‌سایت به معنای ایمنی است، بنابراین آدرس هم بررسی کنید.

-    برای محافظت در پرداخت اضافی از کارت اعتباری به جای کارت اصلی استفاده کنید.

-    از ذخیره اطلاعات کارت خود در وب سایت خودداری کنید.

-    از دستگاه‌های مورد استفاده برای خرید محافظت کنید و اطمینان حاصل کنید که در اسرع وقت به روز رسانی‌ها را اعمال می‌کنید.

-    برای هر یک از حساب‌های آنلاین خود از یک رمزعبور منحصر به فرد و پیچیده استفاده کنید.

fakenews.jpg

اخبار جعلی

اخبار جعلی چیز جدیدی نیست؛ ما در گذشته دیده‌ایم که چگونه بر رویدادهای مهم تأثیر گذاشته است. با این حال، در طول بحران‌های ملی و جهانی، مسئله و تأثیر انتشار اخبار جعلی از همیشه جدی‌تر است. در این زمان، توجه به منبع اطلاعات قبل از به اشتراک‌گذاری یا باور آن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ما قبلاً مشاوره‌های بهداشتی بدی راجع به داروهای ضد التهابی در رسانه‌های مختلف از جمله واتس‌اپ و شبکه‌های اجتماعی و حتی از طریق سایت‌های خبری معتبر آنلاین منتشر دیده‌ایم. تکثیر اخبار جعلی فقط تلاش‌ها را برای انتشار اطلاعات و توصیه‌های مفید و ضروری کندتر می‌کند. به همین دلیل، ما توصیه می‌کنیم افراد نسبت به تأیید اطلاعاتی که مشاهده می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند دقت کنند تا از بازنشر اخبار جعلی خودداری کنید.