Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

حوادث مرگبار ناشی از گاز گرفتگی

کم توجهی به فرهنگ ایمنی مصادیق وقوع حوادث مرگبار ناشی از گاز گرفتگی

کم توجهی به فرهنگ ایمنی عامل وقوع بسیاری از حوادث اجتماعی است، وقوع حوادث مرگبار ناشی از گاز گرفتگی یکی از مصادیق این مقوله ی تلخ است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران یاسوج ، اگر چه مخاطره ی پدیده گازگرفتگی همواره در آغازفصل سرما هشدار داده می شود،با این وجود باز هر چند مدت یکبار تکرار این حوادث ناگوار ریشه در ضعف فرهنگ ایمنی در استفاده از گاز و نصب وسایل گرمایشی دارد.

دراستان کهگیلویه و بویراحمد با کمتر از یک درصد جمعیت کشور سال 91 هفت نفر براثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند که این بیانگر بی توجهی به مقوله ایمنی درخصوص مخاطره ی مسمومیت با گاز است.

برخی مواقع بروز حادثه مرگ دانشجوی نخبه، زوج جوان و دیگر حوادث از این قبیل در حالی برای خانواده ها و همنوعان رنج آور می شود که پوسیدگی شیلنگ گاز اتصالی بخاری که قیمت آن کمتر از یکهزار ریال است، عامل بروز حادثه اعلام می شود.

مسدود بودن دریچه شبکه تخلیه هوای ساختمان عامل دیگری است که گاهی یک خانواده را به کام مرگ می برد زیرا هنگام اتصال بخاری پس از چند ماه از فصل گرما در سایه غفلت از ایمنی هیچکدام از اعضای خانواده زحمت رفتن به پشت بام و تست وضعیت تخلیه لوله بخاری تعبیه شده در ساختمان را به خود نمی دهند.

غیراستاندارد بودن بخاری و قطع لحظه ای جریان گاز و عمل نکردن سنسور بخاری عامل دیگری از مسمومیت با گاز است که خاستگاه بروز تمامی این موارد و دیگر موارد مشابه تکرارپذیر و کمتر جدی گرفته شده ریشه در ضعف فرهنگ ایمنی دارد.

امرالله و فردین لایقی پدر 30 ساله و کودک 3 ساله گچسارانی اسفند ماه پارسال، شب درحالی به بستر خواب رفتند که برای فردا و فرداهای دیگرشان صدها آرزو و امید داشتند؛اما هرگز از خواب بیدار نشدند.

یک عضو خانواده این دو قربانی قاتل نامرئی گفت: هرگز تصور نمی کردم کمترین بی دقتی اینگونه حادثه تلخی را برای یک خانواده بوجود آورد و تمامی شادی و آرامش آنها به یکباره به داغ ماندگاری تبدیل شود.

وی رطوبت ساختمان و گرفتگی مسیر لوله بخاری را علت این حادثه ذکر کرد و افزود: رعایت اصول فنی در شبکه های تخلیه گاز ویژه لوله بخاری و نصب وسایل گرمایشی باید بیش از پیش با حساسیت مورد توجه خانواده ها قرار گیرد.

مدیر روابط عمومی اورژانش 115 کهگیلویه و بویراحمد دراین باره می گوید: برخی از حوادث علاوه بر بی توجهی به فرهنگ ایمنی به مقوله عدم اطلاع رسانی از نحوه ی مسمویت با گاز برمی گردد.

محمدرضا قنبری اظهار کرد: پارسال در یک حادثه چند عضو یک خانواده حاشیه شهر یاسوج دچار مسمویت با گازمنواکسید کرین شدند که این نوع مسمومیت براثر حمام پشت سر هم اعضای این خانواده پرجمعیت و کارکرد بیش از حد آبگرمن رخ داد.

وی بیان کرد: زیاد فعال شدن سیستم گرمایشی آبگرمکن باعث تولید بیش از حد گاز و عدم کشش آن از طریق لوله انتقال هوای آبگرمکن،موجب انتشار گاز به فضای خانه و ایجاد مسمومیت اعضای خانواده شده بود که با اطلاع همسایگان و اقدام به موقع اورژانش جان آنها از خطر نجات یافت.

این کارشناس اورژانس 115 نقش رسانه ها در آموزش همگانی مقوله ایمنی و بویژه فرهنگ استفاده از وسایل گرمایشی را مهم برشمرد.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه و بویراحمدگفت: توجه به سه نکته مهم در خرید بخاری گازی از جمله علامت استاندارد،داشتن سنسور حرارتی و ODS ضروری است.

محمدمحمدی تصریح کرد: سیستم ODS در صورت نشست گاز بخاری و سنسور حرارتی بخاری در صورتی که تخلیه دود مشکل داشته باشد،به صورت اتوماتیک بخاری را خاموش می کند.

وی با بیان اینکه بخاری غیراستاندارد در بازار به لحاظ نظارت دیگر عرضه نمی شود، گفت: ولی کیفیت بخاری های استاندارد طبقه بندی است و بهترین راهکار برای ایمنی خرید کالایی است که تمام نکات ایمنی را داشته باشد.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه همه ساله در فصل سرما شماری از افراد بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست می دهند، گفت: رعایت نکات ایمنی در راه اندازی وسایل گرمایشی مهمترین عامل پیشگیری از وقوع این نوع حوادث است.

دکتر کامروز امینی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران یاسوج با بیان اینکه نشت گاز خطرناک منو اکسید کربن همواره افراد زیادی را به کام مرگ برده است افزود: پارسال در کهگیلویه و بویراحمد هفت نفر بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند.

وی اظهار کرد: از این تعداد پنج نفر در شهرستان های بویراحمد و دنا و دو نفر نیز در گچساران بود که قربانیان این نوع مرگ خاموش شامل پنج مرد و دو زن بود.

وی علایم مسمومیت با گاز منوکسیدکربن را شامل سردرد، تهوع، خستگی، گیجی، بی قراری ، خواب آلودگی، تنفس های سخت و کاهش هوشیاری اعلام کرد و گفت: در چنین مواقعی باید فرد مسموم را به هوای آزاد رساند و به اورژانس اطلاع داد.

وی رعایت نکات ایمنی و اطمینان از سلامت وسایل گرمایشی ازسوی خانواده ها برای کاهش هر چه بیشتر مرگ و میر ناشی از گاز گرفتگی را ضروری خواند.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد اظهارامیدواری کرد: امسال در فصل سرما با اطلاع رسانی رسانه ها و رعایت کردن نکات ایمنی و استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد از سوی خانواده ها در این استان اتفاق ناگواری رخ ندهد.