Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

تعیین حریم آثار تاریخی ثبت شده

تعیین حریم آثار تاریخی ثبت شده


 

 

معاون امور مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از حفظ حریم آثار باستانی و تاریخی به عنوان ضروریات نگهداری از آنها یاد کرد و گفت: تاکنون 10درصد آثار تاریخی ثبت شده در کشور تعیین حریم شده است.

اسدالله درویش امیری در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران یاسوج افزود:بیش از یک میلیون و 200 هزار اثر باستانی و تاریخی در کشور وجود دارد که از این تعداد 33 هزار مورد شامل محوطه و اثر تاریخی ثبت ملی شده است.

وی با بیان اینکه وجود این آثار نشان دهنده قدمت و تاریخ کهن ایران است، اظهار کرد: 750 مورد از آثار ثبت ملی مربوط به کهگیلویه و بویراحمد است.

درویش امیری عنوان کرد: آثار ثبت شده در کشور مربوط به هفت هزار سال پیش تا 60 سال اخیر به یادگار مانده است.

وی ابراز داشت: فراهم کردن زیرساخت ها موجب توسعه صنعت گردشگری،ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی خواهد شد.

درویش امیری به صدور چهار هزار موافقت نامه اصولی درحوزه گردشگری در سال های 87 تا 90 اشاره کرد و گفت: خروجی این موافقت نامه های اصولی 256 مصوبه بوده که از سوی بانک های عامل حاصل شد.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: با وجود بیش از سه هزار و 750 موافقت نامه اصولی در دست مردم امکان اجرای طرح های آنان در حوزه گردشگری وجود ندارد.

درویش امیری به بیان کرد: با توجه به شرایط جدید در روابط خارجی و تعامل دولت تدبیر و امید با سایر کشورهای جهان باید از این فرصت برای جذب گردشگران خارجی و رونق اقتصادی کشور استفاده بهینه کرد.