Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

بررسی محصولات باغی در كهگيلويه و بويراحمد

استان کهگيلويه و بويراحمد با وسعتي حدود 15504 کيلومتر مربع، در جنوب غربي كشور قرار دارد و با توجه به شرايط جغرافيايي، استان داراي دو ناحيه سردسيري با وسعت بالغ بر 7000 كيلومتر مربع به ارتفاع متوسط 2هزار 100 متر از سطح دريا و ناحيه گرمسيري با وسعتي در حدود 9 هزار كيلومتر مربع و ارتفاع ميانگين 800 متر از سطح دريا مي باشد همچنين ميانگين نزولات جوي استان ساليانه حدود 790 ميليمتر مي باشد كه به دليل موقعيت توپوگرافي و واقع شدن در جنوبي ترين بخش زاگرس و ريزش هاي جوي مناسب بخشی از محصولات کشاورزی و باغی کشور را تامین می کند .

معاون بهبود توليدات گياهي جهاد كشاورزي استان گفت : در پايان سال زراعي 88 ـ 89 كل سطح زيركشت باغات استان 37 هزار 360 هكتار بوده كه در سال زراعي جاري دو هزارو 110 هكتار بر سطح زير كشت باغات استان افزوده شده و به 39 هزار 470 هكتار رسيده است و حدود 7 هزار هكتار از سطح زير كشت باغات نابارور و حدود33 هزار هكتار بارور هستند .

عنايتي افزود : در حال حاضر باغات گردو با سطح زير كشت حدود 97 هزار هكتار ، مركبات 6 هزار 900 هكتار ، سيب درختي 6 هزار 767 هكتار از نظر سطح زير كشت رتبه اول تا سوم را در استان دارا هستند و در سال زراعي جاري بيشترين سطح توسعه را باغات انگور ديم در سطح 493 هكتار و بعد از آن بادام ديم در سطح 313 هكتار داشته است .

وي گفت : از ميزان اضافه شده ( 2110 هكتار ) 914 هكتار باغات ديم و يك هزار 196 هكتار باغات آبي است كه احداث باغات ديم و آبي عمدتا در اراضي شيبدار و كم بازده احداث گرديده است و هم اكنون استان از نظر توليد سيب درختي در رتبه 8 كشوري، مركبات 7 ، گردو 9 و انگور رتبه 15 كشوري قرار دارد.

كارشناسان باغباني معتقدند شرايط اقليمي و پتانسيل موجود شرايط خوبي براي توسعه باغات در استان است .

ابوذر محمدي كارشناس ارشد باغباني مي گويد با برنامه ريزي و سرمايه گذاري مناسب امكان توسعه تا 3 برابر وضع موجود براي توسعه باغات ديم و آبي در استان را داريم و اين پتانسيل وجود دارد كه استان به قطب باغباني كشور تبديل شود .

در دو سال گذشته به دليل پديده خشكسالي ميزان توليد محصولات باغي 188 هزار تن بوده ( در شرايط نرمال بالغ بر 205 هزار تن بوده ) و پيش بيني مي شود در سال زراعي جاري عليرغم سرمازدگي ميزان توليد محصولات باغي استان به بيش از 200 هزار تن برسد .

معاون بهبود توليدات گياهي استان با بيان اينكه مصرف كل استان ( محصولات باغي ) 104 هزارو 960 تن است و مابقي به خارج از استان صادر مي شود، گفت : صنعت باغداري در استان حدود 16 هزار نفر شغل ايجاد كرده كه اميد مي رود  با توسعه اين صنعت به 26 هزار فرصت شغلي تبديل شود .

در سال زراعي 90 ـ 89 بيشترين سطح باغات، به ترتيب مركبات ،‌انگور ديم ، انجير ديم ، زيتون ، گردو ، بادام ديم ، سيب درختي و كمترين سطح مربوط به ‌كنار هندي و ‌الوگوجه اي خواهد بود و پيش بيني مي شود توليد محصولات باغي در سال زراعي آينده ( 90 ـ 91 ) در شرايط طبيعي به 310 هزار تن برسد .

به گفته عنايتي از جمله اقدامات و راهكارهاي توسعه باغداري در استان ، طرح اصلاح و جايگزيني باغات قديمي در سطح يك هزار 65 هكتار ، تهيه 744 هزار 118 اصله نهال و توزيع ميان باغداران ،تدوين برنامه هاي كوتاه مدت و بلند مدت در سال زراعي آينده كه با اجراي اين برنامه ها حدود 20 رقم نهال اعم از سيب بذري ، سيب مالينگ ، گلابي ، به ، انگور ، بادام ، انجير ، گردو ، هلو ، شليل ، شفتاليو ، زردالو ، گلياس ، آلبالو ، آلو ،‌گوجه ،‌مركبات ... در سطح 2 هزار 298 هكتار كاشته مي شود .

