Skip to Content
بازگشت به صفحه کامل

آتش سوزي همچنان بلاي جان بلوطها

جنگلها و مراتع كهگيلويه وبويراحمد از ابتداي  امسال تاكنون 9 بار دچار حريق شدند و در اين آتش سوزيها حجم وتعداد زيادي از گونه هاي جنگلي و مرتعي در آتش سوختند.

كهگيلويه وبويراحمد سرزميني كوهستاني ، با مساحت 16 هزار و 429 كيلومتر مربع سرزميني مرتفع مي باشد كه كوههاي زاگرس با رشته هاي موازي سراسر شمال ، در شرق كوههاي سياه و سفيد و خامي وخائيز نيز جنوب شرقي آن را در بر گرفته است.

جنگل هاي استان كهگيلويه وبويراحمد 8 درصد سهم جنگل هاي كشور و بيش از 20 درصد از جنگل هاي حوزه زاگرس و حدود 52 درصد مساحت استان را تشكيل داده اند كه اين مهم در نوع خود منحصر به فرد است.

90 درصد مساحت استان را منابع طبيعي تشكيل مي دهند كه 80 درصد را گونه هاي بلوط، و20 درصد را نيز ساير گونه ها مانند كيكم ، ارزن ، شيرخشت ، بادام وحشي، ارس و .... تشكيل مي دهند.

علي كامراني ، از هموطنان اهوازي كه خسته از گرما و گرد و غبار جنوب به ياسوج آمده است ، با نفسي عميق مي گويد : كهگيلويه و بويراحمد بهشت طبيعت ايران زمين است.

يكي از كارشناسان منابع طبيعي با بيان اينكه كهگيلويه وبويراحمد در چند سال اخير از استان هايي است كه در معرض گرد و غبار و آلودگي هاي هواست ، افزود: جنگل ها به عنوان مهمترين عامل براي تلطيف هوا، كاهش آلودگي و گازهاي سمي موجود در هوا و همچنين سالم كردن هوا هستند.

جهان آرا با اشاره به اينكه كهگيلويه وبويراحمد از استان هاي پربارش و بارندگي هاي سيل آسا است افزود: جنگل ها باعث كنترل سيلاب و جلوگيري از طغيان رودخانه هاي وحشي مي شوند و همچنين از تخريب پل و جاده ها جلوگيري مي كنند و خسارات ناشي از سيلاب را كاهش مي دهند.

وي مي گويد كهگيلويه وبويراحمد سومين استان كشور به لحاظ تراكم جنگلي بعد از دو استان شمالي كشور است.

مديركل منابع طبيعي استان با بيان اينكه سرانه جنگل در دنيا هشت دهم ، در ايران دو دهم و در اين استان يك و هفت دهم هكتار است ، گفت: سرانه جنگل در كهگيلويه وبويراحمد 5/ 8 برابر كشور و 1/2 برابر دنيا است.

تباشير با اشاره به اينكه وسعت جنگل هاي زاگرس600 ميليون هكتار است ، افزود: 20 درصد جنگل هاي زاگرس يعني يك ميليون هكتار در كهگيلويه وبويراحمد است و از هزار و دويست و پنجاه گونه گياهي دارويي زاگرس 475 گونه گياهي دارويي مختص اين استان است.

مهرداد فرجاد ، كه از دود و سر وصدا و ترافيك پايتخت ايران زمين ، تهران بزرگ ، خسته شده و براي گذراندن تعطيلات تابستاني به ياسوج آمده است مي گويد، ياسوج و سي سخت از مناطق كم نظير ايران و جهان در زيباييهاي خدادادي هستند.

مديركل منابع طبيعي استان بااعلام اينكه پارسال 50 مورد آتش سوزي در 157 هكتار در كهگيلويه وبويراحمد اتفاق افتاد گفت: اين رقم در سال 89 ،70 مورد در 1600 هكتار بوده و در سه ماهه اول امسال 9 مورد آتش سوزي در 50 هكتار بوده است و آتش سوزي جنگل ها در استان كاهش 50 درصد داشته است.

به گفته ، تباشير، 70 درصد پوشش جنگلي و 30 درصد پوشش مرتعي درآتش سوزي هاي قبلي نابود شده است كه به دليل كند رشد و دير زيست بودن گونه هاي جنگلي زمان بسيار زيادي براي احياء مجدد آن ها صرف مي شود .

وي بذرپاشي سالانه گونه هاي مرتعي در نقاطي كه دچار آتش سوزي شده اند را از اقدامات اين اداره براي احياء اين گونه ها بيان كرد.

فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي مهمترين علت آتش سوزي را معتادان ، گردشگران ، چوپانان و شكارچياني دانست كه در سطح جنگلها آتش روشن و آن راخاموش نمي كنند.

سرهنگ دين پرور افزود ، به دليل اينكه اين آتش سوزي ها به وسيله پراكنش باد به مناطق صعب العبور كشيده مي شود نياز به استفاده از بالگرد براي اطفاء حريق است.

وي با بيان اينكه ، در دور اول سفر هیأت دولت به استان مصوب شد یک فروند بالگرد برای اطفاء حریق در منابع طبیعی به استان اختصاص يابد ، افزود : تاکنون این مصوبه اجرایی نشده و بلا تکلیف مانده است.

وي به پرداخت نشدن یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار ديگر مصوبه اين سفر اشاره كرد وگفت :ماشین های آتش نشانی به دلیل سخت گذر و کوهستانی بودن اراضی و عرصه های منابع طبیعی استان نمی توانند به محل آتش سوزی بروند که این مسأله کار اطفاء حریق را سخت تر و مشکل تر کرده است.

جواد بهمني ، پرستار اصفهاني كه مبهوت زيبايي هاي مسير ياسوج – اصفهان شده ، مي گويد : مشاهده سوختن درختان تنومند بلوط در اين چشم انداز زيبا دل هر رهگذري را به درد مي آورد.

کار‌شناس مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد هم روند تخریب جنگل‌ها را واقعیتي انکارناپذیر مي داند.

سعید نظری با بيان اينكه ، متأسفانه سالانه بخشی از جنگل‌های این استان توسط تبربه ‌دستان قطع و تبدیل به گونی‌های زغال می‌شود، افزود: بخشی از عرصه‌های منابع طبیعی نیز توسط برخی سودجویان و متعرضان به قصد تصرف غير مجاز طعمه حریق می‌شود.

يكي از كارشناسان منابع طبيعي با بيان اينكه بعد از قطع بي رويه درختان ، يكي از عوامل تهديد كننده جنگل ها آتش سوزي هاي پي در پي است ، افزود: آتش سوزي جنگل هاي كهگيلويه وبويراحمد ماجرايي است كه هر ساله از اواسط بهار آغاز و تا پايان پائيز ادامه دارد و حاصل آن مرگ تدريجي صدها هكتار از جنگل هاي كهگيلويه وبويراحمد است.

پور صديقي با اشاره به اينكه كهگيلويه وبويراحمد كوهستاني است و 53 درصد مساحت آن را شيب هاي بالاي 37درصد تشكيل مي دهند ، افزود: اين شيب هاي تند امكان تردد وسايل نقليه سبك و سنگين در مناطق جنگلي را كاهش مي دهد و تنها با بالگرد مي توان به تسريع در اطفاء حريق كمك كرد.

مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرستان بويراحمد هم معتقد است معمولاً مردم اولين جايي راكه پس از مشاهد آتش سوزي اطلاع مي دهند سازمان آتش نشاني است كه سالانه 45 درصد آتش سوزي هاي جنگلها توسط مأموران آتش نشاني اطفاء حريق مي شود.

اميريان با بيان اينكه سال گذشته 119 مورد آتش سوزي در جنگلها و منابع طبيعي استان به سازمان آتش نشاني گزارش شد ، افزود: به علت صعب العبور بودن مناطق جنگلي استان و اينكه سازمان آتش نشاني تجهيزاتي را كه در اختيار دارد براي اطفاء حريق در اختيار ندارد ،متأسفانه باعث خسارات زيادي به تجهيزات اين سازمان مي شود.
وي تأكيد كرد: لازم است مسئولان استان براي تجهيزاتي از قبيل بالگرد با اين اداره همكاري كنند تا تاخير در عمليات آتش سوزي به وجود نيايد.

به هر روی معضل آتش سوزیها در زاگرس و استان كهگيلويه و بويراحمد نیازمند تدابیر و چاره اندیشی جدی برای حفظ این سرمایه بی بدیل است چرا که هر گونه غفلت در این زمینه موجب از دست رفتن منابع خدادادي این سرزمین خواهد شد.

آسیب شناسی در رابطه با آتش سوزیهاي رخ داده نشان می دهد که زنجیره حفاظت از جنگلها و مراتع در این استان در مقابل آتش سوزی دارای حلقه های مفقوده زیادی است که باید از سوی مسئولان مختلف مورد توجه قرار گیرد.