Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

بي توجهي به فرهنگ ايمني، سريال تكراري مرگ هاي خاموش

گاز گرفتگی نیز همانند تصادفات رانندگی و غرق شدگان در دریا یکی از دلایل عمده مرگ و میرها در کشور است که هر سال با شروع فصل سرما، قربانیان زیاد ی را می گیرد .

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور طی سال گذشته هفتصد و هشتاد و دو نفر که پانصد و شصت و شش نفر آن ها مرد و دويست و شانزده نفر آن ها زن بودند به علت مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند.

دكتر صداقت كيش در ياسوج گفت: گاز منواکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

وي با بيان اينكه استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند افزود: از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما دويست و پنجاه برابر بیش از اکسیژن می باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت شده و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می نماید که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

در استان كهگيلويه و بويراحمد از سال هشتادو پنج تا سال پايان زمستان فصل سرما در پارسال بيش از 20 نفر به دليل گازگرفتگي جان خود را از دست داند که این بیانگر بی توجهی به مقوله ایمنی در زمینه مسمومیت با گاز است. اين در حالي است كه امار گازگرفتگي در استان بيش از اين است چرا عكس العمل به موقع موجب نجات جان بيش از 50 نفر شده است.

در گفتگو با خانواد متوفيان ( به دليل گازگرفتگي ) دلايلي از جمله پوسیدگی شلنگ گاز اتصالی بخاری، مسدود بودن دریچه شبکه تخلیه هوای ساختمان ،غیراستاندارد بدون بخاری و قطع لحظه ای جریان گاز و عمل نکردن سنسور بخاری از جمله عوامل مرگ بستگان و داغدار كردن آنها عنوان شد كه مدير روابط عمومي اورژانس 115 استان همه اينها را ضعف فرهنگي ايمني در بين مردم عنون كرد و گفت:‌برخی از حوادث علاوه بر بی توجهی به فرهنگ ایمنی به مقوله عدم اطلاع رسانی از نحوه مسمومیت با گاز ارتباط دارد.

محمدرضا قنبری نقش رسانه ها در آموزش همگانی مقوله ایمنی و بویژه فرهنگ استفاده از وسایل گرمایی را مهم برشمرد.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه وبویراحمدگفت: توجه به سه نکته مهم در خرید بخاری گازی از جمله علامت استاندارد، داشتن سنسور حرارتی و او دي سي ضروری است.

محمدمحمدی با بيان اينكه سيستم اودي سي در صورت نشست گاز و سنسور حرارتی بخاری در صورتی که تخلیه دود مشکل داشته باشد،به طور اتوماتیک بخاری را خاموش می کند.

وی با بیان اینکه بخاری غیراستاندارد در بازار به لحاظ نظارت دیگر عرضه نمی شود گفت: ولی کیفیت بخاری های استاندارد طبقه بندی است و بهترین راهکار برای ایمنی خرید کالایی است که تمام نکات ایمنی را داشته باشد.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد گفت: رعایت نکات ایمنی در راه اندازی وسایل گرمایی مهمترین عامل پیشگیری از وقوع این نوع حوادث است.

دکتر کامروز امینی علایم مسمومیت با گاز منواکسیدکربن را شامل سردرد، تهوع، خستگی، گیجی، بی قراری ، خواب آلودگی، تنفس های سخت و کاهش هوشیاری اعلام کرد و گفت: در چنین مواقعی باید فرد مسموم را به هوای آزاد رساند و به اورژانس اطلاع داد.
وی رعایت نکات ایمنی و اطمینان از سلامت وسایل گرمایی ازسوی خانواده ها برای کاهش هر چه بیشتر مرگ و میر ناشی از گاز گرفتگی را ضروری خواند.
مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد اظهارامیدواری کرد: امسال در فصل سرما با اطلاع رسانی رسانه ها و رعایت کردن نکات ایمنی و استفاده از وسایل گرمایی استاندارد از سوی خانواده ها در این استان اتفاق ناگواری رخ ندهد.

توجه به این نکته ضروری است که آموزش صحیح از طریق رسانه‌های گروهی ، تولید و پخش برنامه‌های آموزشی در مورد ایمنی ، نحوه درست استفاده از وسایل گازسوز و هشدارهای کارشناسان می‌تواند به آگاهی خانواده ها و پیشگیری از این گونه حوادث کمک کند.