علي حيدري باغدار ساكن شهر سي سخت مي گويد : خشكسالي هاي اخير موجب شده تا ميزان درآمد ما از باغات بسيار ناچيز باشد و همين هم موجب شد تا ما تغيير كاربري دهيم و روي به محصولات ديگر بياوريم.

ديگر باغبان بويراحمدي هم مي گويد : نظارت دقيق كارشناسان سازمان جهاد كشاورزي بر باغهاي استان مي تواند محصولات باغي در استان را چند برابر كند زيرا با همكاري كارشناسان باغباني و باغداران تلفيقي از تجربه و علم در كنار همديگر قرار گرفته و مانع از خراب شدن محصولات و افزايش توليد مي گردد .

علي دونا تبوراك ساكن شهر دهدشت( باغدار ) مي گويد : اطلاع رساني وآگاهي بخشي به موقع جهاد كشاورزي به باغداران براي استفاده از سموم و آفت كشها براي مقابله با بيماري هاي گياهي بسيار مثمر ثمر است و تنها مشكل نبود كارخانه هاي تبديلي در استان است كه اميدواريم اين مشكل را مسئولان مد نظر قرار بدهند .

باغداران نبود سردخانه مناسب ، كارخانه هاي تبديلي ، ميادين تره بار و اجاره سنگين مغازه هادراستان را از جمله مشكلات خود عنوان كردند .

يكي از ديگر برنامه هاي محوري و مهم سازمان جهاد كشاورزي استان كه مقدمات آن هم فراهم شده ، توليد محصولات سالم و ارگانيك است كه با توجه به بكر بودن استان طرح موفقي خواهد بود و اگر اطلاع رساني خوبي انجام شود و همكاري ساير دستگاههاي اجرايي مرتبط ، كشاورزان و باغداران با سازمان همراه باشند سودآوري ارزي قابل توجهي براي استان و باغداران خواهد داشت و مصرف كنندگان مي توانند لذت مصرف محصولات عاري از سم و مواد شيميايي را بچشند.

رييس سازمان جهاد کشاورزي کهگيلويه و بويراحمد در همايش جهاد کشاورزي استان گفت : خشكسالي هاي اخير خسارت‌هاي فراواني را به کشاورزان استان وارد کرد به طوري كه بيش از 710ميليارد ريال طي سال‌هاي 81 و 82 براي کاهش خسارت ناشي از خشکسالي به استان تخصيص داده شد .

مهندس جعفر گرجي پور بيمه محصولات بخش کشاورزي را از مهمترين اقدامات بانک کشاورزي و مهمترين پشتوانه براي کشاورزان دانست و اضافه کرد: بيش از 116 هزار هکتار از محصولات زراعي و باغي طي سال گذشته در استان بيمه شد که در سال 89 حدود 25درصد افزايش داشته است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت : مردم در صورتی که متوجه شوند محصولشان درآمدزا و اقتصادی نیست و برای حذف و جایگزینی آن اقدام می کنند كه دولت برنامه ای دارد که در زمینه حذف و جایگزینی باغات به کشاورزان کمک می کنند .

شكرالله مارين افزود: به دلیل خشکسالی های چند سال اخیر 70 درصد باغات استان نياز به نوسازی و اصلاح دارند كه در همين راستا پارسال هم 220 میلیون تومان اعتبار اختصاص داده شد و امسال هم یک هزار و 200 هکتار باغ با اعتبار یک میلیارد و 400 میلیون تومان است كه اعتبارات آن هنوز مبادله ای نشده است و اگر اعتبار مورد نیاز تأمین شود می توانیم کار اصلاح و نوسازی در باغات ديم را انجام دهیم.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد در همایش جهاد کشاورزی استان ، توسعه اقتصادی را زیربنای توسعه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و بخش کشاورزی را نیز زیربنا و اساس توسعه سایر حوزه هاعنوان کرد و افزود : برای دست یافتن به استقلال باید بخش کشاورزی را از هر نظر و در جنبه های مختلف تقویت کرد و توسعه داد.

نيكزاد مأموریت و مسوولیت مهم جهاد کشاورزی را برای تأمین و تولید انواع محصولات مواد غذایی مهم دانست و اضافه کرد : بخش کشاورزی استان در حوزه های مختلف شامل: توسعه آبیاری تحت فشار ، توسعه باغات ، کانال کشی ها ، بیمه محصولات زراعی و کشاورزی ، تولید انواع محصولات باغی و زراعی ، افزایش بودجه های عمرانی و جاری ، رشد و توسعه چشمگیری داشته اما رشد و توسعه بخش کشاورزی باید بر اساس نیاز مردم و جامعه باشد و در رقابت با تولیدات این بخش در سطح ملی و سایر کشورها باشد.

استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن زمین های مستعد ، شرایط آب و هوایی و اقلیم های متفاوت و وجود رودخانه های مهم بشار‌، زهره ، مارون ،‌خيرآباد همچنین آب های زیرزمینی ، چشمه ها ، قنوات ، چاه های عمیق و نیمه عمیق و همجوار بودن با چهار استان بزرگ کشور ، زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی فراهم کرده است .