Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

آوای محیط

برنامه آوای محیط با مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد  در صدای مرکز تولید و پخش می شود. حفظ محیط زیست و توسعه آن ، مشارکت مردم و دولت در حفظ و توسعه محیط زیست، ارتقای حس مسئولت پذیری در انجام وظایف فرهنگی و معرفی خدمات دولت در حفظ محیط زیست و ارتقای آن از دلایل مهم تولید و پخش این برنامه می باشد.

گزارش از مردم و محیط بانان در خصوص محیط زیست و چگونگی احیا و صیانت از محیط زیست، استفاده از کارشناسان محیط زیست و اساتید دانشگاه در خصوص تبیین ارزش و جایگاه محیط زیست در زندگی سالم و تهیه آنونس و آرم استیشن در خصوص محیط زیست از بخش های مهم این برنامه می باشد. در این برنامه علاوه بر کارشناسان استانی سعی می شود از کارشناسان کشوری در خصوص محیط زیست به صورت موضوعی استفاده شود. همچنین زیست محیط بومی استان اعم از جانوری و گیاهی  و آبزیان در برنامه مورد توجه قرار می گیرد.

موانع و خطرات محیط زیست استان در برنامه نیز معرفی و رفع مشکلات و برطرف کردن موانع توسط کارشناسان تبیین می شود.

اختلاف ارتفاع از 1000تا 4400متردرسطح استان کهگیلویه و بویراحمد باعث ایجاد تنوع آب وهوایی واقلیمی گردیده است وبه دلیل همین اختلاف ارتفاع اختلاف دمایی بین 20- درجه تا40درجه سانتیگراد درسطح استان وجود دارد که همین اختلاف دمایی باعث ایجاد تنوع زیستی سطح استان گردیده است وتنوع گونه ای واکوسیستمی بسیار زیبایی در سطح استان مشاهده میگردد.

لذا اختلاف دمایی سبب ایجاد سه منطقه گرمسیری،سردسیری ومیان بندی گردیده است که مناطق گرمسیری دارای هوای گرم ونیمه خشک با سطح بارندگی متوسط تا کم ومیانگین دمایی بالا(تا 45)می باشد ودرسالهای کم بارش وخشکسالیها مشکلات زیادی از نظر تامین آب برای ساکنین منطقه بوجود می آید وبرای عشایر ودامداران منطقه مشکلات معیشتی وتامین علوفه درقشلاق را آبیاری کند.

مناطق سردسیری استان که بدلیل ارتفاع بالا وحجم بارشهای خوب دارای آب وهوای مطبوع ومنابع آب کافی می باشد ودرفصول بهار تابستان محل مناسبی  جهت ییلاق عشایر ودامداران جهت تامین اب وعلوفه می باشد همچنین خوش آب وهوا بودن مناطق سردسیری ، دلیل مناسبی است جهت مهاجرت ومسافرت به این مناطق.

تنوع گونه های گیاهی وجانوری در سطح استان دروضعیت مناسبی قرار دارد وبا دارا بودن حدود2000گونه گیاهی وگونه جانوری وانواع پرندگان دارای پتانسیلهای متنوع زیستی بالایی  می باشد.

از دیدگاه جغرافیایی جانوری دراستان به لحاظ تخریب دنباله داری که درمحیطهای طبیعی آن حاکم است نمی تواند به مانند گذشته متنوع باشد.

متاسفانه اجتماع جانوری ایران درطی قرون متمادی وحتی هزاران سال به دلیل تهاجمات واستقرار انسانی نیز افزایش یافته وبه شدت تحت تاثیر قرار گرفته وبعضی از گونه ها نیز کاملا منقرض شده است وآنچه که بیش از حد سبب کاهش جمعیت جانوری استان شده در کنار شکار بی رویه درگذشته وحال وبا استفاده از اسلحه گرم از بین بردن جنگلها و در مجموع پوشش گیاهی مخصوصا مراتع بوده است .

 

 

تهیه کننده: سجاد علیزاده

گوینده: فردین جهانتاب

گزارشگر: اعظم آسایش