جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

از زردی نوزادان بیشتر بدانیم - نمایش محتوای خبر

 

 

از زردی نوزادان بیشتر بدانیم

از زردی نوزادان بیشتر بدانیم

بیش از نیمی از نوزادان در روزهای اولیه تولد با زردی، یا همان بالا بودن میزان بیلی روبین خون دست به گریبان می شوند.

متخصص کودکان و نوزادان گفت: زردی به عنوان یک اختلال کبدی در کودکان شامل بی رنگ یا زرد شدن پوست بدن و چشم ها می شود این حالت، نتیجه بالا رفتن میزان ماده زرد رنگی به نام بیلی روبین در خون است و باعث تجمع این ماده در زیر پوست و زرد شدن آن می شود.
دکتر نسرین السادات دوامی با بیان اینکه زردی یک بیماری نیست بلکه علامتی است که بالا بودن میزان بیلی روبین خون را نشان می دهدافزود: زردی برای نوزادان دردناک نیست ولی توجه و ملاحظه زیادی را می طلبد زیرا بالا رفتن بیلی روبین در خون حالتی سمی را در سیستم عصبی نوزاد ایجاد کرده و باعث بروز آسیب مغزی و در حالت پیشرفته منجر به مرگ نوزاد می شود.
وی بهترین درمان زردی را نور درمانی یا فتوتراپی اعلام و درخصوص تأثیر لامپ مهتابی سفید بر زردی گفت: نور درمانی یکی از راه های درمانی زردی در نوزادان محسوب می شود، ولی استفاده از نور مهتابی هیچ پایه علمی نداشته همچنین احتمال شکستن آنها وآسیب به نوزاد ،خطر گرمازدگی نیز وجود دارد و تأثیر چندانی در درمان زردی ندارد.

وی ادامه داد: نور فلورسنت با داشتن طول موج های خاص ، به عنوان درمان این بیماری استفاده می شود، استفاده از نور خورشید هم به علت سوزاندن پوست لطیف نوزاد توصیه نمی شود.
این متخصص کودکان و نوزادان اضافه کرد: دادن شیر مادر یا شیر خشک کافی، بخش مهمی از پیشگیری و درمان زردی است، زیرا باعث کاهش رنگدانه زرد از طریق دفع همراه مدفوع و ادرار می‌شود.

خانم دکتر دوامی افزود: اگر کودک شما حداقل ۶ پوشک مرطوب در روز داشته باشد شما متوجه خواهید شد که او به اندازه کافی شیر یا شیر خشک مصرف می‌کند.
دکتر دوامی تعویض خون را آخرین راهکار درمان زردی نوزاد به عنوان یک روش اضطراری که به سرعت باعث کاهش میزان بیلی روبین می‌شود بیان کرد و افزود:تعویض خون در نوزادانی که به سایر درمان‌ها واکنش نشان نداده و علائم یا عوارض قابل توجهی از سمیت بیلی روبین داشته باشند، انجام خواهدشد.
توصیه ها و نکات زردی
وی گفت: زیادبودن میزان بیلی‌روبین خون می‌تواندارثی یا نشانه‌ای ازبیماری‌ های کبدی باشد زیرا کبد مسئول دفع این ماده از طریق صفرا به خارج از بدن است.
خانم دکتر دوامی افزود: یکی از راه‌های تشخیص زردی، مشاهده آن در پوست و چشمان نوزاد است اما اگر این زردی بیش از حد باشد در این صورت باید آزمایش بیلی‌روبین سرم و گاهی اوقات لازم است به جای بیلی‌روبین خون آزمایش‌های دیگر از جمله سازگاری خون مادر و نوزاد و ادرار که جزو روش‌های تشخیصی است انجام ‌شود
این متخصص کودکان ادامه داد: دستگاه فتوتراپی خانگی معمول ترین روش درمان برای کاهش سطح بالای بیلی روبین و رفع زردی در نوزاداست.
دوامی گفت: در طول زمان قرار گرفتن نوزاددر دستگاه فتوتراپی باید لباس وی را درآورده تا پوست در معرض نور قرار گیرد، چشم‌های نوزاد را برای حفاظت از لایه عصبی در پشت چشم (شبکیه) در برابر نور، بپوشانید همچنین سطح بیلی روبین دست کم یک بار در روز باید اندازه گیری شود
وی اضافه کرد: کودک مبتلا به زردی ممکن است نیاز داشته باشد چند روز در معرض نور فتوتراپی قرار گیردزیرا به پوست کودک هیچ آسیبی نمی‌رسد.