جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

آمادگی صدا و سیما برای معرفی اماکن تاریخی و فرهنگی - نمایش محتوای خبر

 

 

آمادگی صدا و سیما برای معرفی اماکن تاریخی و فرهنگی

آمادگی صدا و سیما برای معرفی اماکن تاریخی و فرهنگی

صدا و سیمای مرکز کهگیلویه وبویراحمد آماده شناسایی و معرفی اماکن تاریخی و فرهنگی است.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان در بازدید از موقوفه امام رضا (ع) شهر سوق با اشاره به عظمت و اهمیت این مجموعه فرهنگی در معرفی تاریخ دینی و فرهنگی گذشتگانِ جنوب کشور گفت: این موقوفه نخستین موقوفه آستان قدس رضوی در استان، و دارای اسناد و کتب بسیار با ارزشی است که جا دارد این مجموعه به سایر نقاط کشور نیز معرفی شود.
امیر رئوف با اشاره به اینکه صدا و سیمای مرکز استان به منظور معرفی و شناساندن موقوفه فرهنگی شهر سوق برنامه ها و گزارش های خوبی را تولید کرده است افزود: تلاش می‌کنیم با استفاده از ظرفیت بخش‌های مختلف سیما، خبر، رادیو و فضای مجازی، این مجتمع فرهنگی و اماکنی از این قبیل را به مردم معرفی کنیم و سنت حسنه وقف را در استان توسعه دهیم.
وی با بیان اینکه آقای موسوی نژاد به عنوان واقف این موزه و مجموعه فرهنگی اقدام شایسته‌ای را در ترویج فرهنگ و سنت حسنه وقف انجام داده است گفت: صدا و سیمای مرکز استان در زمینه معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های شهر سوق آمادگی کامل دارد.
علی موسوی نژاد سوق واقف این مجموعه فرهنگی هم گفت: مجموعه وقف شده در منزل مسکونی و در سه طبقه شامل حسینیه، کتابخانه، مرکز اسناد و موزه است که در آن شجره نامه‌های مختلفی از امامزادگان و نوادگانشان در داخل و خارج از کشور و آثار و اشیاء قدیمی نگهداری می شود.
وی افزود: جمع‌آوری این آثار حدود ۵۰ سال به طول انجامید و برای گردآوری آن‌ها با هزینه شخصی، به استان‌ها و کشور‌های مختلف سفر کرده و این آثار را جمع‌آوری کردم.
واقف نخستین مرکز فرهنگی شهرستان کهگیلویه ادامه داد: وقف این مرکز چراغ راهی است برای دیگر خیران تا با وقفِ قسمتی از اموال و دارایی‌های خود به توسعه فرهنگ وقف کمک کنند.
موسوی نژاد ادامه داد: هم اکنون طرح مرمت و بهسازی این موزه در حال انجام است و طبقه زیرین این مجموعه به عنوان مرکز اسناد در نظر گرفته شده و در حال بهسازی، مطابق استاندارد‌های موزه آستان قدس رضوی است.
شهید زاده، مهندس ناظر و مشاور آستان قدس رضوی در بهسازی این مجموعه گفت: از یک ماه گذشته تاکنون کار کف سازی این مرکز آغاز شده و تا ۲ ماه دیگر کار کف، تاسیسات و نازک کاری این مجموعه به پایان می‌رسد.
مدیر اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی هم گفت: تاکنون ۱۰ هزار سند تاریخی از موزه امام رضا (ع) شهر سوق به مرکز اسناد آستان قدس ارسال شده است.
ابوالفضل حسن آبادی افزود: هم اکنون در حال ترمیم، میکروب زدایی و شناسنامه دار کردن این اسناد هستیم و پس از مرمت، این اسناد به موزه شهر سوق برای دسترسی مردم فرستاده می‌شود.