جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

آغاز کشت پاییزه گندم در کهگیلویه و بویراحمد - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز کشت پاییزه گندم در کهگیلویه و بویراحمد

آغاز کشت پاییزه گندم در کهگیلویه و بویراحمد

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: کشت پاییزه گندم آبی و دیم در مزارع مناطق سردسیری استان آغاز شده است.

عیسی راستین نسب افزود: پیش بینی می‌شود امسال ۸۰ هزار هکتار زمین دیم و ۲۲ هزار هکتار زمین آبی در مناطق گرمسیری و سردسیری کهگیلویه و بویراحمد زیر کشت گندم برود.

وی ادامه داد: ۱۰ هزار تن گندم بذری برای کشت پاییزه بین کشاورزان استان در حال توزیع است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی این استان اضافه کرد: بخشی از کود مورد نیاز کشاورزان برای کشت پاییزه تامین شده و با توجه به اینکه کشت تا پایان آبان ادامه دارد بقیه کود مورد نیاز کشت پاییزی در مراحل بعد خریداری و توزیع خواهد شد.

وی عنوان کرد: تابستان امسال ۷۵هزار تن گندم در کهگیلویه و بویراحمد خرید تضمینی شد.

راستین نسب همچنین از پیش بینی کشت جوی دیم و آبی در سطح ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزراع استان در پاییز امسال خبر داد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه کشت دانه‌های روغنی کلزا در پنج هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مناطق گرمسیری و سردسیری این استان آغاز شده افزود: تاکنون ۲۰۰ هکتار مزرعه زیر کشت محصول کلزا رفته است.

راستین نسب افزود: بخش عمده‌ای از کشت دانه‌های روغنی کلزا در شهرستان‌های گرمسیری نظیر گچساران، باشت و کهگیلویه انجام می‌شود.

وی با اشاره به نیاز کشور به دانه‌های روغنی کلزا و نیاز به آب کمتر این محصول نسبت به سایر محصولات زراعی گفت: دولت از توسعه کشت این محصول حمایت می‌کند.

۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که ۱۶۰ هزار هکتار آن زراعی است.

بهره برداران کهگیلویه و بویراحمد سالانه ۹۱۰ هزار تن محصول کشاورزی تولید می‌کنند.