Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

بر آستان دوست

بر آستان دوست


این برنامه ویژه اذان صبح می باشد و عموم مردم مخاطب این برنامه می باشند. ترویج نماز اول وقت، بالا بردن اطلاعات دینی و توجه به قرآن و معارف دینی از اهداف مهم تولید این برنامه می باشد. این برنامه علاوه بر پخش اذان صبح بخش های مختلفی نیز دارد.

-     معراج مومن: بسته سه دقیقه ای با آرم و صدایی متفاوت با موضوع نماز می باشد و از ایات و روایات با موضوع نماز بهره گیری شایسته به عمل می آید.

-          برآستان نهج البلاغه: بخشی که بعد از اذان صبح و دعا پخش می شود.

-          تفسیر کوتاه قرآن: هر روز یک تفسیر کوتاه از قرآن در این برنامه پخش می شود.

-          کلمات قصار: این بخش نیز با اجرای گوینده ای متفاوت تولید می شود.

در این برنامه در بخش تلاوت قرآن تنوع در نظر گرفته می شود به گونه ای که تا پایان سال حداکثر آیات قرآنی پخش شوند. در مناسبت ها حتی الامکان از آیات موضوعی متناسب استفاده می شود. همچنین ترجمه آیات، نام فارسی و شماره آیات نیز در برنامه اعلام می شود. در بخشی از برنامه نیز احکام کوتاه دیده شده است.

اوقات شرعی همه شهرستانها نیز در برنامه اعلام میشود.

بخشی دیگر از بنامه استفاده از کلام حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری با موضوع نماز می باشد.

این برنامه هر روز صبح از ساعت 4:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه استانی صدای دنا پخش می شود.

نماز، پاسخ به فطرت تشنه آدمي است. نماز، تسليم بي چون و چرا در برابر معبود و قدم نهادن در راهي است كه كمال و سعادت را به ارمغان مي آورد. نماز، انسان را به معراج مي برد و او را كامروا مي سازد. نمازگزار، نردبان تعالي را مي پيمايد و پيوند با پاكي و روشنايي را مي آزمايد.

نماز را بايد عاشقانه نجوا كرد؛ چون گلي خوش بو آن را بوييد؛ در اقيانوس بي كرانش غور كرد؛ گوهرهاي رضا و وصل را در جوار آن به دست آورد و از معاني لطيف و دلپذيرش بهره گرفت.

كسي كه بر خاك مي افتد، از غرور و بلند پروازي دوري مي جويد؛ در تب و تاب مناجات با معبود دست و پا مي زند؛ در سايه عبوديت آرامش مي يابد و در كرانه قرب و ابديت، عاشقانه پهلو مي گيرد. نمازگزار، ديوار فاصله ها را فرو مي ريزد و شهد بندگي را مي چشد.

خارج شدن از دايره بندگي چه كشنده و دردناك است. خروج از بندگي، پيوستن به گروه گمراهان است. بريدن از معبود، بي خبري و غفلت به دنبال دارد. پس بايد با گلبانگ اذان، به اصل و فطرت خويش بازگشت و به جاده سلامت و صراط مستقيم درآمد و بنده خوب خدا شد.

وظيفه وجداني و ايماني هر انسان، نجات هم نوع خويش از گمراهي است. امر به معروف و نهي از منكر، يكي از ساز و كارهاي هدايت و سازندگي و توصيه به نيكي و خوبي هاست كه مسلمانان و نهادهاي فرهنگي در جامعه ديني اين رسالت را به دوش مي كشند.

بي شك، توجه به امور مذهبي در رسانه ها، موهبتي الهي است كه خداوند در پرتو پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي به رهبري حضرت امام خميني رحمه الله به اهل ايمان ارزاني داشته است. در اين ميان، غفلت زدايي و راه نمايي از وظايف اصلي رسانه ديني است. ازاين رو، انتظار مي رود رسانه ملي براي احياي فرهنگ ديني در همه ابعاد بكوشد.

نماز به دليل ويژگي هاي خاص خود، برترين و بهترين عبادت نزد خدا به شمار مي آيد، مانند: جامع بودن در ميان عبادت ها، تعطيل نشدن در هيچ حال و شرايطي، وجوب آن در تمام اديان الهي، سفارش و اهتمام انبياي الهي به آن، تكرار روزانه، نشانه اسلامي بودن، وسيله قرب الهي و معراج مؤمن بودن، نور چشم پيامبر و معيار قبولي و ردّ اعمال بودن، بازدارندگي از فحشا و منكر. چنين عبادت ممتازي، آثار بي شماري براي دين و دنياي فرد و جامعه دارد و ترك آن نيز پي آمدهاي نامطلوبي به همراه خواهد داشت. با اين همه، نماز هنوز جايگاه مناسب و شايسته خود را در جامعه ديني نيافته است و نسل نو شناخت كمتري از آن دارد كه اين، زنگ خطر و هشداري بسيار بزرگ است.

ازاين رو، مسئولان و دردمندان دين و اصحاب رسانه در درجه اول، به شناخت و درك عميق نماز و در درجه دوم، همتي بزرگ و تلاشي گسترده براي تبليغ و تعليم نماز در جامعه نياز دارند تا بتوانند با روش هاي مناسب، نسل قديم وجديد را به درك و عمل به نماز هدايت كنند. ناگفته پيداست از اصول هدايت اين است كه هدايتگر بايد خود هدايت يافته باشد. چه بسا وجود برنامه هاي منافي با اهداف نماز و نمازگزاري، تأثير برنامه هاي مروّج نماز را كم رنگ و بي اثر سازد. به همين دليل، برنامه ريزان و برنامه سازان بايد با درك درست و نگاه واقع نگرانه به اين مقوله معنوي، در نشست هايي با متفكران و متوليان مذهبي براي رشد و ارتقاي برنامه هاي جذاب مذهبي به ويژه در اوقات نماز بكوشند.