Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

بيمه كشاورزي راهكاري اجتناب ناپذير براي دستيابي به توسعه پایدار

بيمه كشاورزي راهكاري اجتناب ناپذير براي دستيابي به توسعه پایدار در كهگيلويه و بويراحمد است .

کشاورزان در جریان فعالیتهای کشاورزی خود با خطرهای مهمی مواجه‌اند و برای اجتناب از خسارت‌های ناشی از این خطرها به کمک‌های دولت یا سایر روشهای جبران خسارت نیاز دارند كه كارشناسان معتقدند بازار بیمه می‌تواند راه حل مناسبی برای تثبیت محصولات کشاورزی درآمد کشاورزان باشد.

مدير صندوق بيمه محصولات كشاورزي کهگیلویه و بویراحمد گفت : اين استان با داشتن 50 هزار هکتار باغ و تولید سيصد هزار تن میوه در سال و حدود يك ميليون تن انواع محصولات زراعي  حدود یک درصد مجموع تولید کشور را داشته ولی به علل گوناگون طي دو سال گذشته 30 درصد از باغات استان در اثر سرمازدگی، بارش تگرگ و طوفان و سایر عوامل خسارت زا دچار خسارت شده اند؛ به همین علت، ضرورت دارد تا نقش بیمه در این استان پررنگ تر شود.

روح الله فلاحت كارشناس كشاورزي و بيمه گذار در شهرستان كهگيلويه مي گويد: بيمه كشاورزي نوعي بيمه است كه به موجب آن محصولات كشاورزي در مقابل خطرات كشاورزي و بيماريهاي نباتي و حوادثي مانند آتش سوزي تضمين قرار مي گيرد و خسارت مالي وارده به كشاورز، بيمه گذار، تا ميزان مورد تعهد بيمه گر جبران مي شود.

در بخش كشاورزي استان نيز با توجه به استعداد بارش كم در بسياري از نواحي اين منطقه بخصوص نواحي گرمسيري و احتمال زياد وقوع خشكسالي و همچنين با عنايت به اينكه اكثر كشاورزان اين منطقه خصوصا گندمكاران ديم كار مي باشند احتمال ريسك توليد و متعاقب ان ريسك درآمد در اين حوزه زياد مي باشد.

علي محمدي باغدار و گندم كار كهگيلويه اي مي گويد:از آنجائيكه اكثر كشاورزان اين شهرستان از سطوح پائين درآمدي و معيشتي برخوردار بوده، بنابراين مخاطرات طبيعي مي تواند خسارات جبران ناپذير معيشتي بر آنها وارد نمايد كه بيمه محصولات مي تواند راهگشا و راهكاري براي جبران اين خسارت هاي احتمالي باشد.

ديگر كشاورزان هم با ابراز نگراني از پرداخت غرامت به موقع توسط نهاد هاي حمايتي و بيمه گذار عنوان كردند : خيلي از كشاورزان و باغداران در مورد بيمه اطلاعات كافي ندارند و يا اينكه از بضاعت مالي پايين برخورداند به همين دليل نسبت به بيمه باغها و اراضي زراعي خود اقدام نمي كنند .

مدير كل كشاورزي استان با بيان اينكه بيمه محصولات كشاورزي راهكاري اجتناب ناپذير براي دستيابي به توسعه پایدار در این حوزه است گفت: ناپايداري طبيعت و ماهيت متغير و پيش بيني ناپذيري پديده ها و حوادث طبيعي، هر ساله شرايط خاصي را براي بخش كشاورزي ايجاد می کند.

آقاي موسوي با اعلام اینکه فعالیت كشاورزي سرشار از مخاطرات است، افزود: در اين فعاليت انواع مخاطرات طبيعي، اجتماعي، اقتصادي و شخصي دست به دست داده و مجموعه شكننده و آسيب پذيري را براي توليد كنندگان فراهم می سازنند.

مدیر امور شعب بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: حق بیمه پرداختی از سوی کشاورزان به صندوق بیمه سه میلیارد و دويست میلیون تومان بوده در حالی که 17 میلیارد تومان غرامت به کشاورزان خسارت دیده در سال زراعي جديد پرداخت شده است.

وی گفت: به محصولاتی همچون زراعت با هفتادوهفت هزار هکتار، باغ با ده هزار هکتار، دام با دويست و هشت هزار رأس، مرتع با سصدو16 هزار هکتار و آبزیان با بيست وسه هزار متر مربع غرامت پرداخت شد.مدیر امور شعب بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد:هفتاد و چهار هزار نفر کل افراد بیمه گذار در استان هستند که شصت و نه هزار و هفتصدونودوهفت نفر خسارت دیده اند.

رمرودی با بیان این مطلب که يكصدوده کارگزار  صندوق بیمه محصولات کشاورزی در استان وجود دارد، گفت: سي نفر نیروی اداری نیز در این خصوص فعالیت دارند. همچنین ده دفتر اصلی و دو دفتر فرعی در استان به مردم خدمات می دهند.

مدیر امور شعب بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: چهل محصول زراعی، باغی، دامی، مرتعی، طیور و ماهی مشمول بیمه می شوند که در این استان شانزده محصول با شصت و هفت گزینه بیمه می شوند و گزینه ها با توجه به شرایط و موقعیت هر منطقه مشخص خواهند شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: فرهنگ بیمه انواع محصولات کشاورزی در این استان چندان مطلوب و رضایت بخش نیست و باید برای ترویج روزافزون آن اقدام شود.

سید موسی خادمی افزود: مشکلات مربوط به بیمه محصولات کشاورزی این استان و راهکارهای رفع آنها شناسایی و هر چه سریعتر پیگیری شود كه این مسوولیت مهم بر عهده سازمان جهاد کشاورزی، اتاق بازرگانی و صندوق بیمه محصولات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد است.

مدیر امور شعب بانک کشاورزی اعطای تسهیلات ارزان‌ قیمت را از راهکارهای جذب سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: لازمه این امر، ترویج فرهنگ اقتصادی در ابعاد مختلف بخش کشاورزی است تا سرمایه‌گذاران در حوزه زیرساخت‌های حیاتی کشور سرمایه‌گذاری کنند.

موسي رمرودي  ارتقای سطح درآمدهای زندگی روستایی و گسترش بیمه کشاورزان را از جمله اهداف و سیاست‌های بخش کشاورزی دانسته و گفت: با توجه به اینکه بخش کشاورزی از فراز و نشیب‌ها و ریسک‌پذیری بالایی برخوردار است می بایست بیمه کشاورزان را توسعه دهیم تا این قشر با آرامش خاطر و امنیت اقتصادی و روانی تولید را ادامه دهند.

وي گفت: سطح بیمه محصولات كشاوزي پایین است به دلیل اینکه کشاورزان هنوز به اهمیت بیمه پی نبرده‌اند و خطرات بخش کشاورزی برایشان ملموس نیست.

وی مقرون به صرفه نبودن ساز و کار بیمه، بی توجهی کشاورزان به اهمیت بیمه و ملموس نبودن خطرات بخش کشاورزی را از جمله دلایل پایین بودن سطح بیمه کشاورزان عنوان کرد و گفت: کشاورزان و بیمه هر دو می بایست با یک مکانیزم پیش بروند.

رمرودي مدير صندوق بيمه محصولات كشاورزي استان توسعه بيمه از طريق معرفي محصولات و روشهاي جديد بيمه اي ، گسترش تعداد عوامل خطر ، ارتقاء كيفيت نظارت را از جمله راهكارهاي توسعه اين صنعت نه تنها در استان بلكه در كشوردانست.