Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

برگزاری نشست کارگروه میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد

برگزاری نشست کارگروه میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد


استاندار كهگیلویه و بویراحمد احداث طرح باغ موزه دفاع مقدس در استان را یكی از نیازهای اساسی برای تبیین و انتقال فرهنگ و ارزش های دوران هشت سال دفاع مقدس به نسل امروز عنوان کرد.

آقای صابری در دومین نشست کارگروه میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد زمین در نظر گرفته شده برای احداث این باغ را 40هكتار اعلام کرد و گفت: برای شروع کار اجرایی این طرح نیز اعتباری افزون بر 10میلیارد ریال پیش بینی شده كه به محض ارایه طرح و نقشه از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان این میزان اعتبار تامین خواهد شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ارتباط با جذب گردشگر در استان گفت: تنگ سولک و تاریخ تنگ تامرادی شرایط کافی برای ثبت جهانی شدن را دارا هستند که باید برای این کار همت به خرج داد.

وی  از ثبت جهانی 'تنگ سولك' در پنج كیلومتری شهر لیكك مركز شهرستان بهمئی تا آینده ای نزدیك خبر داد و گفت: ثبت این اثر تاریخی و ارزشمند در معرفی هرچه بیشتر استان نقشی تعیین كننده دارد.

وی گفت: با توجه به بررسی های انجام شده تنگ سولك یكی از آثار گرانبهای تاریخی مربوط به دوره اشكانیان است كه با توجه به نقوش برجسته و كتیبه های باقی مانده از این اثر می توان اطلاعات تاریخی فراوانی از آن دوران كسب كرد.

تنگ سولك در غرب تنگ بجك و در نزدیكی شهر لیكك از توابع استان كهگیلویه و بویراحمد و در حدود 45 كیلومتری غرب بهبهان قرار دارد و در سال 1316 به ثبت ملی رسیده است.

استاندار كهگیلویه و بویراحمد ساماندهی طرح جامع آبشار یاسوج را ضروری دانست و افزود: هرگونه تغییر كاربری و طرح های عمرانی در این آبشار می بایست در قالب این طرح جامع انجام شود.

وی با بیان اینكه طرح های عمرانی در حال انجام در آبشار یاسوج به هیچ وجه توجیه فنی نداشته است ، افزود: بسیاری اقدامات انجام شده بر اساس یك نگاه مقطعی و سطحی بوده است.

استاندار كهگیلویه و بویراحمد از احیا و پاسداشت حادثه 'تنگ تامرادی' به عنوان یكی از ارزش ها و افتخارات تاریخی در این استان خبر داد و گفت: این جنگ نمادی از شجاعت ، غیرت و سلحشوری ایل شجاع بویراحمدی در مقابل طاغوت و حكومت رضاه شاه قلمداد می شود و چنین حادثه عظیمی باید به گونه ای شایسته در تاریخ پرافتخار كشور و این استان باقی بماند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که در برخی نقاط کشور حالت ماندگاری به خود گرفته و منطقه را به همه معرفی خواهد کرد ثبت جهانی کردن آداب و رسوم، اماکن و مناسبت‌ها می‌باشد.